Prelude, proč si Honda tento název chrání?

Honda v Americe neprodává model Prelude již více než dvacet let. Místo sportovního dvoudveřového kupé v modelové řadě fakticky převzalo kupé Accord. Další dvoudveřové kupé, které nakonec v roce 2017 zaniklo. V nedávné době Honda stáhla menší kupé Civic, když byl tento kompaktní vůz přepracován pro rok 2022. Z toho plyne ponaučení? V nabídce Hondy chybí jediný dvoudveřový vůz, přestože jich kdysi byla plná, od malého CRX (a později del Sol a později CR-Z hybrid) až po Civic kupé, Accord kupé, roadster S2000 a, ano, Prelude. Kupé už prostě nejsou takovým prodejním tahákem jako kdysi, ale možná je ještě neodepisujte.

Kuriózní přihláška ochranné známky, kterou Honda podala 15. srpna, může naznačovat, že by automobilka mohla obnovit výrobu modelu Prelude. Zda přihláška – která se vztahuje na „pozemní vozidla, konkrétně automobily a automobilové konstrukční díly“ – naznačuje, že Honda vážně uvažuje o tom, že v blízké budoucnosti uvede na trh vozidlo s názvem Prelude, můžeme jen hádat. Jméno Prelude zde v USA nezdobí žádný vůz Honda od modelového roku 2001. Nicméně před dvěma lety se objevilo v samostatné přihlášce ochranné známky společnosti Honda, která se týkala zboží.

Prelude značky Honda

Tato novější přihláška ochranné známky je tak pikantní proto, že se týká skutečného vozidla. Nebo přinejmenším ochranná známka chrání konkurenty společnosti Honda před jejím použitím pro vozidlo. Zda je toto vozidlo, pokud se skutečně stane skutečností, dvoudveřové? To je spekulace poskládaná z dohadů, které se potýkají s určitou nadějí.

Pracuje Honda na novém elektromobilu Prelude?

Obrátili jsme se na společnost Honda s žádostí o komentář. Zatím jsme se nedočkali odpovědi, ale existují i jiné (pravděpodobnější) možnosti. Honda by mohla pracovat na polopraktickém elektromobilu, který není SUV. Prelude by bylo skvělé jméno, které by se dalo vyhrabat z historie Hondy a použít na sportovní novince. Nezapomeňte, že původní modely Prelude měly ve svých pěti generacích spoustu technologií, od řízení všech kol přes VTEC až po přední diferenciál s omezenou svorností. Název Prelude se také alespoň trochu foneticky shoduje s názvem „Prologue“, který Honda zvolila pro své připravované elektrické SUV. Pokud je minulost Prologue, možná je tato značka Prelude? Ať tak či onak, obě slova mají poněkud podobný význam, přičemž „prolog“ je úvod v hudebním smyslu, zatímco „prelude“ je něco, co se děje před něčím jiným.

Nepřekvapilo by nás, kdyby čerstvá Honda Prelude měla podobu elektrického sportovního sedanu nebo hatchbacku, nebo dokonce SUV s karoserií fastback. I když se jistě najdou lidé, kteří by nesouhlasili s návratem modelu Prelude v jiné podobě než jako dvoudveřového kupé se sportovním benzinovým pohonem – to by se mohlo stát, kdo ví! Honda by se pravděpodobně setkala s menším odporem za takový krok než například Ford, když použil jméno Mustang na SUV Mach-E. Nebo Chevrolet, když oznámil zánik modelu Camaro a zároveň naznačil, že jeho náhrada bude plně elektrická. My říkáme, jdi do toho, Hondo.

Zdroj: motortrend, Vapol