Tak vypadá podzimní listí z vesmíru

Záblesk barev poblíž North Hudson na severovýchodě New Yorku: samotný les vypadá shora jako velký, odbarvený list

Jinde nebyly letos podmínky ideální – ale v severní části státu New York lesy září podzimními barvami. Indiánské léto je vidět i z vesmíru.

Samozřejmě je to nakonec jen chemie. Když se ale za slunečného říjnového dne podíváte na zářivé barvy podzimu, nemusíte na to zpočátku myslet. Ne zelený chlorofyl, který se postupně odbourává, ani žluté a oranžové karotenoidy a flavonoidní pigmenty v listech, ani červeně zbarvující antokyany, které se teprve tvoří.

Procházka lesem či městským parkem

Můžete také jen žasnout při procházce v městském parku nebo v nedalekém lese. I tak vypadá podzim, když barevné listí na stromech předvádí velkolepou show i za příznivého počasí. Tento fenomén je celosvětově známý – a prodáván turistům – jako indiánské léto ve státech Nová Anglie v USA a ve východních provinciích Kanady. Barvy listů javoru cukrového, který v regionu roste, jsou popisovány jako obzvláště krásné. V polovině 60. let vytvořil historik George Stanley na svých papírech kanadskou vlajku.

Pohoří Adirondack a jezero Champlain; Tak vypadá podzimní listí z vesmíru
Pohoří Adirondack a jezero Champlain

Aktuální snímky z družice ,,Landsat 9″ ukazují lesy pohoří Adirondack v oblasti kolem Elisabethtown a North Hudson v americkém státě New York. Obě místa se nacházejí v parku Adirondack, založeném v roce 1892, největší chráněné oblasti v kontinentálních Spojených státech. S rozlohou kolem 24 000 kilometrů čtverečních je větší než národní parky Yellowstone, Everglades, Grand Canyon a Glacier.

Příběhy netvora

Přibližně polovina ploch v parku je však v soukromém vlastnictví a využívá se pro zemědělství a lesnictví. V parku Adirondack je několik tisíc jezer. Největší z nich, jezero Champlain, které je dlouhé 180 kilometrů a široké až 19 kilometrů, zasahuje do kanadské provincie Quebec. Někteří věří, že ve vodní hladině je údajně mořská příšera jménem Champ. Objevuje se v legendách kmenů původně žijících v regionu. Nelze vyloučit, že jde o jesetera – ti totiž v jezeře Champlain skutečně existují.

Barvení lesa v Elisabethtown; Tak vypadá podzimní listí z vesmíru
Tak vypadá barvení lesa v Elisabethtownu 

Ale zpět k barvám stromů. Podle odborníků je chladné vlhké léto následované chladným a suchým podzimem nejbarevnější podívanou. Letos nebyly podmínky na mnoha místech, například jižněji ve státě New York nebo v Pensylvánii či New Jersey. Zde podprůměrné srážky v posledních měsících často vystavovaly stromy stresu. V pohoří Adirondack tomu bylo zjevně jinak, jak ukazují snímky z vesmíru. Podle této aktuální mapy však podívaná v regionu již jasně překonala svůj vrchol. Barevné má brzy vystřídat šedá.

Zdroj: spiegel, Vapol