Kráter v Grónsku je 4000krát starší, než se myslelo

Hluboko pod ledem Grónska jsou viditelné stopy po ničivém dopadu meteoritu. Vědci zjistili, že lidé nakonec nemuseli zažít silný dopad. Dinosauři byli blíž.

Obrovský kráter na severozápadě Grónska, pohřbený silnou vrstvou ledu a poprvé objevený v roce 2015, je mnohem starší, než se původně myslelo. Vznikl dopadem meteoritu před 58 miliony let. První odhady, že kráter byl starý 13 000 let, byly mimo faktor 4460.

Datovací metody v Grónsku

Vědci uvedli, že použili dvě různé datovací metody ke kontrole písku a horniny, které zůstaly po dopadu, aby zjistili, kdy vznikl kráter široký asi 31 kilometrů. Zjistili, že meteorit o průměru asi 1,5 až 2 kilometry zasáhl Grónsko asi osm milionů let po dopadu asteroidu na mexický poloostrov Yucatán, který vyhubil dinosaury.

Hidden Giant Crater: Pohled na ledovec Hiawatha v Grónsku
Ledovec Hiawatha v Grónsku

Kráter je jedním z 25 největších známých impaktních kráterů na Zemi. Leží pod ledovcem Hiawatha s asi kilometr silnou vrstvou ledu. Byl objeven až pomocí radarových zařízení, která dokážou měřit led ze vzduchu.

Důsledky dopadu meteoritu

„Dopad mohl zdevastovat region,“ řekl geolog Gavin Kenny z Natural History Museum ve Stockholmu, hlavní autor studie publikované v časopise Science Advances. Meteorit uvolnil milionkrát více energie než atomová bomba a kráter mohl pohltit moderní město. „Výbuch z nárazu musel pokácet většinu stromů,“ řekl Kenny. Vlna veder by zapálila lesy několik stovek kilometrů daleko.

V době dopadu, v paleocénu, nebylo Grónsko ledovou krajinou jako dnes, ale bylo pokryto deštným pralesem mírného pásma a obydleno savci, kteří se po vyhynutí dinosaurů stali dominantními suchozemskými zvířaty na Zemi.

Dopad mohl také vyvolat zemětřesení v regionu, řekl Kenny. Ve stejnou dobu pršel popel z lesních požárů a také prach a roztavená hornina, která se prudce vymrštila do atmosféry. Na zemi se usadila silná vrstva suti.

Žádný spouštěč doby ledové

Jakkoli se zdála tato událost zničující, zdaleka nedosahovala devastace způsobené odhadovaným asteroidem o průměru dvanácti kilometrů, který před 66 miliony let narazil na Yucatan. To vyhladilo tři čtvrtiny druhů na Zemi a způsobilo globální klimatickou katastrofu.

Sopka, Kráter, Příroda, Venku, Cestovat, Průzkum, Objev

„Zda měl dopad trvalý vliv na světové klima, není v současné době jasné, ale myslím si, že je to nepravděpodobné,“ řekl geolog Michael Storey z Kodaňského geologického muzea, spoluautor studie.

Někteří výzkumníci dříve předpokládali, že dopad zasáhl Grónsko až poté, co se tam před 2,6 miliony let vytvořil ledový příkrov – možná dokonce před 13 000 lety. To mohl být důvod pro dobu ledovou, která začala poté.

Nepřístupný kráter

Vědci použili datovací metody založené na radioaktivním rozpadu. Vzhledem k tomu, že kráter pokrytý ledem je nepřístupný, odebrali vzorky písku získaného z hornin zahřátých nárazem. A odebrali také minerály zvané zirkony obsažené v oblázcích. To vše se získalo z řeky, která vymývá materiál z kráteru z ledovce. Obě metody poskytly stejné stáří materiálu.

Geolog Kenny měl také uklidňující zprávu: „K dopadům takového rozsahu dochází pouze každých několik milionů let. Nemusíme se tedy příliš bát, že by se něco podobného v dohledné době opakovalo.“

Zdroj: spiegel, Vapol