Mikrovlnný ohřev pro separaci skla v modulech

Vědci v Thajsku použili mikrovlny k oddělení rozbitého skla od fotovoltaických panelů. Proces lze provádět při teplotách v rozmezí od 45 °C do 55 °C.

Vědci z Thajska vyvinuli technologii elektrotermálního ohřevu založenou na mikrovlnách k oddělení skla v solárních modulech na konci jejich životního cyklu.

,,Mikrovlnná trouba je konkurenceschopná z hlediska ceny díky výrobě magnetronů a elektronických ovládacích prvků ve velkém průmyslovém měřítku,“ uvedli vědci s tím, že tato technologie může poskytovat teplo rovnoměrně. Takže nepoškozuje sklo ani ostatní součásti solárního panelu.

Systém zpočátku využívá k ohřevu panelů elektromagnetické vlny. Poté přenáší generované teplo z křemíku do vrstev ethylenvinylacetátu (EVA) pro delaminaci.

Použití mikrovlnky k oddělení rozbitého skla od FV panelů

Ve svých prvních testech akademici použili proces aplikováním vnitřní teploty ke zpracování separačního procesu v rozmezí od 45 °C do 55 °C. A výkonu 100 W po dobu dvou minut. Dosáhli separační síly s jinou plochou skla a viděli, že se zvyšuje v závislosti na větších plochách.

Mikrovlnný ohřev pro separaci skla v modulech

„Po zahřátí fotovoltaického panelu mikrovlnnou troubou výsledky ukázaly, že odstranění skleněného panelu lze pohodlně provést snadněji než u nezahřívaného panelu o asi 50 až 60 % síly,“ uvedli. ,,Přilnavost EVA se tak snížila po procesu mikrovlnného ohřevu poté, co se ukázalo, že tento přístup umožňuje snadné oddělení rozbitého skla od PV panelu.“

Vyšší procesní teploty by mohly zlepšit celkový proces recyklace. A zároveň odstranění těchto součástí z fotovoltaického laminátu při zachování integrity solárního modulu. Může také umožnit odstranění všech skleněných částí z povrchu vzorku.

Vědci tak představili novou technologii v „Procesu separace skla pro recyklaci solárních fotovoltaických panelů mikrovlnným ohřevem“. Ten se nedávno publikoval v AIP Conference ProceedingsVýzkumný tým zahrnuje vědce z Kasetsart University, Mahidol University a Chiang Mai University.

„V souhrnu se mikrovlnná frekvence jevila jako atraktivní možnost pro delaminaci prošlých nebo poškozených FV panelů,“ uzavřeli.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint