Automobilka Škoda, giga továrna a další vozy koncernu VW

Automobilka Škoda tvrdí, že má dobré předpoklady stát se elektrifikačním uzlem pro širší koncern Volkswagen.

Hlavní výrobní závod Škody v Mladé Boleslavi má v příštích letech pravděpodobně vyrábět vozy pro další značky koncernu Volkswagen. To hlavně proto, že společnost rozběhne svůj program elektrifikace.

Mladá Boleslav v současnosti vyrábí Škodu Enyaq iV a Škodu Octavia. Česká firma tam právě otevřela nový závod na montáž bateriových systémů pro platformu MEB EV. Jedná se o první takový závod mimo Německo.

Automobilka Škoda a výroba

Ročně dokáže sestavit více než 255 000 bateriových sad. Ty se začnou používat v elektromobilech, které se vyrobily v Mladé Boleslavi. Ostatní se pošlou do dalších továren pro použití v elektromobilech Audi, Cupra a Volkswagen.

Již nyní se plánuje zvýšení roční výrobní kapacity o 125 000 balení ročně do roku 2023.

V současné době vyrábí továrna Škoda v Mladé Boleslavi modely Enyaq iV a Škodu Octavia
Továrna

Šéfové automobilky Škoda však chtějí v České republice vyrábět i bateriové články a rozvíjet recyklační zařízení. Dále prosazují, aby se země stala domovem jedné ze šesti evropských bateriových giga továren. Koncert Volkswagen se zavázal k informaci, že jedna z těchto továren má být ve východní Evropě.

Michael Oeljeklaus, šéf výroby a logistiky Škody, řekl: „Výroba bateriových článků není důležitá jen pro Škodu, ale i pro celé Česko. Věříme, že Česko je pro výrobu baterií ideální. Máme zde spoustu materiálů a dodavatelů. Navíc máme dobré dopravní spojení v rámci Evropy, takže jsme schopni zásobovat další závody koncernu Volkswagen.

Oeljeklaus řekl, že nová technologie potřebná pro továrny na výrobu elektromobilů a zvýšené využívání sdílené platformy MEB koncernem Volkswagen „změnily způsob, jakým se díváme na využití výroby v budoucnosti“.

I když zdůraznil, že rozhodnutí o výrobě činí představenstvo koncernu Volkswagen, dodal: „Faktory, které ovlivňují e-mobilitu, skutečně mění výrobu automobilů a způsob, jakým k ní přistupujeme. A to znamená, že nemusíme být pouze výrobním závodem jedné značky, jako jsme nyní.“

Nová továrna v číslech

Náklady na vybudování továrny: 3,1 miliardy korun

Spotřeba materiálu za týden: 4000 tun

Baterie vyrobené za hodinu: 45

Roční produkce bateriových sad: 255 000

Velikost objektu: 18 000 m2

Počet vyrobených kapacit balení: 3 (55 kWh, 62 kWh a 82 kWh)

Počet dílů v každém balení: 250

zdroje: autocar, Vapol