Pagani Alisea: Krásný koncept je poctou modelu Zonda

V roce 2024 se objeví koncept Pagani Alisea, který připomíná 25. výročí vzniku epického sporťáku Zonda. Na voze pracovali studenti

Původní vůz Pagani Zonda měl premiéru na ženevském autosalonu už někdy v roce 1999. Pagani na Zondě pracovalo ještě v roce 2022. V roce 2024 se objeví koncept Pagani Alisea, který připomíná 25. výročí vzniku epického sporťáku Zonda. A přestože se na projektu podílelo Pagani, těžkou práci odvedli studenti Istituto Europeo di Design (IED) v Turíně.

Koncept vytvořili studenti

Model v měřítku 1:1 vytvořili studenti magisterského kurzu na IED v Turíně, kteří přišli s nádherným a čistým designem. Hladké povrchy byly maximalizovány tím, že se upustilo od velkých ventilačních otvorů a nasávacích otvorů, které se obvykle vyskytují u vysoce výkonných vozidel. Vypouklé podběhy kol zvýrazňují křivky siluety ojedinělého vozu, který je široký přesně tolik jako Zonda, tedy 205 cm.

Těžkou práci odvedli studenti Istituto Europeo di Design (IED) v Turíně
Na modelu Pagani Alisea pracovali studenti v Turíně

S délkou 452 cm je Pagani Alisea o něco delší než jeho zdroj inspirace a sedí níže u země. Na výšku měří pouhých 106,9 cm. Ve své výbavě má střechu inspirovanou vytrvalostními závodními vozy skupiny C z 80. let.

Elegantnější profil

Oproti modelu Zonda jsou vysoko umístěná zrcátka zeštíhlená, aby se dosáhlo elegantnějšího profilu, aniž by se musely použít kamery. Charakteristické čtveřice předních světlometů mají modernější vzhled, zatímco zakřivená zadní světla připomínají Zondu R určenou pouze pro okruhy.

Celkově vypadá Pagani Alisea krotčeji než Zonda, protože se vyhnula komplikovanému aerodynamickému paketu, který se nachází u nesčetných verzí stroje s motorem AMG V-12. Huayra, která přišla později se svými vlastními četnými odnožemi, přijala podobný styl.

Třetí model italské exotické značky, Utopia, nepředstavuje z hlediska designu velký odklon, přestože se označuje za zcela nový vůz.

Pagani Alisea je bohužel ojedinělou záležitostí. Přesto nás příliš nepřekvapí, pokud Pagani převezme některé designové prvky, pokud bohatý zájemce ochotně zaplatí za unikátní vůz nemravnou částku. Když si ho můžete koupit, Pagani ho pravděpodobně dokáže postavit. Dokazuje to nespočet speciálních Zond, které jsme viděli v posledních několika desetiletích.

Zdroje: motor1, Vapol