Valour dokazuje, že stará škola vládne

Má sice dvakrát přeplňovaný motor V-12 o objemu 5,2 litru, který dosahuje výkonu přes 700 koní. Ale Aston Martin Valour není nejrychlejší Aston Martin s motorem vpředu, který si lze za peníze koupit. Ne, toto mohutné retro-futuristické kupé není o hrubé rychlosti. Jde o vzácný a poutavý zážitek z jízdy. To proto, že Valour je spolu s hyperautomobily Gordona Murrayho GMA T.50 a T.33 jediným moderním kupé s motorem V-12, které si koupíte s manuální převodovkou.

Nenechte se mýlit. Chystané kupé Aston Vanquish, jehož V-12 bude mít výkon přes 800 koní a bude pohánět zadní kola přes svižnou a hladkou osmistupňovou automatickou převodovku, bude rychlejší na 100 km/h, rychlejší na půl kilometru a bude mít vyšší maximální rychlost. Na jakékoli klikaté silnici nebo závodní dráze téměř jistě zanechá Valour ve svých stopách.

Pokud však máte rádi umění jízdy ze staré školy, tanec nohou přes tři pedály při pohybu a plechové sítě, které spojují výkon a točivý moment s asfaltem, Aston Martin Valour se vám bude líbit. Je to velký Aston v duchu Virage V600 Vantage, DBS V8 Vantage a DB7 V12 Vantage.

110. výročí si žádá 110 vozů Valour

Valour vytvořili na oslavu 110. výročí Aston Martinu. Vyrobili jich jen 110 a všechny se prodávají, přestože jejich cena je téměř 2 miliony dolarů. (47 milionů Kč). Jeho svalnaté panely z uhlíkových vláken připomínají bravurní DBS V8 Vantage a závodní vůz RHAM/1 „Muncher“ Le Mans z roku 1980 na bázi Vantage.

Valour

V designu exteriéru Valouru je hodně z jedinečného Astonu Martin Victor, postaveného v roce 2020 pro bohatého nadšence jako okruhový speciál. Každý panel z uhlíkových vláken je pro Valour jedinečný. Nicméně na škeblové kapotě je verze stejného velkého chladicího otvoru ve tvaru podkovy, jaký použili na Victoru, a podobně dramaticky působí i zadní část vozu Kamm. Také provedení ikonické mřížky chladiče Aston Martin je hodně podobné jako u modelu Victor. Ačkoli střední část modelu Valour je vymezena hliníkovými lištami a na obou stranách jsou nyní velké přívody vzduchu z uhlíkových vláken, které pomáhají chladit motor a brzdy. Ale jsou to kulaté světlomety, které jsou pro moderní silniční vozy Aston jedinečné a jsou poklonou modelu DBS V8 Vantage. Dávají Valouru nejzřetelnější vizuální spojitost s modelem Victor.

Na zádi jsou shluky LED světelných lamel, které připomínají nejen Victora, ale také epický hyperautomobil 21. století Valkyrie. Verze tohoto modelu bude příští rok závodit v Le Mans. Horní a spodní část zadní masky odděluje po celé šířce hliníkový akcent vyfrézovaný z masivního polotovaru. Zadní difuzor rámuje trojitou koncovku výfuku vyrobenou z lehké nerezové oceli, která přináší 7 kilogramovou úsporu hmotnosti oproti tradičnímu systému.

Design

Celkový design možná navazuje na minulé Astony, ale aerodynamické detaily jsou na úrovni doby. Výrazný přední splitter a průduchy v předních blatnících, které jsou součástí boků Valouru, spolupracují s vířivými exoblity na karoserii. Ta bez zadního okna přechází do vzhůru vyvýšené zádě Kamm a řídí tak proudění vzduchu. Přes veškerou pečlivou práci s aerodynamikou se nejedná o vůz s velkým přítlakem, říká Simon Newton, ředitel Aston Martin pro výkon vozu. Cílem všech aerodynamických úprav bylo dosažení dobré aerodynamické rovnováhy v rychlosti.

Navzdory vizuálním odkazům na model Victor je Valour pod slupkou zcela odlišný. Victor jezdil na upraveném monokokovém podvozku Aston Martin One-77 z uhlíkových vláken. Valour sdílí většinu své lepené hliníkové spodní konstrukce s limitovanou edicí V12 Vantage 2023. Konstrukce obsahuje přední a zadní smykové panely, vzpěru zadní věže zavěšení a výztuhy palivové nádrže. Ty zvyšují torzní a boční tuhost a poskytují zavěšení platformu pro přesnější ovládání karoserie a vyšší kultivovanost.

Uspořádání zavěšení je víceprvkové vpředu i vzadu s adaptivními tlumiči, pružinami a protiprokluzovými tyčemi. Standardně dodávané brzdy jsou karbon-keramické s 16,1 palcovými kotouči vpředu a 14,2 palcovými vzadu. Standardní kola mají kolem dokola 21 palců a jsou obuta do pneumatik Michelin Pilot Sport S5 o rozměru 275/35 vpředu a 325/30 vzadu.

Aston Martin

Aston Martin Valour: Výkon

Nyní k jádru věci. Valour má 5,2litrový dvanáctiválec se dvěma turbodmychadly o výkonu 705 kiní a 745 N.m. To je o 7 % nižší výkon a o 16 % nižší točivý moment než v modelu DBS 770 Ultimate. A důvod, proč tomu tak je, leží na druhém konci roury točivého momentu vedoucí od bloku směrem dozadu. Šestistupňová manuální převodovka Graziano italské výroby umístěná u zadní nápravy.

„Hodně času jsme strávili spoluprací s firmou Graziano na vývoji převodovky, aby nejen zvládala točivý moment, ale také poskytovala dobrý pocit,“ říká Newton. Dále vysvětluje, že motor s vyšším točivým momentem by vyžadoval převodovku s těžší a robustnější sadou převodů. „Manuály s vysokým točivým momentem často působí kompromisně,“ říká. „Hledali jsme rovnováhu mezi kapacitou točivého momentu a pocitem z jízdy.“

Hodně času jsme také věnovali tomu, aby si motor rozuměl s řazením prováděným spíše neurony než elektrony. Což mimo jiné znamenalo rekalibraci map motoru v jízdních režimech Sport, Sport+ a Track. „Vynaložili jsme tolik úsilí a péče, jako obvykle u běžných sériových modelů,“ říká Newton. „Pro mě jako inženýra je v dnešní době docela unikátní mít možnost pracovat na dvanáctiválci s manuální převodovkou.“

Do umístění mezinápravové převodovky je integrovaný mechanický diferenciál s omezenou svorností. Ten je také klíčem k tomu, aby majitelé Valouru měli jedinečný zážitek z jízdy. Umožňuje větší volnost při průjezdu zatáčkou a mírné protáčení vnitřního zadního kola při přidání výkonu. „Je to součást zážitku,“ říká. „Díky tomu máte pocit většího spojení s vozem, protože můžete vnímat, kdy se diferenciál uzamyká.“

Aston Martin Valour

Interiér

Valour je striktně dvoumístný vůz s pouze malou odkládací poličkou za silně tvarovanými skořepinami sedadel z uhlíkových vláken. Než se usadíte na sérii polstrovaných podložek, musíte zvednout zadní část těla přes tvrdé boky. Majitelé Valouru budou mít samozřejmě naprostou volnost při výběru barvy a čalounění – na příď, kapotu, boky a záď vozu lze aplikovat rozsáhlou škálu ručně malovaných pruhů a grafiky v libovolné z 21 barev laku – ale nám se na testovaném voze líbilo vlněné tvídové čalounění, inspirované potahy sedadel vozu DBR1, se kterým Aston Martin v roce 1959 vyhrál Le Mans.

Ve Valouru sedíte nízko, vysoký pás máte u levého ramene, středovou konzolu u pravého kolena a díváte se přes kapotu. Výbava interiéru je v podstatě z doby před nástupem Aston Martinu DB12 – digitální přístrojový panel, informační a zábavní systém z dílny Mercedes-Benz a spínací skříňky. Co není, pyšně vyčnívá na středové konzole – manuální řadicí páka s odhaleným táhlem, která se mezi saténově lakovanými uhlíkovými vlákny třpytí jako steampunkový šperk na obleku ze Savile Row. Tak by to mělo být. Koneckonců, to je to, čím má tento vůz být.

Stiskněte startovací tlačítko, které je posunuté vlevo od řadicí páky a je umístěné v asymetrické konstrukci z hliníkového tlakového odlitku, která se za ním obtáčí, a V-12 se roztočí a pak se rozjede, než se uklidní na svižný volnoběh. Vyšlápněte spojku a veďte řadicí páku do prvního rychlostního stupně. Přehazovačka je dlouhá, ale její chod je mechanický a olejnatý. Tento Aston nebude vrčet od téměř volnoběžných otáček jako Dodge Viper, dvanáctiválce, dokonce i ty s turbodmychadlem, mají rády otáčky ale jakmile se Valour rozjede, spokojeně se plouží na třetí rychlostní stupeň rychlostí 32 nebo 48 km/h.

Jízda s vozem Valour

Po soustavné stravě vysoce výkonných vozů s automatickými a dvouspojkovými převodovkami chvíli trvá, než si člověk znovu zvykne naslouchat a vnímat, intuitivně chápat, kdy řadit, a to pouze na základě toho, co mu auto říká. Řízení Valouru není nijak zastrašující – to zdaleka ne. Řídí, drží a brzdí se stejnou klidnou autoritou, která se stala charakteristickým znakem současné modelové řady Aston Martin. Jde o to, že pokud z něj chcete vytěžit maximum, musíte si s jeho řízením dát více práce.

Další věcí, kterou rychle zjistíte, je, že i ty nejlepší a nejcitlivější vysokovýkonné převodovky s pádly nakreslí digitální závoj mezi vámi a tím, co se skutečně děje pod kapotou. V Aston Martinech poháněných 5,2litrovým dvanáctiválcem jsme najezdili tisíce kilometrů. Náš pobyt za volantem Valouru odhalil prvky charakteru motoru, které se v autech, kde dialog mezi motorem a převodovkou obstarávají výhradně počítače, rozeznávají jen obtížně.

Například prodleva turba. Je tu, což se projevuje velmi mírnou měkkostí odezvy na plyn pod zatížením, i když je motor ve středu výkonového pásma. Pak je tu absence setrvačníkového efektu. Je sice přeplňovaný turbodmychadlem, ale když při podřazování na patu a na špičku sešlápnete plyn, Aston V-12 cinkne jako závodní motor s přirozeným nasáváním. Ačkoli je motor v nízkých otáčkách klidný a ovladatelný, jasně cítíte, jak se probouzí, když se ručička otáčkoměru přehoupne přes 2 800 ot/min. Kolem 4 000 otáček táhne jako vlak a tlumený jekot z trojitého výfuku podtrhuje nekonečný příval tahu, který končí až ve chvíli, kdy dvanáctiválec dosáhne omezovače otáček.

Užijete si to! První dodávky jsou plánovány na konec roku 2024!

Prvních pár kilometrů na klikaté silničce ve Valouru může být trochu chaotických. Agresivní brzdové koncovky, navržené tak, aby se rychle zahřály na karbon-keramické rotory, se nám zpočátku špatně modulovaly. A to spolu s relativním nedostatkem odporu pedálu plynu by-wire znamenalo, že naše vjezdy do zatáček nebyly zpočátku doprovázeny ostrým a čistým záběrem otáček, jak jsme si přáli. Ale jakmile se s Astonem Martin Valour seznámíte a začnete si zdokonalovat svalovou paměť, přenesete se zpět do doby, kdy „rozhraní člověk-stroj“ znamenalo něco jiného než ťukání na dotykový displej.

První dodávky Astonu Martin Valour plánuje společnost na čtvrté čtvrtletí letošního roku. Nejméně 33 vozů zamíří k americkým zákazníkům. Z nichž někteří si objednali také jeden z 38 speciálů Aston Martin Valiant inspirovaných Fernandem Alonsem pro den na okruhu. Pro ně platí pravidla staré školy.