Valencie je městem pláží, paelly a moderní architektury

Valencie, třetí největší město Španělska, leží na východním pobřeží země v těsné blízkosti Středozemního moře. Díky své poloze a příznivému klimatu je oblíbeným cílem turistů, kteří cestují jak za odpočinkem, tak za kulturou a památkami.

Co vám při příjezdu do města spolehlivě vezme dech, je neustálá přítomnost zeleně. Snad každá ulice je lemována alejí vysokých stromů. Ty v horkých letních měsících poskytují cestovatelům příjemný stín. 

Valencie je proslulá nádhernými zahradami a zejména devět kilometrů dlouhým parkem Jardí del Túria, ve kterém jsou vysázeny palmy, borovice, pomerančovníky a růže všech barev. Celý si ho můžete projít pěšky, projet na bruslích nebo zapůjčeném kole.

Za památkami se vydejte do historického centra. Centrum bývalo kdysi obestavěno středověkými hradbami. A dominantou je bezesporu katedrála Panny Marie ze 13. století, v níž se snoubí románská, gotická, renesanční i barokní architektura. Uvnitř najdete obrazy řady předních umělců včetně dvou od Francisca de Goyi.

Pro výhled na město, moře a krajinu je zapotřebí zdolat dvě stě sedm schodů do přilehlé věže El Micalet. Věž má 58 metrů a je zakončena zvonicí. Z ní můžete například spatřit necelý půlkilometr vzdálenou gotickou budovu „Hedvábné burzy“ La Llotja de la Seda, která je od roku 1996 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Při toulkách středem Valencie rozhodně nevynechte rušnou čtvrť El Carme, kde se nacházejí středověké brány Torres de Serranos a Torres de Quart. V úzkých uličkách během dne narazíte na spoustu kavárniček a obchůdků se suvenýry a módními doplňky. Ve večerních hodinách se zase otevřou bary, které lákají k posezení u živé hudby, nejlépe se sklenkou sangrie v ruce.

Na náměstí Panny Marie stojí fontána, bez níž by bylo město na suchu

Pokud zatoužíte po trošce kultury, nevynechte Muzeum současného umění, kde je stálá exhibice věnovaná dadaismu a surrealismu.

Hurá za žraloky a delfíny!

Ve východní části přímořského letoviska známého svými čistými písečnými plážemi prožijete pomyslnou cestu do budoucnosti. Stačí se podívat na prosklenou budovu muzea Město umění a věd nebo na oceanárium L’Oceanogràfic. 

Pokud vás zajímá podmořský svět, koupí vstupenky do tohoto největšího akvária v Evropě neuděláte chybu. Pod jednou střechou se nabízí prohlédnout si makrely, delfíny, medúzy, sasanky i žraloky. Z živočichů z polárních oblastí jsou tam k vidění belugy, mroži nebo tučňáci.

Ve výčtu skvostů moderní architektury nesmí chybět 3D kino a planetárium zvané L’Hemisfèric, které svým tvarem připomíná otevřené oko nebo lasturu rozevírající se nad vodní hladinou. Budova je totiž součástí obrovské vodní nádrže a celková plocha areálu čítá třináct tisíc metrů čtverečních.

Zdroj: idnes.cz, Vapol.cz