Potraviny přinášející do těla věčné chemikálie

Káva, rýže, ryby, mořské plody: Americká studie těhotných žen a matek ukazuje, jak se u lidí hromadí takzvané věčné chemikálie. Některé ze sloučenin jsou podezřelé z toho, že způsobují rakovinu.

Každý, kdo jí hodně bílé rýže, kávy, vajec a mořských plodů, riskuje větší vystavení takzvaným věčným chemikáliím. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v časopise „Science of The Total Environment“. Jako první o tom informoval britský „Guardian“.

Per- a polyfluorované alkylové látky (PFAS) jsou označovány jako věčné chemikálie, protože se v prostředí rozkládají extrémně pomalu. Odpuzují vodu a tuk a stávají se tak necitlivé na změny teploty a biochemické vlivy. Používají se v mnoha průmyslových výrobcích, například aby byly odolné. Některé z několika tisíc různých sloučenin, ve kterých atomy fluoru nahrazují atomy vodíku, jsou však podezřelé z toho, že způsobují rakovinu a další zdravotní problémy.

PFAS neboli věčné chemikálie

Výzkumný tým v nové studii zkoumal hladinu PFAS v krevní plazmě 3 000 těhotných žen a také v mateřském mléce přibližně šest týdnů po porodu. Účastníci patří do dlouhodobého panelu „New Hampshire Birth Control Study“ v americkém státě New Hampshire. Vědci vyvodili závěry o rizicích různých potravin ze stravovacích návyků žen.

  • Ryby, mořské plody a vejce se proto spojily s vyšší koncentrací PFAS v plazmě.
  • Zvláštní sloučenina PFAS zvaná kyselina perfluoroktansulfonová (PFOS) se nalezla v mléce matek, které jedly červené maso jako hovězí.
  • Kyselina perfluorooktanová (PFOA) v mateřském mléce se vysledovala po konzumaci bílé rýže.
Potraviny přinášející do těla věčné chemikálie
Mořské plody: riziko kontaminace PFAS prostřednictvím kontaminované vody

Bílá rýže a káva se poprvé identifikovaly jako rizikové faktory pro PFAS. To bylo známo již u ryb a mořských plodů, přičemž příčinou bylo rozsáhlé znečištění vody. Skot a kuřata mohou přijímat PFAS prostřednictvím kontaminované půdy, například při hnojení čistírenským kalem.

Preferujte ovoce a celozrnné výrobky

Pokud jde o kávu, vědci mají podezření, že kávová zrna, půda kávových plantáží nebo dokonce voda na vaření by mohla obsahovat PFAS. Z jiných studií je také známo, že filtrační sáčky, stejně jako jiné papírové obaly na potraviny, často obsahují chemikálie. U rýže by kromě kontaminované vody a půdy mohly přicházet v úvahu také potahované hrnce a pánve.

Jedna z hlavních autorek, epidemioložka z Dartmouth College Megan Romano, řekla Guardianu, že výsledky ukazují, že je potřeba chránit životní prostředí a potravinový řetězec před PFAS. Bez nich se však dá jen stěží přežít: ,,Teď jsou všude a zůstanou, i když proti nim zasáhneme agresivně.“

Politici a úřady se snaží tento problém regulovat teprve několik let, zákazy a požadavky na mnoho produktů zůstávají kontroverzní. Limitní hodnoty pro kontaminaci některými PFAS platí pro potraviny v Evropské unii od roku 2023. Závazné limity např. pro německou pitnou vodu se zavedou již v roce 2026.

Ale co jiného můžete jíst, když jsou látky všude? Podle Romana výzkumy naznačují, že riziko lze snížit dodržováním stravy bohaté na vlákninu s dostatkem ovoce a celozrnných výrobků. Bílkoviny by se měly konzumovat střídavě z různých zdrojů, doporučila. Pak si neberte příliš mnoho určitého jídla s vysokou náplní PFAS najednou.