Ohřívače pneumatik pro rok 2023

Původní myšlenku snížit teplotu elektrických přikrývek ze 70°C na 50°C pro rok 2023 piloti odmítli. Zrušení sezóny 2024 je stále v jednání.

Projekt na snížení teplot elektrických přikrývek ze 70°C na 50°C pro rok 2023 prochází přehodnocením a má se pravděpodobně opustit. Tento krok se dlouho plánoval jako součást další změny pro rok 2024, kdy se má v rámci udržitelnosti šampionátu zcela opustit používání elektrických přikrývek.

Snížení teploty ohřívačů pneumatik se však pro řidiče ukázalo jako nepopulární a dostalo se do novinových titulků zejména po nedávné Velké ceně Spojených států, kde se v roce 2023 konal první ze dvou testů pneumatik.

Mistr světa Red Bull Max Verstappen otevřeně řekl, že tato volba povede k „spoustě nehod“. Zatímco Lando Norris z McLarenu řekl, že „každý by havaroval s vlastním autem“.

V reakci na komentáře pilotů, které se objevily po testu v Austinu, provedlo Pirelli během testu, který šel do Mexika, experiment. Zde se pneumatiky zahřívaly v elektrických dečkách na 70°C, ale pouze dvě hodiny místo tří hodin při 50°C.

Snížení teploty ohřívače pneumatik

Pirelli zjevně zjistilo, že tento přístup umožní nižší spotřebu energie a zároveň rozptýlí obavy řidičů.

Kola pro McLaren MCL36 obutá do pneumatik Pirelli; Ohřívače pneumatik pro rok 2023
Kola pro McLaren MCL36 obutá do pneumatik Pirelli

Mario Isola poté vysvětlil, jak stále existuje touha odstranit ohřívače pneumatik pro rok 2024. Přičemž však zdůraznil dobré věci, které se objevily v posledních dvou testech.

„Pro rok 2024 je stále v plánu nepoužívat ohřívače pneumatik. Zatímco pro příští rok po našem šetření zahřívání pneumatik na 70°C po dobu dvou hodin a ne tří hodin ušetří více energie než používání elektrických přikrývek při 50°C po dobu tří hodin“. 

,,To je období, kdy přikrývka spotřebuje mnohem více energie. Je to trochu jako doma v troubě. Po zapnutí nastává první fáze, kdy se zvýší na požadovanou teplotu a pak se stabilizuje.“

,,Abyste udrželi teplotu na požadované úrovni, musíte použít energii. O to jde.“

Přístup F1

Isola prezentovala zjištění Pirelli jezdcům během pravidelného briefingu konaného po GP Mexico City a zdůraznila, jak se jezdci shodli na tom, že by dali přednost tomu, aby F1 přijala přístup intenzivnějšího zahřívání pneumatik na kratší dobu.

,,Pro mě je to rozumné řešení,“ řekla Isola. ,,Jak jsem řekl, šetří to také více energie.“ 

Mario Isola, závodní manažer, Ohřívače pneumatik pro rok 2023
Mario Isola, závodní manažer, Pirelli

,,Nyní musíme analyzovat všechna data, protože test byl zjevně již proveden a neměli jsme moc času vše prostudovat.“ 

,,Zbytek plánu je najít pět směsí, které chceme homologovat pro rok 2023. A poté přivézt finální verzi pneumatik do Abu Dhabi k posezónnímu testování, aby jezdci mohli otestovat definitivní škálu směsí.“ 

Podle pověstí Pirelli představilo svou myšlenku směsí 2023 také FIA a organizátorovi F1, přičemž obdrželo pozitivní zpětnou vazbu na nový přístup spíše než na snížení teploty ohřívačů pneumatik na 50°C.

Isola také navrhl, že testy pneumatik prováděné v Austinu a Mexiku se mohou na některých akcích příští rok znovu zavést.

,,To, čemu říkají ‚závodní testování‘, je možnost do budoucna. Zvláště na příští rok, kdy budeme mít 24 závodů a druhou část sezóny s mnoha akcemi v zahraničí.“ 

,,Víme, jak jsou týmy a zaměstnanci vystresovaní, protože musí hodně cestovat. Takže pokud budeme mít tuto možnost, nebudeme týmy nutit, aby zůstaly mimo závod další 2-3 dny kvůli našim testům pneumatik.“

Zdroj: motorsport, TowPoint