Mercedes-AMG EQE: elektrická třída E s výkonem 677 koní

Mercedes-AMG EQE: elektrická třída E s výkonem 677 koní a řízením všech kol.
Z nuly na 100 km/h zrychlí za pouhé 3,2 sekundy, ale aerodynamický design této kapky nikdo nepředběhne.

Mercedes-Benz EQS sice stojí podobně jako Tesla Model S, ale nemůžete ho označovat za konkurenta. Nejenže je EQS o segment výš než Model S, ale je to také vlajková loď přední automobilové luxusní značky na světě. Brzy se však Tesla bude muset obávat, že prodeje Modelu S srazí menší sourozenec AMG EQS, Mercedes-AMG EQE, který příští rok přijde na trh s výkonem až 677 koní na všech kolech, řízením všech kol a také stylem, který je… řekněme aerodynamický.

Středně velký výkonný elektromobil Mercedes-AMG EQE má podvozek zkonstruovaný převážně z recyklované oceli, který ve své podlaze uzavírá baterii o kapacitě 90,6 kilowatthodin, jejíž dojezd zatím nebyl dokončen, ale očekává se, že se bude pohybovat někde v rozmezí horních a středních 320 km. Hlavním rysem modelu Mercedes-AMG EQE je výkon generovaný trvale buzenými synchronními motory specifickými pro AMG, které mají unikátní vinutí, laminaci a jiný měnič umožňující vyšší otáčky.

2023 Mercedes-AMG EQE
2023 Mercedes-AMG EQE

Technické specifikace modelu Mercedes-AMG EQE

Samozřejmostí je vyšší výkon. Nominálně 617 koní a 701 N.m točivého momentu, který se rozděluje prostřednictvím pohonu všech kol s tepelně řízeným redukčním převodem. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 3,4 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 220 km/h. Ještě vyšší výkon je k dispozici s paketem AMG Dynamic Plus. Ten přidává startovací režim „Race Start“, jenž zvýší výkon přibližně o 10 % na 677 koní a 738 N.m.s. Ty zkrátí zrychlení z nuly na 100 na 3,2 sekundy a vystupňují maximální rychlost EQE na 240 km/h.

Vypněte kontrolu stability a tento výkon prověří také exkluzivní kyvné tyče, náboje a závěsná ramena modelu EQE AMG, které pomáhají zavěsit karoserii na aktivně tlumeném vzduchovém odpružení (vpředu čtyřprvkové, vzadu víceprvkové), které upravuje výšku pro snížení odporu vzduchu při rychlosti. Standardní 20palcová kola optimalizována pro snížení odporu vzduchu a jdou rozšířit na 21palcová kola pro volitelné keramické kotoučové brzdy.

kola Mercedesu-AMG EQE mají 20 palců
Kola Mercedesu-AMG EQE mají 20 palců

Přední rotory můžete rozšířit z 16,3palcových kotoučů se šestipístkovými třmeny na 17,3palcové. Zadní zůstávají lehčí s jednopístkovými třmeny, ale stále velkými, 14,9palcovými rotory. Kola, které rotory skrývají, jsou také řízena až o 3,6 stupně. Nad rychlostí 50 km/h kopírují směr předních kol kvůli stabilitě a pod touto rychlostí s nimi kontrastují ve jménu agility.

Rotory

Protože elektrická soustava Mercedes-AMG EQE má napětí pouze 328 V, její rychlonabíjení stejnosměrným proudem se omezuje na 170 kW, což umožňuje orientačně obnovit dojezd 150 km (WLTP, nikoli EPA) za 15 minut. Aktualizace správy baterie přes vzduch mohou časem zlepšit dojezd a výkon nabíjení. EQE uvedou na trh se softwarem, který upřednostňuje nabíjení mimo špičku, aby se snížily náklady, nebo s rychlostí, která omezuje degradaci baterie.

Interiér a cena?

Na cestách může Mercedes-AMG EQE automaticky přednastavit svou baterii na optimální teplotu před nabíjením. Stačí pouze pokud nastavíte navigaci na nabíječku prostřednictvím volitelného displeje Hyperscreen s roztažením palubní desky. Tento systém obsahuje také aplikaci AMG Track Pace. Ta sleduje více než 80 parametrů vozidla včetně časů na kolo a sektor. Přepínače na jeho volitelně vyhřívaném volantu upravují rekuperační brzdění a mohou umožnit jízdu s jedním pedálem, zatímco jeho standardní kůži Nappa lze na přání doplnit kůží Nappa na sedadlech – standardně potažených umělou kůží MB-Tex a mikrovláknem a spojených červeným prošíváním.

Hyperscreen modelu Mercedes-AMG EQE
Hyperscreen modelu Mercedes-AMG EQE

Mercedes zatím nesdělil cenu modelu Mercedes-AMG EQE. Spekulace říkají, že startovací ceny oscilují kolem ceny nejlevnějšího modelu Tesla S ve výši 2 miliony korun. Jistotu budeme mít v době, kdy se začne prodávat ve Spojených státech na začátku roku 2023.

Mercedes-AMG EQE
Mercedes-AMG EQE

Zdroje: The Drive, Vapol