Zašel Netflix s Drive to Survive příliš daleko?

Čtvrtá sezóna Drive to Survive se stala kritizovanou mezi fanoušky F1 za příliš vykonstruovanou pohádku o šampionátu 2021. Zašel Netflix příliš daleko?

Čtvrtá sezóna dokumentární série Netflix vyšla přímo uprostřed druhého testu v Bahrajnu a popisuje jednu z nejdramatičtějších a nejkontroverznějších sezón v nedávné historii F1.

Navzdory čekání, fanoušci neocenili jemné úpravy nebo změny v časové ose. A to i když se nutně přidalo na dramatickém efektu. Vyvolaly zklamání.

Ze stejného důvodu Max Verstappen oznámil, že se nechce zúčastnit třetí sezóny s tím, že rivalita se jeví „falešná“. Verstappenovy komentáře tehdy vyvolaly debatu o použití kreativní licence v Drive to Survive. Napsal, že na tom nebylo nic špatného, ​​vzhledem k pozitivnímu dopadu, který měla dokumentární série na Netflix F1 jako celek. A to když přivedla Formuli 1 do domovů miliony nových fanoušků.

F1 |  Zašel Netflix s Drive to Survive příliš daleko?

Ještě před odvysíláním čtvrté série však panovala jistá skepse. A rozhodně tomu nepomohly události v Abu Dhabi definované jedním pilotem jako „vyrobené pro TV“. A ohledně toho, jak moc se bude Drive to Survive držet událostí a skutečné i časové osy. Na YouTube se již objevily memy a náčrtky, které se vysmívaly tomu, jak Drive to Survive zvládne různé incidenty. Takže se zdají dramatičtější, než ve skutečnosti byly.

Jezdci na startovním roštu, netflix

Pravděpodobně Netflix zašel příliš daleko

Jedním z hlavních příkladů tohoto viděného v sezóně 3, byl vztah McLarenu mezi Lando Norrisem a Carlosem Sainzem. Soužití mezi těmito dvěma, se stalo široce chváleno hlavně mezi fanoušky a uznáváno v celém paddocku. I tak se přesto zdálo, že epizoda, která je přivedla do centra pozornosti, vytvořila napětí tam, kde žádné nebylo.

„Myslím, že epizoda o mně a Landovi zašla trochu příliš daleko,“ řekl Sainz. „Všichni fanoušci, kteří znají Formuli 1 – kterých je mnoho a jsou přítomni po celém světě – si uvědomují, že Netflix zašel pravděpodobně příliš daleko. Ale myslím, že Netflix to ví a jsou schopni opravit a posoudit chyby. A ano, přizpůsobte se, abyste se pokusili udělat Drive to Survive v tomto smyslu trochu realističtější.“

Dá se očekávat, že určité scény budou připraveny tak, aby pomohly posunout děj kupředu. Protože se kamery Netflix nemusí zasvětit do mnoha skutečných setkání, ke kterým došlo. Mezi několik nedávných příkladů patří Christian Horner, který na konci třetí sezóny zavolal Sergiu Pérezovi, aby řekl „vítejte v Red Bullu“, jako by to byl okamžik, kdy se to Mexičan poprvé dozvěděl.

Verstappenova absence v aktuální sérii znamená, že velkou část boje o titul Red Bullu musí vyprávět Horner, jehož vtipy vůči Wolffovi a Mercedesu jsou neustálé. Mnoho scén se vystřihlo a ukazují, jak komentuje poté, co viděl Hamiltona nebo Wolffa na televizní obrazovce. Ale samozřejmě neexistuje žádný skutečný způsob, jak zjistit, jak se mohou scény vystřihnout.

Toto Wolff, šéf týmu a CEO, Mercedes AMG
Toto Wolf – obchodník a šéf týmu Mercedes

Obrovský nárůst sledovanosti F1

„Loňský rok se stal opravdu nabitým a z dokumentárního seriálu Drive to Survive se stala televizní show,“ řekl Horner. „Berou úryvky z celosezónní bitvy a přeměňují je v televizní show.“ Jako je např. Netflix, který zašel příliš daleko.

„Samozřejmě díky tomuto programu jsme zaznamenali obrovský nárůst sledovanosti Formule 1. Ale musíme si uvědomit, že Drive to Survive je pro zábavu, a proto v některých případech vložené klipy nejsou ani z daného závodu.“

„Samozřejmě jsou tam nějaké komentáře, které možná určitě nejsou na místě,“ dodal Norris. „Když jste osobou, která je předmětem epizody, nemusíte tolik souhlasit. Protože se může zdát, že jste řekli něco v čase a na místě, které není absolutně správné.“

Příklad, který Norris uvedl a který odkazuje na závod na Red Bull Ringu v roce 2020. Ten se objevil ve třetí sezóně během bitvy se Sainzem. „Jdeme vedle sebe v první zatáčce, když nejsme ani blízko, a já tvrdím, že mě vytlačil, ale odkazuje to na úplně jiný závod,“ řekl Norris.

Zatímco přidané drama může zůstat bez povšimnutí mnoha příležitostnými fanoušky, kteří sledují F1 pouze prostřednictvím Drive to Survive, problém by mohl nastat, pokud by stejný Verstappenův příklad následovalo více jezdců nebo více týmů. Koneckonců, show jako se stal Netflix, potřebuje tyto osobnosti, aby byla úspěšná.

George Russell, Mercedes

Výhody, které sebou přináší

Tento strach se zatím zdá neopodstatněný, i když mnozí souhlasí s tím, že výhody, které Netflix F1 přináší, převažují nad těmito nevýhodami.

„Stále je to dobrý produkt pro všechny,“ řekl Norris. „Pokud to nepřeženou a doslova neudělají dojem, že někdo udělal něco, co rozhodně neudělali.“

„Stále věřím, že Netflix má platnost nejen pro mě, ale také pro značku Formule 1,“ dodal Sainz. „Pořád tam budu, pokud budou chtít, abych tam byl.“

Pro Netflix, který zašel pravděpodobně příliš daleko, měl vždy obtížné zajistit, aby měl příběhy dostatečně dramatické. A zároveň, aby se staly pro běžného fanouška vzrušující a zábavné, aniž by se příliš vzdalovaly realitě. Hodně záleží na tom, kdo se stane cílem série – a upřímně řečeno, není to zarytý fanoušek F1.

Ale protože to zůstává tak důležitou součástí globální image a produkce F1 a jak se stále více těchto příležitostných fanoušků stává stále více tvrdými, musí se jednou z priorit zajistit, aby se rovnováha v budoucnu nepřehoupla příliš na jednu stranu.

Zdroj: motosport, Vapol