Průmyslový závod pro recyklaci FV panelů

Italský start-up Tialpi vyvíjí proces recyklace solárních panelů na konci životnosti, který slibuje získat zpět 100 % hmotnosti FV modulu. Nový design závodu se v současné době testuje v závodě společnosti v italské severní provincii Biella.

Italský start-up Tialpi Srl vyvinul nový koncept pro závody na recyklaci fotovoltaických panelů. Ty mohou údajně pomoci recyklovat alespoň 85 % hmotnosti fotovoltaického panelu.

„Vyvinuli jsme novou technologii pro obnovu nejdůležitějších součástí fotovoltaických panelů, jako jsou hliníkové profily, měděné kabely a sklo,“ řekla Vera Ramon, která je ve společnosti Tialpi Srl zodpovědná za energetiku. Naším dalším krokem, který je druhou fází našeho projektu, bude dokončení vývoje procesů pro dělení zadních listů z křemíkového plátku. To umožní získat zpět 100 % hmotnosti modulu. V první fázi si společnost již zajistila patent, zatímco v druhé fázi patent stále čeká.

Druhá fáze projektu je v současné době ve vývoji v závodě společnosti v Mottalciatě, v italské severní provincii Biella. Průmyslový závod má recyklovat solární panely v několika krocích.

Proces recyklace nejprve přesune panely do linky ze dvou vertikálních zásob, z nichž každý obsahuje asi 25 panelů, prostřednictvím uchopovacího systému s pneumatickými písty. Ty tlačí na čtyři hliníkové obvodové profily, které jsou poté přepravovány přes kontejnery na kolech do zásoby pomocí vysokozdvižného vozíku. „Kabely konektorů se stříhají ručně jednoduchými nůžkami a kabely se ručně balí přímo do velkých vaků na paletě, aby se pak vysokozdvižným vozíkem přemístily do skladu,“ řekl Ramon. „Potom se okraje hliníkového rámu oříznou čtyřmi automaticky ovládanými pokosovými pilami a vzniklý prach se vysává vysavačem a balí přímo do 25 kg pytlů.“

Koncept průmyslového závodu

Průmyslový závod pro recyklaci FV panelů
Schéma recyklačního závodu

V následných krocích proces oddělí hliníkový rám pomocí čtyř pístů. Poté se odstraní elektrické konektory připevněné k zadním vrstvám řezáním silikonu nebo jiných tmelů pomocí tenkého polotvrdého ocelového nože. Strojní zařízení přemístí upravený panel na jednu ze dvou linek pro oddělování skla, kde se sklo zahřívá infračervenými lampami. A poté se odděluje pomocí vibrující ocelové čepele. „Akce vibračního nože a oddělení od sendviče rozdrtí sklo. To spadne na zvedák a přesune se do další sekce,“ vysvětlil Ramon z Tialpi. ,,Sendvič se dopravuje na paletu s postupným zvedáním, která obsahuje až 500 sendvičů, na výšku asi jeden metr a hmotnost asi 1500 kg.“

Po dokončení procesu recyklace přepraví pogumovaný kelímkový pás sklo na třídící oddělení. Účelem prosévání je odstranit jemné (<2 mm) a hrubé (> 10 mm) skleněné prvky a jakékoli zbytky sendvičů, aby se získalo sklo o velikosti mezi 2 mm a 10 mm. Tyto dva produkty se pak balí přímo do velkých vaků na paletě, aby se následně přemístily do skladu vysokozdvižným vozíkem.

Optické třídění

Aby bylo možné získat vysoce kvalitní sklo, musí být oba produkty řádně uskladněny a opticky roztříděny, aby se identifikovaly a vyřadily neprůhledné částice. „Po optickém třídění je finální vysoce kvalitní sklo o velikosti 2-10 mm přímo skladováno v 50 tunovém sile. Odtud se může přímo nakládat kamiony pro konečné dodání zákazníkům,“ řekl Ramon.

Poslední krok sestává z offline stroje, do kterého se ručně přivádějí kabely rychlostí až 150 kg/h pro úpravu a extrakci mědi s 99% čistotou a plastů, které lze použít pro vytlačování. Celý proces recyklace je podle společnosti ekologicky kompatibilní, protože probíhá bez emisí do atmosféry a bez použití vody. Obnovený červený hliník lze použít v procesech přetavování pro různá průmyslová odvětví, jako je automobilový průmysl a stavebnictví. Zatímco vysoce kvalitní extra čiré sklo lze využít v průmyslu obalového skla a plochého extra čirého skla.

Podle jeho vývojářů má celý proces nízkou spotřebu energie cca 1kW na panel. „Provádí se pouze se dvěma pracovníky a doba návratnosti je zhruba dva roky,“ vysvětlila mluvčí.

Společnost vyvinula speciální design v rámci projektu „Frelp By Sun“, který se původně financoval Evropskou unií. Projekt začal v roce 2012 s cílem testovat a vyvíjet inovativní technologie pro 100% recyklaci fotovoltaických panelů po skončení životnosti ekonomicky a ekologicky udržitelným způsobem. Vedoucím projektu se stala mateřská společnost Tialpi Sasil, jednotka italské těžařské společnosti Minerali Industriali. A to ve spolupráci se sklářem Stazione Sperimentale del Vetro di Murano (SSV) a konsorciem PV Cycle.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint