Alexa od Amazonu se naučí napodobovat hlasy

Amazon oznámil, že se zaměřuje na inovace umělé inteligence a na aktualizaci systému Alexa

Asi nemusíme představovat, co vlastně je Alexa od společnosti Amazon. Ale za zmínku stojí novinka, kterou brzy uslyšíme právě z repráků Alexy.

Společnost měla ve středu svou výroční konferenci re:MARS. Zde také oznámila, že se zaměřuje na inovace umělé inteligence a že pracuje na aktualizaci svého systému Alexa. Novinka by této technologii umožnila napodobit jakýkoli hlas. Dokonce i zesnulého člena rodiny.

Rohit Prasad, senior viceprezident společnosti Amazon, řekl, že aktualizovaný systém má být schopný shromáždit dostatek hlasových dat z méně než jedné minuty zvuku. Raději tohle než aby někdo trávil hodiny v nahrávacím studiu. Jak se to ostatně dělávalo v minulost. Prasad neupřesnil, kdy by se tato funkce mohla spustit. Amazon odmítl komentovat časovou osu.

Alexa přináší lásku bližních

Koncept vychází z toho, že Amazon hledá nové způsoby, jak přidat další „lidské atributy“ umělé inteligenci. Zvláště „v těchto časech probíhající pandemie, kdy tolik z nás ztratilo někoho, koho milujeme,“ řekl Prasad. „I když umělá inteligence nedokáže eliminovat bolest ze ztráty, rozhodně může prodloužit jejich vzpomínky.“

Amazon již dlouho používá rozpoznatelné hlasy, jako jsou skutečné hlasy Samuela L. Jacksona, Melissy McCarthy a Shaquille O’Neala, aby namluvili Alexu. Ale umělá inteligence se v posledních letech také stále více zdokonalovala, zejména s využitím AI a technologie deepfake.

Koncept napodobování hlasů vychází z toho, že Amazon hledá způsoby, jak přidat další „lidské atributy“ umělé inteligenci
Amazon

Například tři řádky v dokumentu Anthonyho Bourdaina „Roadrunner“ vygenerovala umělá inteligence, i když to znělo, jako by je řekla zesnulá mediální osobnost. (Tento konkrétní případ vyvolal rozruch, protože ve filmu není jasně řečeno, že dialog vytvořila AI a neschválil jej nejspíše ani Bourdain).

Nedávno se herec Val Kilmer, který přišel o hlas kvůli rakovině hrdla, spojil se startupem Sonantic, aby pro něj v novém filmu „Top Gun: Maverick“ vytvořili hlas řízený umělou inteligencí. Společnost použila archivní zvukové záznamy Kilmera, aby naučila algoritmus, jak mluvit jako herec.

Úsilí a interakce s AI

Adam Wright, hlavní analytik společnosti IDC Research, řekl, že vidí hodnotu v úsilí Amazonu.

„Myslím, že Amazon má o to zájem. Hlavně proto, že má schopnosti a technologie. A navíc neustále hledá způsoby, jak vylepšit zážitek z chytrého asistenta a chytré domácnosti,“ řekl Wright. „Zda to povede k hlubšímu spojení s Alexou, nebo se to prostě stane dovedností, se kterou někteří lidé čas od času fušují, se teprve uvidí.“

Vpád Amazonu do personalizovaných hlasů Alexa může nejvíce zápasit s efektem tajemného údolí. Týká se obnovení hlasu, který je tak podobný hlasu milovaného člověka, ale není zcela správný. Což vede k odmítnutí skutečnými lidmi.

„Určitě existují určitá rizika. Například když hlas a výsledné interakce s AI dobře neodpovídají vzpomínkám blízkých na daného jedince,“ řekl Michael Inouye z ABI Research. „Někteří to mohou považovat za děsivé nebo přímo strašné. Ale pro jiné by to mohlo být mít hlubší význam. Třeba když dovolíte dítěti, aby slyšelo hlasy svých prarodičů třeba vůbec poprvé.“

Domnívá se však, že různé reakce na tato oznámení hovoří o tom, jak se společnost musí přizpůsobit příslibu inovací. A hlavně jejich případné realitě v příštích letech.

„Určitě uvidíme více těchto typů experimentů a zkoušek. Dokud nezískáme vyšší úroveň pohodlí nebo se tyto věci stanou běžnějšími, stále bude existovat široká škála odpovědí,“ řekl.

Zdroje: cnn, Top Vozíky