Nissan Z NISMO: Má svou cenu

Vlažný pocit z našich zkušeností za volantem nejnovějšího Nissanu Z v nás zanechal netrpělivé očekávání na model zaměřený na závodní dráhu s honosným označením NISMO. Tento vůz konečně dorazil v podobě modelu Nissan Z NISMO 2024. Nicméně automobilka si žádá několik velkých ústupků, pokud si chcete pořídit svůj vlastní vůz. V závislosti na míře inflace a vašich řidičských preferencích mohou být tyto požadavky rozhodující.

Přesto divize Nissanu, která se zabývá rychlou jízdou, výrazně zvýšila úroveň Z oproti dosud nejvyššímu modelu Performance. Podvozkové výztuhy pod podlahou dodávají konstrukci modelu Nissan Z NISMO znatelnou tuhost, zatímco pevnější pouzdra, větší pasivní tlumiče a tužší pružiny a stabilizátory krotí pohyby karoserie a zostřují její reflexy. Větší 380 mm přední brzdové kotouče se čtyřpístkovými třmeny (350 mm dvoupístkové zadní jednotky přešly z výbavy Performance) přinášejí větší jistotu v brzdných zónách. Širší 19 palcová kovaná hliníková kola Rays obutá do letních pneumatik Dunlop SP Sport Maxx GT600 (rozměr 255/40R-19 vpředu, 285/35R-19 vzadu) výrazně zvyšují celkovou přilnavost.

2024 nissan z nismo
Nissan Z NISMO

Nissan Z NISMO: Vylepšení

Proti zhruba 50 kilogramům hmotnosti navíc, které tato vylepšení přinášejí, stojí lepší naladění 3,0 litrového motoru V-6 s dvojitým turbodmychadlem, který nyní dosahuje výkonu 420 koní a točivého momentu 522 N.m, což představuje nárůst o 20 koní a 46 N.m. Zvýšená chladicí kapacita, včetně většího chladiče motorového oleje, pomůže chránit motor a hnací ústrojí během závodních dnů.

Tím se dostáváme k problému číslo jedna. Inženýři NISMO se rozhodli pro vylepšenou verzi devítistupňové automatické převodovky modelu Nissan Z NISMO namísto šestistupňové manuální převodovky. Je to jednoduše rychlejší způsob, jak se pohybovat po závodním okruhu. To je možná pravda. Díky novému jízdnímu režimu Sport+ se vyznačuje působivě rychlým a dobře organizovaným řazením. Ale to se míjí s podstatou řidičského vozu. Když jsme měli k dispozici pouze pádla na volantu a elektronický řadicí klíč na konzole, naše pozornost často směřovala k zastaralosti spínací skříňky vozu Z.

Přesto se ukázalo, že model Performance a Nissan Z NISMO se při vzájemném porovnávání chovají mnohem lépe a vzbuzují důvěru. Zatímco tah dopředu je přibližně stejný (počítejte s tím, že na stovku zrychlíte za čtyři sekundy), reakce nového vozu na řízení jsou ostřejší, jeho chování v zatáčkách je stabilnější a v zatáčkách se drží s houževnatostí, která jeho menším příbuzným chybí. V kombinaci s upraveným programováním kontroly stability a rozjezdu je prozkoumávání limitů tohoto vozu hračkou. Civilizované chování se překvapivě přenáší i na silnici, kde nás přiměřeně poddajná jízda, uvolněnější režimy Standard a Sport a příjemná podpora sedadel Recaro specifických pro tento model přiměly obdivovat dvojí povahu vozu. S tímhle autem byste mohli jezdit denně.

2024 nissan z nismo
Nissan Z NISMO – interiér

Aerodynamika Zetka

Aerodynamika Zetka a pravděpodobně i jeho estetika těží z agresivních nárazníků NISMO, nástavců v oblasti blatníků a mírně vyššího zadního spoileru. Výběr barev Nissan omezil na černou, bílou, červenou, stříbrnou a exkluzivní model Stealth Grey. Nicméně nelze odstranit červený pruh ve výšce kotníků, který lemuje karoserii a trochu zabíjí retro atmosféru. Interiér zdobí sedadla, 12,3 palcový digitální přístrojový panel a další šarlatové prvky. Na volantu a jinde pro jistotu přidali kousky tmavého mikrovlákna.

Základem problému modelu Nissan Z NISMO je však jeho základní cena. Ta je s 66 085 dolary (1,5 milionu Kč) o 12 780 dolarů (300 000 Kč) vyšší než u modelu Performance. Je to také vyšší částka, než jakou si žádá BMW M2 nebo Ford Mustang Dark Horse. A ne o moc nižší než za Chevrolet Corvette Stingray nebo Porsche 718 Cayman. Nissan říká, že nevyloučil verzi s manuální převodovkou, pokud bude poptávka zákazníků dostatečná. Nicméně i tak to může být těžký oříšek.

Zdroj: caranddriver, Vapol