Avatr 12 debutuje jako elektrické kupé

Avatr, společný podnik čínských automobilek Changan, CATL a Huawei, v německém Mnichově odhalil svůj druhý elektromobil s označením 12

Avatr, společný podnik čínských automobilek Changan, CATL a Huawei, který zní jako špatně napsaný Avatar, před pár dny v německém Mnichově odhalil svůj druhý elektromobil s označením 12. Tímto vozem automobilka vstoupila na evropský trh.

Elektromobil Avatr 12

Elegantní čtyřdveřové kupé nazvané Avatr 12 (vyslovuje se „jedna dva“) vypadá jako sedan. Ve skutečnosti má však vzadu hatchback a na kapotě takzvaný Halo Display. Jde o černý panel s LED displejem, který umožňuje vozidlu komunikovat s lidmi mimo vozidlo, tvrdí společnost.

Avatr 12 měří na délku 5 020 mm, na šířku 1 999 mm, na výšku 1 460 mm. Rozvor má 3 030 mm. Je k dispozici se dvěma variantami pohonu, přičemž obě využívají ternární lithium-iontové akumulátory CATL cell-to-pack.

Avatr 12 měří na délku 5 020 mm, na šířku 1 999 mm, na výšku 1 460 mm
Na délku měří Avatr 12 5020 mm

Variantu Avatr 12 s pohonem zadních kol uvádí do pohybu elektromotor o výkonu 230 kW (313 koní). Verze s pohonem všech kol je vybavená dvojicí motorů Huawei o výkonu 425 kW (578 koní). Oba modely čerpají šťávu z baterie o kapacitě 94,5 kWh, která umožňuje dojezd v rozmezí 650 km až 700 km. Nicméně tisková zpráva neuvádí, na základě jakého testovacího cyklu se tyto údaje získaly. Tedy zda podle WLTP nebo CLTC.

Podobně jako Polestar 5 nemá čtyřdveřový hatchback ve stylu kupé zadní okno a místo toho je vybavený videokamerou. Kamera poskytuje živý přenos do digitálního zpětného zrcátka.
Model 12 je čtyřdvéřové elektrické kupé

Podobně jako Polestar 5 nemá čtyřdveřový hatchback ve stylu kupé zadní okno a místo toho je vybavený videokamerou. Kamera poskytuje živý přenos do digitálního zpětného zrcátka.

„Ve světě, kde jsou produkty pouhými předměty, je Avatr přítelem – zrcadlem vašich tužeb, nádobou pro vaši podstatu a partnerem na vaší cestě,“ řekl Nader Faghihzadeh, šéfdesignér.

Interiér modelu 12

Uvnitř čínského elektromobilu Avatr 12 se nachází prodloužená palubní deska s plovoucími prvky, která – jak říká Avatr – připomíná hladkou vesmírnou loď s rozlehlými křídly rozprostírajícími se mezi předními dveřmi. Je zde širokopásmová obrazovka, která se rozprostírá po celé šířce palubní desky a funguje jako tzv. digitální okno, zatímco na centrální dotykové obrazovce se nacházejí všechny aplikace a nastavení.

Střechu lze přepínat mezi stavy, kdy je neprůhledná nebo průhledná, a neviditelné větrací otvory, stejně jako sedadla s nulovou gravitací.
Avatr 12 má elektrochromatickou skleněnou střechu

Nad ním se nachází elektrochromatická skleněná střecha. Tu lze přepínat mezi stavy, kdy je neprůhledná nebo průhledná, a neviditelné větrací otvory, stejně jako sedadla s nulovou gravitací.

Uvnitř čínského elektromobilu Avatr 12 se nachází prodloužená palubní deska s plovoucími prvky
Palubní deska

V oblasti bezpečnosti je Avatr 12 vybavený ne méně než 29 senzory. A to včetně tří lidarových senzorů a vysoce výkonného centrálního počítače, které tvoří asistenční sadu Huawei Advanced Driving System (ADS) 2.0.

Společnost Avatr vznikla v roce 2018. Její první model crossover EV 11 („jedna jedna“) debutoval v Číně v roce 2022.

Zdroje: motor1, Vapol