Francouzi vyšetřují výbuch na rallye Dakar

Byl výbuch v autě francouzského účastníka Dakaru před hotelem v Džiddě teroristickým útokem? – Francouzské úřady to chtějí objasnit

Ještě před startem Rallye Dakar v Saúdské Arábii byla akce zastíněna záhadným incidentem exploze. 29. prosince auto explodovalo před hotelem Donatello v Jeddahu . Pět členů teamu bylo bez zranění. Řidič ale musel se zraněním nohou v nemocnici podstoupit urgentní operaci.

Bivak první etapy Dakaru v Saúdské Arábii z ptačí perspektivy

Byl to Philippe Boutron. Francouz měl nastoupit do rally s buginou týmu Sodicar Racing. Boutron se uzdravuje. Mezitím se vrátil do své rodné země.

Další léčba provedou ve vojenské nemocnici Percy v Clamartu u Paříže. „Je v rukou odborníků a jeho rodina je s ním,“ stojí v prohlášení týmu Sodicar.

Bylo také jasné, jak nebezpečná situace nastala: „Jeho nohy byly zraněny při explozi na Dakaru. Byl v umělém spánku, aby zmírnil bolest.“ Boutronův spolujezdec popisuje přesně to, co se 29. prosince před hotelem stalo.

Mayeul Barbet popisuje: „Philippe byl v dopravní zácpě. Bomba, kterou někdo umístil pod autem před pedály, explodovala 500 metrů za hotelem! V autě nás bylo šest a byli jsme v šoku. Pak auto začalo hořet.“

„Philippe mě požádal o pomoc, protože necítil nohy.“ Pořadatel Dakaru ASO okamžitě zvýšil bezpečnostní opatření pro rally a všechny účastníky s místními úřady. S podporou souhlasila i FIA.

Saúdskoarabská policie zahájila vyšetřování incidentu. Organizátoři Dakaru hovořili o možném „zlomyslném činu“. Nyní se do toho vložila francouzská protiteroristická agentura. Oznámila také zahájení vyšetřování.

„Probíhá vyšetřování s cílem určit příčinu výbuchu,“ uvedly francouzské úřady. „Nelze vyloučit hypotézu trestného činu.“ Chceme objasnit, zda šlo o teroristický útok v souvislosti s explozi na rallye Dakar.

Zdroj: motorsportotal, TowPoint