Mercedes-AMG GT43 Coupe má čtyřválcový motor

Čtyřválcový motor o objemu 2,0 litru se objeví v novém kupé. Jedná se o nový Mercedes-AMG GT43 Coupe, který slouží jako základní model

Poté, co Mercedes-AMG v roce 2022 vybavil roadster SL čtyřválcovým motorem, dává stejný motor o objemu 2,0 litru i do jeho protějšku kupé. Nový Mercedes-AMG GT43 Coupe slouží jako základní model ve srovnání s ostřejší verzí V-8. Kromě toho přichází o pohon všech kol ve prospěch uspořádání s pohonem zadních kol.

Specifikace nového modelu AMG GT Coupe

Nový Mercedes-AMG GT43 Coupe, které je komfortnějším 2+2 gran tourerem než předchozí specializovaný dvoumístný sportovní vůz, zdědilo z modelu SL43 elektrické turbodmychadlo s výfukovými plyny odvozené z Formule 1. Nové kupé však disponuje větším výkonem, protože jeho čtyřválcový motor má výkon 416 koní, tedy o 41 koní více než kabriolet.

Nové kupé GT43 však disponuje větším výkonem, protože jeho čtyřválcový motor má výkon 416 koní, tedy o 41 koní více než kabriolet
Nový Mercedes-AMG GT43 Coupe

Disponuje také točivým momentem 369 N.m, což je o 15 N.m více než u modelu SL43. AMG zkonstruovalo modernizované GT s mild-hybridní soustavou, která poskytuje dočasné zvýšení výkonu o 14 koní. Výkon se přenáší na zadní nápravu prostřednictvím devítistupňové dvouspojkové automatické převodovky.

Navzdory dodatečnému výkonu je SL43 stále výrazně pomalejší než osmiválec. Kupé potřebuje 4,6 sekundy, aby dosáhlo rychlosti 100 km/h, což je srovnatelné s takovým Volkswagenem Golf R. Maximální rychlost se pohybuje okolo 280 km/h, což je jen o něco málo více než hot hatchback.

Větší a těžší

Mercedes-AMG se nezmiňuje o pohotovostní hmotnosti, ale po vypuštění čtyř válců a uspořádání pohonu AWD musí být podstatně nižší. Přesto je model druhé generace po přechodu na větší a praktičtější vůz GT výrazně zavalitější než jeho předchůdce. Pro srovnání, nové GT63 s motorem V8 a pohonem všech kol váží kolosálních 1 969 kg.

Tento konkrétní model GT43 je evropský, kde Mercedes-AMG hodlá prodávat základní verzi se standardním dvoumístným uspořádáním a volitelným uspořádáním 2+2. Za pohon všech kol si rovněž připlatíte. Po jeho instalaci se budou zadní kola řídit v opačném směru než přední kola při rychlosti do 100 km/h a ve stejném směru při vyšších rychlostech.

A cena?

Mercedes se nechal slyšet, že vůz přijde také do Spojených států jako 2025MY, kde je čtyřmístné uspořádání standardem. Cenu se dozvíme také později. Logika nám říká, že bude výrazně nižší než cena kupé GT55 prodávaného v USA za 136 050 dolarů (3 174 000 korun). Jen pro představu, kabriolet SL43 stojí zhruba o 31 000 dolarů (723 000 korun) méně než SL55.

GT43 a SL43 nejsou jedinými modely vyšší třídy, které používají motor 2,0 l vypůjčený z kompaktních modelů „45“. AMG používá tento malý agregát v nejnovějších modelech C63 a GLC63. Interně nejsilnější sériově vyráběný čtyřválcový motor na světě s kódovým označením M139l je v těchto dražších vozech uložený podélně, nikoliv příčně, jako je tomu u modelů CLA45, GLA45 atd. Základní Lotus Emira má příčnou verzi tohoto motoru.

Zdroje: motor1, TowPoint