Konvertor energie vln, použitelný s panely

Společnost Wavr LLC se sídlem na Havaji vyvíjí konvertor energie vln. Ten se navrhl tak, aby rozšířil a integroval s dalšími technologiemi obnovitelné energie. Start-up plánuje prodávat verzi integrující pět 40 W solárních panelů za 54 tis. Kč.

Start-up Wavr LLC se sídlem v USA vyvinul konvertor energie vln (WEC), který se může použít pro námořní aplikace s nízkou spotřebou.

Wavr vyvinul své první prototypy pro spotřebitele, jako jsou majitelé lodí. Společnost tvrdí, že systém se hodí zejména pro vodní plochy se slabými vlnami, protože jeho modulární konstrukce zvýší požadovaný výkon integrací více systémů v konfiguraci pole.

Tato technologie se může použít v nízkoenergetických mořských datových bójích a zařízeních internetu věcí (IoT), podle společnosti, která tvrdí, že její technologie nemá žádné problémy s přerušováním nalezené v některých jiných technologiích obnovitelné energie.

,,Systém je také navržen tak, aby byl rozšířen a integrován s dalšími technologiemi obnovitelné energie,“ uvedla společnost s tím, že budoucí prototypy mohou být také kombinovány s fotovoltaickými panely nainstalovanými na plovácích, malými větrnými turbínami, mini-vodními elektrárnami nebo jiné technologie přílivové energie.

Škálovatelný konvertor energie vln (WEC)

Konvertor energie vln, použitelný s panely

„Cítíme, že hybridní jednotka se solárními panely je pro nás dalším nejdůležitějším prototypem. V současné době jej vyvíjíme se skupinou Infrgy,“ řekl zakladatel společnosti Clyde Igarashi. „Používáme konvenční fotovoltaické panely s krytím IP68, abychom zvládli podmínky na moři. Panely se umístily přímo na horní straně modulů WEC a kabely se chrání pryžovým těsněním. Mikro invertory pod panely se používají k synchronizaci s frekvencí a amplitudou našeho konvertoru energie vln.“

Samostatný systém se vyrábí z 3D tištěného plastu a má hmotnost 4,5 kg. Podle výrobce obsahuje vnitřní baterii pro ukládání energie a lze ji propojit s externími bateriemi. Vyznačuje se výkonem 3 W na 0,09 m2.

„Poté, co zdokonalíme hybridní Wavr se solárními panely, bude dalším krokem propojení polí,“ řekl Igarashi. „V současné době cílíme na cenu kolem 54 tis. Kč, která by zahrnovala pět 40 W solárních panelů. 200 W solární systém s invertorem představuje přibližně 19 tis. Kč nákladů.“

Uvedl také, že cena by měla výrazně klesat s měřítkem. ,,Ještě jsme neprovedli výpočet LCOE pro žádné konkrétní místo,“ dodal.

Wavr sídlí v Mililani v okrese Honolulu na Havaji.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint