Zázračná metoda hojení ran

Naděje na jemné hojení

Půl miliardy lidí má cukrovku, u 30 % se během života objeví hnisající rána – výsledkem je často amputace. Lékaři nyní hlásí zázračný průlom proti „tiché pandemii“.

Mezinárodní výzkumný tým z Austrálie, Japonska, Velké Británie a USA hlásí „významný průlom“ s novou zázračnou metodou léčby chronických ran. Podle vlastních informací se skupině po deseti letech výzkumu podařilo prokázat, že gely na hojení ran aktivované plazmou přirozeně zabíjejí infekční bakterie ve vředech diabetické nohy a zároveň aktivují vlastní obranný systém těla. Jejich výsledky se publikovaly v odborném časopise „Advanced Functional Materials“.

Podle středečního prohlášení Britské univerzity v Sheffieldu jde o naléhavě potřebné řešení pro „zanedbanou globální pandemii“. Více než půl miliardy lidí na celém světě trpí cukrovkou a u 30 % z nich se během života vyvine vřed na noze, hnisavá rána. Jen v Anglii by muselo být léčeno 60 000 až 75 000 pacientů týdně – a protože by současné léčby nepomohly, 7 000 by bylo ročně amputováno.

Nová metoda léčby chronických ran

Zázračná metoda hojení ran

,,Chronické rány se obvykle léčí antibiotiky nebo stříbrnými obvazy,“ vysvětlil hlavní autor Endre Szili z University of South Australia, ale obě metody mají nevýhody. Bakterie jsou stále odolnější vůči antibiotikům a materiály obsahující stříbro se v Evropě opouštějí. Například kvůli jejich účinkům poškozujícím buňky. Nová metoda zvaná plazmou aktivovaná hydrogelová terapie (PAHT) je naopak ekologicky nezávadná, vysvětlil plazmolékař. Využívá látky přirozeně se vyskytující ve vzduchu a vodě a zanechává pouze netoxické, biologicky rozložitelné zbytky.

Studená plazma – elektricky ionizovaný plyn – aktivuje dusík a kyslík z okolního vzduchu v gelu s obsahem vody na ráně. Sziliho tým chce nyní najít správnou hladinu chemických oxidantů pro dezinfekční účinek. Podle nové studie se prokázalo, že běžné bakterie E.coli a P.aeruginosa se zabily. Lékařské přínosy plazmové metody se již prokázaly v několika klinických studiích a používají ji i němečtí vědci.

Studie se zaměřila na diabetické vředy na noze. Ale technologii lze přenést na všechny chronické rány a vnitřní infekce, říká Szili. V budoucnu se díky ní můžou dokonce léčit nádory. Pro optimalizaci metody se plánují další studie.