Recenze Toyota Tundra TRD Pro: Hybridní pickup

Nenechte se zmást hybridním motorem v nové Tundře TRD Pro – tohle rozhodně není Prius. Nová Toyota Tundra TRD.

Není třeba opravovat to, co není rozbité, a technicky vzato odcházející Toyota Tundra rozbitá není. Jen nutně potřebovala aktualizaci. A přestože uznávám, že terénní verze tohoto plnohodnotného vozu – Toyota Tundra TRD Pro z roku 2022 – je přehnaná. Člověk se s ním cítí dost neporazitelný. Kdo by něco takového ve svém životě nepotřeboval?

Toyota Tundra
Toyota Tundra

Plnohodnotné pickupy trvale představují tři nejprodávanější vozy ve Spojených státech. Obrovské vozy jsou pro masy atraktivní. Pro tento úkol jsme odložili duši řidiče třídy C a plně jsme se oddali zážitku se skoro kamionem. A víte co? Nová Tundra TRD Pro možná není pro každého, ale rozhodně toho dělá zatraceně hodně dobře.

Povedený model
Povedený model

Toyota Tundra v průřezu časů

Toyota v loňském roce uvedla na trh zcela novou, třetí generaci pick-upu Tundra. Tím ukončila nadvládu druhé generace, která začala v roce 2007, a dostala se tak na vrchol nabídky nákladních automobilů této automobilky. Tato generace stojí na architektuře Toyota New Global Architecture-F, neboli TNGA-F, s karoserií na rámu.

Při pohledu na novou Tundru si na první pohled všimnete obří mřížky chladiče. Je to v podstatě velký a nepřerušovaný obdélník a dodává přední části velmi masitý vzhled. Specifikem Tundry TRD Pro je černá mřížka chladiče, všude spousta odznaků TRD a podběhy kol, přední nárazník a zadní nárazník pokrytý něčím, čemu se říká „technická kamufláž“, což byla v podstatě černá kamufláž.

Viditelné jsou jen červené vinuté pružiny jako součást systému terénního odpružení FOX s 1,1palcovým zdvihem vpředu a koncovky výfuku s vyraženým nápisem „TRD“. To vše pro případ, že byste zapomněli, jakou výbavu Tundry máte. Celé to jezdí na černých, 18palcových, kovaných hliníkových kolech BBS.

Viditelné pružiny Toyoty Tundra
Viditelné pružiny Toyoty Tundra

Interiér

Když otevřete dveře nové Toyoty Tundra, můžete, ale nemusíte si při pohledu na moře červené kůže zamumlat „wau“. Kromě štítku TOYOTA na straně spolujezdce, vyraženého tak velkými písmeny, že je pravděpodobně přečtete z vesmíru, pokračuje téma kamufláže i na sedadlech. Odznaky TRD zdobí tlačítko startéru a volant. Nechybí ani 14palcová obrazovka infotainmentu, která je k dispozici i v ostatních modelech Tundry. Vůz postrádal stupačky, ale měl alespoň madlo na A-sloupku – něco velmi užitečného pro vertikálně náročné jedince.

14palcová obrazovka infotainmentu
14palcová obrazovka infotainmentu

Jedinou pohonnou jednotkou, kterou TRD Pro disponuje, je vrcholná nabídka Toyoty: 3,5litrový hybridní šestiválec V6 s dvojitým turbodmychadlem, který má údajně výkon 437 koní a točivý moment 583 N.m. Vůz je dodáván s pohonem všech kol. Jako náhrada za stárnoucí atmosféricky plněný osmiválec v odcházející Tundře působí tento nový agregát jako brutální jednotka, kterou chcete mít ve svém plnohodnotném pick-upu. Tundra jako celek je spíše o životaschopnosti než o přímých schopnostech. V tom se liší od ostatních půltunových nákladních vozů.

Jízdní vlastnosti modelu Toyota Tundra 2022

Na běžně rozměrných silnicích a dálnicích se TRD Pro usadil jako poslušný cestovní vůz, zejména když zapnete adaptivní tempomat. Výborně vidíte všechna auta před sebou a velmi přirozeně a organicky přizpůsobuje rychlost provozu.

Okamžitě vynikne superlativní řízení a výkon. Volant má příjemnou váhu i při nízkých rychlostech a jeho otáčení vyžaduje určitou námahu. Vím, že jiní dávají přednost lehkým, málo namáhavým hřebenům, které jsou tak rozšířené v luxusních vozech, ale v TRD Pro se mi zdálo, že dodatečná váha je na místě. Když sešlápnete plyn, vůz se opře do svých téměř 600 N.m točivého momentu a krátce se opře o zadní zavěšení, než se rozjede vpřed. Je to velmi výrazný pocit výkonu, který není tak bezprostřední jako u vozu Lincoln Navigator. Ale síla zde rozhodně nechybí. TRD Pro umí táhnout.

Řazení převodovky však probíhalo hladce a brzdy fungovaly dobře a s lehkou modulací dokázaly velkou a těžkou karoserii srazit z rychlosti. V zatáčkách se projevovalo docela znatelné naklánění karoserie, což se dalo očekávat, ale nebylo to nic, co by rozrušilo cestující nebo uvolnilo náklad, pokud jste si na to dávali pozor.

Interiér má velmi zajímavé prvky
Interiér má velmi zajímavé prvky

Zdroje: The Drive, TowPoint