Jak se největší ledovec světa rozpadl na kusy

Na konci května u Jižní Georgie: v moři stále plují pouze úlomky ledovce A76-A

Z původně obrovského ledovce A-76 zbyl jen žalostný zbytek. Snímky z NASA ukazují úžasnou trasu, kterou fragment v průběhu let urazil.

Jednu dobu se masa A-76 považovala za největší na světě. V květnu 2021 se odlomil ledový šelf Filchner-Ronne v Antarktidě a poté se dostal do moře. V té době měřil kolem 4 320 km2 a byl tedy větší než prázdninový ostrov Mallorca.

Největší ledovec světa

Ale takové názvy rekordů jsou často pro ledovce krátkodobé. Jen o měsíc později, v červnu 2021, se A-76 rozbil na tři nové části: A-76A, A-76B a A-76C. Od té doby nese titul „největší ledovec světa“ opět kus, který jej dříve držel: A-23A, který se v srpnu 1986 odlomil od Filchnerova ledového šelfu, ale zůstal nedotčen, protože byl ukotven k mořskému dnu. Měří asi 4 000 km2.

Aktuální snímky z NASA nyní ukazují, co se stalo s jedním z potomků A-76. Obrázky poskytují vodítka k tomu, jak se tyto masy mění v průběhu času, když cestují.

Telata Iceberg A-76 z ledového šelfu Filchner-Ronne v květnu 2021
Telata Iceberg A-76 z ledového šelfu Filchner-Ronne v květnu 2021

2 400 kilometrů za dva roky

Tento satelitní snímek ukazuje A-76A v květnu 2021: stále velký, ale již značně zmenšený. Ledovec je nyní unášen poblíž vzdáleného ostrova South Georgia, asi 2 400 km severně od Filchner-Ronne Ice Shelf, odkud kdysi vzešel. ,,Je působivé pomyslet si, že za dva roky došel tak daleko,“ řekl Christopher Shuman, glaciolog z University of Maryland, v tiskové zprávě NASA.

Ve Weddellově moři zajišťuje tzv. Weddellův vír mimo jiné to, že ledovce krouží na určité dráze a dále se vzdalují. V říjnu 2022 se proto A-76A prodíral chladnou oblastí planety. V té době byla 135 km dlouhá a 26 km široká. Tím se dostal do oblasti dvakrát větší než Londýn.

Pak ale A-76A vstoupil do Drakeovy pasáže a odtud směrem k jižnímu Atlantiku do teplejších vod – a začalo velké tání. Dnes existují pouze fragmenty; osud, který potkal další ledovce.

Zdroj: spiegel, TowPoint