Akumulace tepla v blocích z hliníku a grafitu

Společnost Shell poskytla australskému start-upu MGA Thermal finanční prostředky k urychlení dokončení pilotního závodu skladovací tepelné energie v komerčním měřítku.

Společnost Shell se zavázala přibližně v přepočtu 9 mil. Kč společnosti MGA Thermal na pomoc s financováním výstavby pilotního projektu skladování tepelné energie o kapacitě 5 MWh. Jeho cílem je předvést potenciál technologie australské společnosti ukládat velké množství energie jako teplo po dlouhou dobu v tzv. akumulaci.

Společnost komercializuje přístup „slitiny mísitelné mezery“ ke skladování tepelné energie. Uchovává teplo v blocích vyrobených z hliníku a grafitu a odesílá je k výrobě elektřiny.

Akumulace a uchovávání tepla v blocích vyrobených z grafitu a hliníku

Patentované bloky pro ukládání tepelné energie společnosti MGA o velikosti velké cihly domu se skládají z malých slitinových částic zapuštěných do bloků na bázi grafitu uzavřených v plně izolovaném systému. Po zahřátí mohou částice slitiny uchovávat teplo několik dní s minimální ztrátou energie. Výměníky tepla se používají jako přenosový plyn k absorbování tepla z bloků. Přičemž ohřátý plyn nebo kapalina je vhodná pro průmyslové tepelné aplikace nebo pro pohon parní turbíny pro výrobu elektřiny.

Tato technologie má potenciál být nákladově efektivní technologií střednědobého úložiště díky své vysoké hustotě energie i nízké degradaci energie. Dále modulární konstrukci a nízkým nákladům. Peníze společnosti Shell podpoří vytvoření demonstračního závodu v nové továrně MGA v Tomagu v Novém Jižním Walesu. Jednotka má plánovanou skladovací kapacitu 5 MWh s nabíjením a vybíjením až 500 kW po dobu 10 hodin.

Akumulace tepla v blocích z hliníku a grafitu

Provozní ředitel MGA Mark Croudace uvedl, že projekt akumulace, od jehož spuštění se očekává v tomto roce a přinese tak cenné údaje o výkonu. Tvrdil, že zákazníkům „poskytne hmatatelnou ukázku“ technologie.

„Naše technologie je atraktivní pro ty, kdo chtějí dekarbonizovat, s vysokým potenciálním dopadem v sektoru střednědobého až dlouhodobého skladování energie,“ řekl. „Financování společnosti Shell ve spojení s Australian Renewable Energy Agency nám umožňuje urychlit náš pilotní projekt. Ten se má spustit v roce 2023, shromáždit další data o naší technologii. A dále pokračovat v našem rychlém růstu na komerčních průmyslových a energetických trzích.“

Shell je nejnovější technologií MGA a Australská agentura pro obnovitelné zdroje energie poskytla v přepočtu 28,17 mil. Kč na financování pilotní jednotky. Zájem projevil i největší australský generátor elektřiny AGL Energy. Ten se spojil s MGA, aby prozkoumal technickou a finanční proveditelnost použití tepelných baterií pro výrobu páry pro 200 MW turbínu v elektrárně Torrens Island v jižní Austrálii.

Zdroj: pv-magazine, Vapol