MDX Type S: Malé změny vedou k velkému úspěchu

Je to skutečná situace na pomezí andělských a ďábelských ramen. Na straně dobra jsou dva čerstvě upečené koláče v prostoru pro nohy na straně spolujezdce. Na špičaté červené straně máte 355 koní v přeplňovaném motoru 3,0 l a klikatou cestu domů. Co dělat? Acura MDX Type S z roku 2025 nabízí řešení s adaptivními tlumiči, vzduchovými pružinami a brzdami Brembo. Je dostatečně tichá, abyste si mohli vychutnat stereo Bang & Olufsen s 31 reproduktory, dostatečně rychlá, abyste potřebovali předjížděcí pruh, a dostatečně hladká, aby se vám nerozpadla kůrka.

Acura neprovedla v modelové řadě MDX Type S 2025 žádné velké změny. Stále jsou k dispozici dva motory. Pod kapotou většiny modelů sedí 3,5litrový motor s přirozeným nasáváním o výkonu 290 koní a točivým momentem 357 N.m. Zatímco typ S dostane přeplňovaný 3,0 litrový motor o výkonu 355 koní a točivém momentu 474 N.m, který poskytl vzrušující jízdu. Převodovka je stejná desetistupňová automatická a na pohonném ústrojí ani odpružení nejsou žádné novinky. To se skládá z řídicích ramen vpředu a víceprvkového uspořádání vzadu, přičemž pouze typ S nabízí adaptivní vzduchové pružiny.

MDX Type S nabízí dva druhy výbavy

K dispozici jsou dvě výbavy s pohonem předních kol (MDX Type S a MDX Type S s paketem Tech). Ostatní jsou pouze s pohonem AWD a systémem Acura torque-vectoring, který může posílat až 70 % točivého momentu na zadní nápravu. Změny, které Acura provedla, jsou spíše kosmetické a uživatelsky přívětivé, zaměřené na vyleštění několika hrubých hran již tak vynikající nabídky a aktualizaci asistenčních systémů. MDX 2025 využívá modernizovanou verzi systému AcuraWatch s novou přední kamerou a novým radarem umístěným na mřížce chladiče a poprvé nabízí asistenta pro změnu jízdního pruhu, který dokáže MDX přejet na víceproudé dálnici bez zásahu řidiče do řízení při použití adaptivního tempomatu. Vyzkoušeli jsme to. Funguje to dobře, vyžaduje to zhruba stejnou pozornost a úsilí jako prostý pohled do zrcátka a pohyb volantem, ale co, je to tu.

Zaparkované na příjezdové cestě nebo ve zpětném zrcátku přidává MDX 2025 k obvyklému tvaru velkého SUV obdélníku zajímavost většími vzduchovými kanály v nárazníku a ostřejšími, jiskřivějšími oky v hranaté masce chladiče. Typ S zcela ztrácí mřížku chladiče a otevírá vzor vložek. To aby zdůraznil svůj výkonný charakter. Velké crossovery mají tendenci vypadat všechny stejně. Nicméně díky elegantně zvrásněné kapotě, širokým blatníkům a velkým 20 palcovým kolům je MDX dostatečně výrazné. To abyste nemuseli mačkat klíčenku, když ho chcete najít v garáži.

Jak se tento vůz řídí?

Nechat MDX Type S zaparkovaný je však strašná škoda, protože jeho řízení je skutečně zábavné. Na sedmimístný vůz to není jen zábava, je to dobře ovladatelný, rychlý stroj s komfortními a zároveň citlivými jízdními pohyby. Desetistupňová převodovka byla připravená řadit nahoru jak sama, tak pomocí pádel. Při pozvolném zpomalování řadila jemně, čímž se vyhnula roztřesenému zpomalování mnoha moderních automatů. Brzdění i řízení jsou elektronicky asistované a nabízejí lepší zpětnou vazbu, než by se dalo očekávat. Typ S dostal modernizaci předních brzd v podobě větších 14,3 palcových kotoučů a čtyřpístkových třmenů Brembo. Používá také systém Electro-Servo Brake (ESB) od společnosti Acura, který brzdí po drátě, zatímco ostatní výbavy používají systém i-Booster, což je elektricky asistovaný hydraulický systém.

Když jsme testovali předchozí model MDX Type S, zrychlil na stovku za 5,5 sekundy, půl kilometru ujel za 14,1 sekundy a z rychlosti 110 km/h zastavil na 55 metrech. U modelu 2025 neočekáváme velké číselné změny. Totéž platí pro spotřebu benzinu. Hodnoty EPA pro MDX Type S předpovídají 13,8 km/h ve městě, 11,2 km/h na dálnici a 12,4 km/h v kombinaci. Předchozí Type S při našem testování překonal svůj odhad na dálnici, takže i tento model by mohl být nadprůměrný.

MDX Type S

Režim Sport+

Protože Type S je nejpálivější omáčkou na polici MDX, dostává další koření v podobě režimu Sport+. Jeho stisknutí sice ztuží jízdu a zostří odezvu pedálů, ale nejlepší na režimu Sport+ je doprovodný vrčivý tón motoru. My jsme dali přednost režimu Individual, který kombinuje hlasitý výfuk a plynulejší jízdu, která chrání nákup i cestující a přitom má stále dobrý zvuk. V některých autech se vyplatí trpět při překonávání nerovností. V MDX je špatně využívat čalouněná a kontrastně prošívaná sedadla k tomu, aby poskakovala po nerovnostech. Nastavte pružiny na Comfort a motor na Sport a získáte ideální kombinaci pro jízdu, která udrží řidiče ve střehu a zapojí ho do dění. Zároveň malým cestujícím umožní podřimovat v dětských sedačkách.

Ačkoli je vzácným potěšením skutečně si užívat pilotování víceřadého SUV, skutečným úkolem MDX, a to i ve verzi S, je převážet lidi. Acura staví MDX na vyšší úroveň třířadých vozů. Se startovací cenou 52 250 USD (1,2 milionu Kč) za základní MDX s pohonem předních kol a 76 300 USD (1,8 milionu Kč) za nejvyšší stupeň Type S, jako byl příklad Urban Gray Pearl, který jsme řídili.

Acura staví MDX Type S na vyšší úroveň třířadých vozů

Jedna z větších změn pro rok 2025 se týká kvality interiéru, kde se MDX Type S přibližuje konkurentům od Audi a Mercedesu více než v předchozích iteracích. Interiér využívá prošívanou a perforovanou kůži v sytých odstínech s dekorativním prošíváním. V případě Type S i vložený neklouzavý umělý semiš na opěradlech. Tato křesla jsou navíc vyhřívaná, ventilovaná, masážní a nastavitelná v 16 směrech. Cestující ve druhé řadě nemají možnost odírání zad, ale mají vyhřívané polštáře a vyjímatelné prostřední sedadlo/konzolu.

Cestující ve třetí řadě toho kromě pěkného čalounění a polstrovanějšího polstrování, než jaké obvykle nacházíme na sedadlech se směrem dozadu, mnoho nedostanou. Je to místo pro krátké jízdy nebo krátké jezdce, ale je použitelné. Druhé řady se sklápějí dopředu stisknutím tlačítka, takže alespoň můžete rychle vystoupit. Samotná třetí řada se také rychle sklápí, čímž se objem zavazadlového prostoru zvýší z 455 l na 1100 l. V zavazadlovém prostoru je pod podlahou další odkládací schránka, která slouží k ukrytí tašek před zraky cestujících nebo jen k tomu, aby zablácená výbava nezaneřádila koberec.

Největší změna je patrná na konzole

Tam, kde předchozí modely nabízely touchpad pod opěrkou rukou u držáků nápojů, MDX 2025 vyměnilo bezdrátovou nabíjecí podložku za podložku téměř dostatečně velkou pro tablet a konečně přešlo na 12,3 palcový dotykový displej na palubní desce pro ovládání informačního a zábavního systému.

Acura MDX Type S

Vestavěný Google a bezdrátové Apple CarPlay a Android Auto vás připojí ke všem aplikacím, které běžně používáte. Výsledné uspořádání možná není nejlepším možným využitím prostoru – na této nabíjecí podložce by mohl přistát vrtulník. Nicméně je to rozhodně důvěrnější způsob ovládání a noví kupující ocení pohodlí, že si nemusejí přeučovat svalovou paměť, jen aby změnili nastavení stereofonního systému. Když už mluvíme o stereo nastavení. Type S má banger, nebo spíše Bang & Olufsen. Ten s těmi 31 reproduktory a rychle nastavitelnou verzí grafického ekvalizéru, který zní fantasticky. MDX Type S vás donutí dělat smyčky kolem bloku, jen abyste si mohli vychutnat své jamování.

Anděl na rameni by doporučil nižší úroveň MDX, pokud jde o rozumné doporučení nákupu. Střední výbavy nabízejí veškerý komfort a chybí jim jen dunění typu S, ale chlapík na druhé straně rozhodně tlačí na turbo motor. Nebo jsme si to možná popletli. Třířadé SUV, které se dokáže ve spěchu rozjet, aniž by vytřáslo náplň z nákladu nebo rodiny, no, to je tak nějak rajské.