Tato mořská tráva je největší rostlinou na světě

Obrovská louka s mořskou trávou ve Shark Bay u Západní Austrálie se genetickou analýzou ukázala jako jediná rostlina. Rekordní růst je prý starý více než 4 500 let.

Mořská rezervace

Chtěli připravit mořskou rezervaci, ale narazili na rekord v botanice: vědci z University of Western Australia náhodou objevili to, co říkají, že je největší rostlinou na planetě. Mořská tráva druhu Posidonia australis se rozkládá na ploše asi 200 kilometrů čtverečních v žraločí zátoce chráněné UNESCO u západního pobřeží Austrálie, uvedla univerzita. A celá louka by měla být považována za jednu rostlinu.

Evoluční bioložka Elizabeth Sinclairová uvedla, že tým odebral vzorky, aby určil, které rostliny by byly vhodné pro rekultivační projekty. ,,Často se nás ptají, kolik různých rostlin roste na záhonech s mořskou trávou. Tentokrát jsme na to použili genetické nástroje.“

Výhonky se shromáždily z různých částí zálivu. A pořídil se druh genetického otisku prstů s 18 000 markery, vysvětlila studentská asistentka Jane Edgeloe, která se nyní stala hlavní autorkou studie publikované v časopise Proceedings of the Royal Society B. ,,Odpověď nás uchvátila,“ říká Edgeloe. Všechny výhonky jsou geneticky identické. ,,Byla jen jedna. Jediná rostlina se rozšířila přes 180 kilometrů ve Shark Bay, což z ní dělá největší známou rostlinu na Zemi.“

Všechno jedno: mořské řasy ve Shark Bay, Tato mořská tráva je největší rostlinou na světě
Mořské řasy ve Shark Bay

Vznik sazenice

Zřejmě celá louka vznikla ze sazenice. Aby se tak stalo, musela tráva růst nejméně 4 500 let. Není neobvyklé, že rostliny mořské trávy vytvářejí takové klony, tedy geneticky identické odnože. Ale rostlina v mělké, slané vodě Shark Bay má kromě své naprosté velikosti ještě jednu zvláštnost. Je polyploidní, což znamená, že má v buňkách více než dvě sady chromozomů – na rozdíl od jejích příbuzných v oceánu.

Polyploidie může vzniknout křížením diploidních rostlin – tedy těch se dvěma páry chromozomů. Potom nový semenáček převezme celý genetický materiál obou rodičovských rostlin namísto poloviny každé. Jev se obvykle vyskytuje pouze dočasně.

,,Polyploidní rostliny se často usazují v místech s extrémními podmínkami prostředí,“ řekla Elizabeth Sinclairová. „Často se jeví sterilní, ale vždy mohou pokračovat v růstu, pokud nejsou rušeni.“ Zdá se, že „skutečně odolné“ mořské trávě ze Shark Bay se to podařilo. Rostlina snese široký rozsah teplot a slanosti a také intenzivní světlo. „To vše by většinu rostlin vystavilo velkému stresu.“ Dalšími experimenty nyní chtějí vědci zjistit, proč si mořská tráva v těchto podmínkách tak dobře poradí.

Zdroj: spiegel, Vapol