Pembleton T24 – recenze

Pembleton T24 si zachovává jedinečný charakter a osobitý půvab historického sportovního vozu. Avšak model disponuje vyšším výkonem, vynikající dynamikou a lepší použitelností.

Ne, nedíváte se na nějakou nepoctivou recenzi z webových stránek o klasických automobilech. Pembleton T24 je na trhu čerstvý a smyslem jeho existence je spíše vyhýbání se novým technologiím než jejich oslava.

Společnost Pembleton vznikla v roce 1999 a zpočátku vyráběla podvozky pro samostavby historických tříkolek, kterých se prodalo asi 400 kusů. Od té doby předal Phil Gregory firmu svému synovi Guyovi, který se stal jejím velmi mladým generálním ředitelem. Pembleton nyní vyrábí dva silniční modely: tříkolku V-Sport a T24. Oba vozy vyrábí ručně v malých počtech – 10 kusů ročně u modelu T24. Tento model vyrábí vysoce kvalifikovaný pětičlenný tým v malé vesnici hluboko na venkově ve Worcestershire.

Je Pembleton T24 spolehlivý?

Pokud vnímáte historické vozy jako nespolehlivé a složité na ovládání, ale přesto máte chuť zachytit esenci motorismu z té doby, Pembleton T24 vybavili dostatečným množstvím komponentů 21. století, které vás uklidní po stránce spolehlivosti a zároveň umožní relativně snadné řízení.

Klíčem k tomu je pohonná jednotka. Vzduchem chlazený čtyřtaktní dvouválec o objemu 853 cm3 od motocyklového výrobce Moto Guzzi, jehož válce jsou uspořádány v 90° šikmém směru a umístěny před přední nápravou, nádherně obnažené mezi předními koly vozu. S výkonem pouhých 78 koní přenášeným na zmíněná kola přes čtyřstupňovou převodovku od Citroënu (ale s vlastním převodem a převodovými poměry Pembletonu) se zdá, že vyhlídky na výkony, které by zabily obry, jsou mizivé. Ale Pembleton T24 je svižný vůz se suchou hmotností pouhých 361 kg, což mu dává 216 koní na tunu. Takže to sice není žádný Caterham Seven, ale také to není žádný břídil.

Pembleton Motor Company T24
Pembleton T24

A právě tradiční konstrukce Pembletonu T24 udržuje jeho hmotnost na uzdě. Dobře tvarovaná hliníková karoserie, která z profilu připomíná linie úhledně zpracovaného Austinu Seven Special, je ručně tvarovaná kolem trubkového prostorového rámu a poté spojená a přinýtovaná k hliníkové platformě, aby vznikl lehký a tuhý polomonokok. Plně nezávislé zavěšení pomocí systému táhlových tyčí s podvozkem podél prahů na obou stranách vozu udržuje těžiště Pembletonu T24 nízko, zatímco přední brzdové kotouče umístěné uvnitř snižují neodpruženou hmotnost. Pembleton tvrdí, že rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravou je působivých 51:49.

Co nás u modelu čeká?

Když se posadíte do úzkého kokpitu, vaše pravá ruka přirozeně vypadne mimo karoserii. Sedíte za jednoduchým čtyřramenným volantem obšitým kůží, který má před sebou elegantní přístrojovou desku ze soustruženého hliníku s řadou malých ovladačů a mimořádně hlubokou schránkou. Zatím to vypadá, že je to vintage. Kůží čalouněnou dvoumístnou lavici (za níž najdeme 155 litrů odkládacího prostoru) lze nastavit dopředu i dozadu a uvnitř vozu sedíte nízko s nohama víceméně rovně před sebou.

Zmáčkněte startér a véčkový dvouválec se probudí k životu. Pedály jsou lehké – možná až příliš lehké – a pár kilometrů trvá, než se člověk aklimatizuje na řadicí páku Citroën s hliníkovým povrchem. Není tu žádná kapota, takže jedinou ochranou před povětrnostními vlivy je zakřivený kryt a malá perspexová clona. Při výšce 180 cm je nutné se shrbit, aby se člověk nedostal do proudu vzduchu, takže kdokoli vyšší by potřeboval brýle.

Ale nenechte se mýlit: Pembleton T24 je naprosto skvělý vůz. Sledujete, jak před vámi pracují 18palcová přední kola s paprsky, obutá do správných historických pneumatik s křížovým dezénem.

Motor, který v nižších otáčkách vysílá do karoserie vibrace jako ze staré školy, se brzy zklidní. Od 3500 otáček za minutu nadšeně táhne až k červené hranici 7750 otáček za minutu za doprovodu zpěvu. Hřebenové řízení má poměrně nízký převod, takže pro vás mohou být ostřejší zatáčky namáhající. Výhody tohoto nízkého těžiště však znamenají těsné a velmi neotřelé ovládání karoserie. Přičemž pouze přilnavost přední části omezuje vaši maximální rychlost v zatáčkách.

Cena Pembletonu T24 začíná na 1 milionu korun (za takové peníze byste si snadno koupili pěkné předválečné MG TA s drobnými). Nicméně jako autentická a precizně zpracovaná pocta vozům té doby bez jejich přívlastků zcela odpovídá.

Zdroj: autocar, Vapol