Callum odhaluje elektrické vozidlo Skye

Ian Callum je jedním z nejznámějších světových automobilových designérů, bývalý šéf stylistiky značek Jaguar a Aston Martin. V jeho designérském životopise tak najdeme nejvýznamnější modely od DB7 až po i-Pace. V porovnání s tímto seznamem je Callum Skye rozhodně radikálním odklonem.

Po odchodu od Jaguaru v roce 2019 založil Callum spolu s několika dalšími bývalými šéfy JLR stejnojmennou (ale s velkým písmenem) společnost Callum. Prvním projektem společnosti byla špičková restomod verze původního Astonu Martin Vanquish, kterou jsme zažili v roce 2020. Od té doby Callum podle všeho odvedl značné množství nekreditované „white label“ práce pro jiné automobilky. Nyní se chystá uvést na trh zcela nový vůz pod vlastní značkou: lehký elektromobil, který vidíte na těchto renderovaných snímcích.

Callum Skye

Jmenuje se Skye podle skotského ostrova a má mít podvozek s prostorovým rámem, pohon všech kol a skutečné terénní schopnosti díky tomu, že podle ředitele konstrukce Adama Donfrancesca bude mít zdvih kol až 54,8 cm a světlou výšku 34,8 cm. Podle proporcí Skye vypadá trochu jako kupé side-by-side, ale ve skutečnosti má být podstatně větší, s celkovou délkou 4040 mm a šířkou 1900 mm, a navíc prý bude mít v nepřehlédnutelné kabině uspořádání sedadel dva plus dva.

callum skye multiterrain vehicle
Callum Skye

Přijít na to, jak jej přesně pojmenovat, je výzva i pro samotného Calluma. „Líbí se mi představa, že to nelze nijak kategorizovat,“ říká, když jsme s ním a Donfrancescem mluvili po telefonu. „V tomto ohledu je to trochu jako i-Pace. Lidé se musejí rozhodnout, co si myslí, že to je. Vím, že mu dáme terénní schopnosti, které nejsou příliš vzdálené některým ultimativním off-roadům. Nicméně zároveň chceme, aby patřil i do města.“

Prostorový rám modelu Skye využívá karbonové spoje mezi kovovými spojovacími částmi, přičemž Donfrancesco potvrdil, že jde o unikátní řešení pro Callum a není sdíleno s žádným jiným výrobcem. Karoserie bude vyrobena z lehkého kompozitního materiálu. Zavěšení bude plně nezávislé, se dvěma různými možnostmi kloubů, aby si kupující mohli zvolit větší nebo menší světlou výšku.

Napájení

Napájení zajišťuje lithium-iontová baterie o kapacitě 42,0 kWh. Přičemž společnost počítá i s alternativním ultrarychlým nabíjením, které dobijete za pouhých 10 minut. Při uvedení na trh bude cílová hmotnost Skye 1270 kg, na elektromobil velmi štíhlá, se statickým rozložením hmotnosti 50/50. Společnost Callum nezveřejnila žádné údaje o výkonu, ale cílová hodnota zrychlení na stovku pod čtyři sekundy naznačuje, že bude mít nejméně 300 koní.

Ačkoli se tento vůz velmi liší od všech jeho předchozích projektů, je možné v detailech, jako jsou silně tvarované blatníky vpředu i vzadu a jemné zakřivení linie střechy, spatřit některé známé designové prvky Iana Calluma. „Bylo důležité udělat něco, co vypadá jedinečně,“ říká Callum. „V horní části je jasně patrný profil sportovního vozu, níže je terénní vůz.“ Dveře s dvojitým prosklením mají kombinovat formu i funkci a umožnit dobrý výhled na terén při manévrování v terénu.

Plán je výroba modelu Skye ve stávající továrně Callum ve Warwicku v Anglii tempem přibližně jeden kus týdně. I když dodávky zákazníkům začnou až v roce 2025. O ceně zatím nejsou žádné oficiální informace. Bude nižší než 600 000 dolarů (13,5 milionu Kč). Ty požadoval Vanquish 25, ale nedovedeme si představit, že by něco tak malého a elegantního bylo levné.

Callumův současně plánuje prodej Skye v rámci Evropy. Donfrancesco říká, že se zvažují dodatečné náklady a úsilí spojené s federální homologací v USA.

Zdroj: caranddriver, Vapol