Baby Lunar Cruiser s prvky Land Cruiseru FJ40

Toyota navrhla lunární vozítk Baby Lunar Cruiser. Automobilka jej poprvé předvedla u příležitosti 50. výročí založení Calty Design Research

Toyota navrhla malé lunární vozítko s označením Baby Lunar Cruiser. Automobilka jej v pátek poprvé předvedla u příležitosti 50. výročí založení Calty Design Research, své americké designérské pobočky. Toyota Baby Lunar Cruiser (BLC) se stala jedním z několika konceptů, které automobilka k tomuto výročí představila. Lunární vozítko vzniklo „pro zdolávání náročného terénu na Zemi i mimo ni“.

Koncept Baby Lunar Cruiser

Koncept si vypůjčil stylistické prvky z modelu FJ40 Land Cruiser, přičemž výrazný nápis „TOYOTA“ na přídi dává Marťanům najevo, jak vypadá skutečná terénní způsobilost. Vozidlo má rozsáhlou stříšku čelního skla pro optimální výhled dopředu, která se táhne kolem mřížky chladiče.

Vozidlo má rozsáhlou stříšku čelního skla pro optimální výhled dopředu, která se táhne kolem mřížky chladiče
Lunární vozítko BLC by se mělo umět pohybovat jak po Zemi, tak i po Měsíci

Uvnitř má BLC digitální přístrojovou desku s rozšířenou realitou, dva joysticky pro ovládání bezvzduchových pneumatik, panely MOLLE a nastavitelná sedadla s prostorovým rámem. Má celou řadu kamer a senzorů, dělené zadní dveře a motory v kolech.

Pro měsíční povrch – inspirován Land Cruiserem

Koncept také čerpá inspiraci ze skutečného Land Cruiseru, který vyvíjí. Toyota uzavřela v roce 2019 smlouvu s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru na stavbu nového měsíčního vozítka. V plánu je zkonstruovat tlakové plavidlo s posádkou, které má být schopné zkoumat měsíční povrch.

Společnost uvedla, že by mohla navrhnout vozítko schopné urazit více než 10 000 kilometrů s využitím technologie palivových článků
Baby Lunar Cruiser se nechal inspirovat modelem Land Cruiser

Společnost uvedla, že by mohla navrhnout vozítko schopné urazit více než 10 000 kilometrů s využitím technologie palivových článků. K překonání celého rovníkového obvodu Měsíce by tak chybělo méně než 1 000 km. To by mělo rozptýlit veškeré obavy z dojezdu, ale hodně štěstí při doplňování paliva.

Toyota se možná nestane jediným výrobcem automobilů, který se jednou mohl prohánět po Měsíci. Začátkem tohoto roku oznámila společnost Hyundai Motor Group (HGM), že zahájila stavbu vývojového lunárního průzkumného vozítka. Verzi schopnou startu plánuje připravit v roce 2027.

Uvnitř má BLC digitální přístrojovou desku s rozšířenou realitou, dva joysticky pro ovládání bezvzduchových pneumatik, panely MOLLE a nastavitelná sedadla s prostorovým rámem
Uvnitř se nachází přístrojová deska s rozšířenou realitou

HGM uvedla, že začne využívat komponenty svých automobilových značek Hyundai a Kia a zapůjčí si elektromotory, baterie, závěsné díly, kamery, senzory a další prvky z osobních vozidel společnosti.

Ve hře je i General Motors

Společnost General Motors zahájila stavbu svého lunárního vozu na začátku roku 2022. Tehdy oznámila, že chce spolupracovat se společností Lockheed Martin na návrhu minimalistického lunárního vozu pro projekt Artemis – americký projekt návratu na Měsíc. Předvedla jednoduchou terénní platformu pro dva astronauty a jejich náklad.

Vozítko GM se má po Měsíci pohybovat na již vyvinutých pneumatikách Goodyear. Bude muset odolávat drsnému měsíčnímu prostředí a bude bez vzduchu. Společnost Goodyear se již dříve podílela na misi Apollo 11 v roce 1969.

Zdroje: motor1, Vapol