Zakázkové 3D tištěné polovodičové baterie

Americká společnost Sakuu oznámila, že úspěšně 3D tiskla polovodičové baterie vlastních tvarů a velikostí ve svém závodě na výrobu baterií v Silicon Valley v Kalifornii.

Kalifornská společnost Sakuu oznámila, že od prosince úspěšně a důsledně vyrábí 3D tištěné plně funkční baterie v zakázkových tvarech a velikostech ve svém závodě na výrobu baterií v Silicon Valley.

Aby toho dosáhla, spoléhala se na svou patentovanou platformu Kavian. Ta se vyvinula tak, aby umožnila komerční výrobu široké škály bateriových technologií, od lithium-iontových až po lithium-kovové a celopevné baterie.

„Platforma může přizpůsobit tvarový faktor baterie. Přičemž samotná baterie se může stát součástí designu produktu prostřednictvím zakázkových přizpůsobených tvarů a velikostí,“ vysvětluje Karl Littau, technologický ředitel společnosti Sakuu.

Vzorované bateriové články Sakuu se vyrobily se vzorovanými otvory pro tepelné řízení v plně suchém procesu. Konkrétně dosažení vzorovaného bateriového tisku umožňuje efektivnější využití objemu bateriových článků s novými cestami v termodynamické regulaci.

To umožňuje integraci upínacích prvků, senzorů a tepelných transportních cest, stejně jako regulaci prostřednictvím vzorovaného designu. Zvláště když jsou tenké podčlánkové bateriové struktury naskládány s identickými vzorovanými otvory pro tepelné řízení v zarovnání, podle Sakuu.

Zakázkové 3D tištěné polovodičové baterie
Platforma Kavian společnosti Sakuu dokáže rychle tisknout baterie s ultra vysokou hustotou energie v měřítku, v zakázkových tvarech a velikostech

Platforma společnosti Sakuu umožňuje 3D tisk

Plně industrializovaný proces společnosti pro tisk baterií s využitím patentovaného vícemateriálového, vícevrstvého přístupu v paralelním a suchém procesu stojí v protikladu k tisku vrstva-na-vrstvě nebo sítotisku. Což jsou přirozeně mokré procesy, které vyžadují značnou energii odstraňují nežádoucí rozpouštědla a jsou náchylné ke špatné kvalitě tisku a nespolehlivé produkci.

Sakuu, která se založila v roce 2016, již dosáhla důležitých milníků. V loňském roce oznámila referenční dosažení energetické hustoty 800 Wh/l u své první generace nepotištěné lithiové kovové baterie. Lithium-kovová baterie první generace navíc prokázala vysokou retenci energie 97 % po 200 cyklech. Očekává se, že baterie Sakuu, i když zůstane bez dendritů, zaznamená 80 % retenci při 800 cyklech po dokončení cyklování.

Deklarovaným cílem Sakuu bylo vyrobit plně 3D tisknutelné polovodičové baterie schopné do roku 2023 více než 1 200 Wh/l. Čímž podstatně předčí lithium-iontové baterie, které se nacházejí v dnešních nejprodávanějších EV, které fungují v rozsahu 500 – 700 Wh/l.

Nejnovější úspěch společnosti se popisuje jako první svého druhu ve výrobě baterií. A taky důležitý krok směrem k plánované komerční výrobě baterií SwiftPrint nové generace. Včetně polovodičových baterií, z její platformy Kavian v gigafactory po celém světě.

„Věříme, že máme jediné známé řešení pro výrobu polovodičových baterií ve velkém s naší novou platformou Kavian,“ řekl zakladatel a generální ředitel Sakuu Robert Bagheri. Platforma Kavian™ od Sakuu se má prodávat dalším výrobcům baterií a také výrobcům automobilů, elektromobilů a leteckého průmyslu.

Kromě toho společnost Sakuu plánuje licencovat své vlastní chemické složení baterií, jak Li-metal, tak i polovodičové. Ty se mají vyrábět buď tradiční výrobou roll-to-roll, nebo v gigafactory s využitím výroby Kavian.

Zdroj: pv-magazine, Vapol