Honda CR-V e:FCEV má dobíjecí baterii

Vodíková Honda CR-V e:FCEV nemá zážehový motor. Místo toho kombinuje palivové články s akumulátorem - získala vodíkové plug-in nastavení

Tento vůz může vypadat jako běžná Honda CR-V, ale dva uzávěry palivové nádrže naznačují jeho plug-in hybridní uspořádání. Obvykle by to znamenalo, že jeden z nich je určený pro palivovou nádrž, která napájí spalovací motor. Vodíková Honda CR-V e:FCEV však nemá zážehový motor. Místo toho kombinuje palivové články s akumulátorem. Honda CR-V získala vodíkové plug-in nastavení.

Specifikace vodíkového modelu od Hondy

Kompaktní SUV, které se označuje jako „jediný elektrický osobní automobil s palivovými články vyrobený v Americe“, má poměrně komplikovaný název. Celý název zní Honda CR-V e:FCEV 2025.

O pohon se stará vpředu umístěný elektromotor o výkonu 174 koní. Nádrž na stlačený vodík má kapacitu 4,3 kilogramu pro dojezd 434 km podle certifikace EPA. Samostatná baterie o kapacitě 17,7 kWh má dostatek šťávy na vzdálenost 46 kilometrů podle odhadu EPA.

Nádrž na stlačený vodík má kapacitu 4,3 kilogramu pro dojezd 434 km podle certifikace EPA
Vepředu se nachází elektromotor s výkonem 174 koní

Verze e:FCEV, která se připojuje k běžným turbo a hybridním modelům, využívá výhod obousměrného nabíjení, jako je tomu u některých běžných plug-in hybridních a bateriových elektromobilů. Dodává se v sadě s napájecím konektorem, který se připojuje do 110V zásuvky a dodává maximálně 1 500 wattů energie. Tato praktická funkce dokáže dodat šťávu domácím spotřebičům, kempinkovému vybavení, elektrickému nářadí, a dokonce i přenosné klimatizaci.

Přeladěné odpružení obou náprav

Vzhledem k odlišnému rozložení hmotnosti Honda uvádí, že zcela přeladila odpružení na obou nápravách. Honda CR-V e:FCEV používá vpředu vzpěru MacPherson a vzadu víceprvkové zavěšení. Honda se nechala slyšet, že příčná tuhost zadní části se zvýšila o 10 % a torzní tuhost zadní části o 9 % oproti modelům se spalovacím motorem. Kromě toho jsou zde nové stabilizátory, tlumiče a pružiny.

Účinnější, odolnější, propracovanější a úspornější

CR-V e:FCEV se stal prvním modelem Hondy, který využívá druhou generaci modulu palivových článků, který se vyrábí v Michiganu a vznikl společně s General Motors. Uvádí se, že je účinnější, odolnější, propracovanější a úspornější než jeho předchůdce. Ve srovnání se zaniklým modelem Clarity Fuel Cell se náklady na výrobu palivového článku snížily o dvě třetiny.

Stojí za zmínku, že debut modelu přichází jen pár týdnů poté, co společnost Shell oznámila plány na uzavření všech svých sedmi vodíkových stanic v Kalifornii
Shell v lednu uzavřel všechny vodíkové stanice v Kalifornii

Honda vyvinula určité úsilí, aby vizuálně oddělila vodíkovou verzi od stávajících modelů CR-V. Změnily se přední blatníky a nárazník, částečně černé zadní dveře, čirá zadní světla a 18palcová černá litá kola s deseti paprsky. Pod vozem má e:FCEV zcela uzavřenou podlahu pro lepší proudění vzduchu, které zvyšuje účinnost.

Model na vodíkový pohon ve verzi Touring

Zatímco se běžné CR-V pro modelový rok 2024 nabízí v šesti stupních výbavy, model s vodíkovým pohonem plug-in má být pro rok 2025 k dispozici výhradně jako Touring. To znamená, že má všechny vychytávky ve standardní výbavě, od elektricky nastavitelných vyhřívaných předních sedadel až po audiosystém Bose s 12 reproduktory.

Dále dostanete dvouzónovou klimatizaci, vyhřívaný volant, elektricky ovládané zadní dveře a bezdrátovou nabíjecí podložku. Standardem má být také 9palcová dotyková obrazovka a 10,2palcový digitální přístrojový panel, stejně jako bezdrátová kompatibilita s Apple CarPlay a Android Auto.

První objednávky na konci roku

Honda CR-V e:FCEV 2025 má být k dostání na leasing v Kalifornii od konce tohoto roku. Stojí za zmínku, že debut modelu přichází jen pár týdnů poté, co společnost Shell oznámila plány na uzavření všech svých sedmi vodíkových stanic v Kalifornii. Podle organizace Hydrogen Fuel Cell Partnership (H2FCP) bylo 10. ledna 2024 ve státě k dispozici 55 stanic, než se je Shell rozhodl uzavřít.

Zdroje: motor1, TowPoint