Elektrické křídlové čluny Candela

Výrobce EV Polestar a výrobce elektrických křídlových člunů Candela představili první produkt svého partnerství, elektrické plavidlo C-8 „poháněno Polestarem“, které se tak může pochlubit doletem až 105 km na jedno nabití.

Dvě prémiové švédské značky mobility oznámily partnerství již v srpnu 2022, díky kterému bude Polestar dodávat Candele baterie pro elektromobily. A to pro použití v jejich elektrických křídlových člunech.

O pět měsíců později se první produkt tohoto partnerství se odhalil. Přičemž Candela C-8 „poháněná Polestarem“ je nyní už k dispozici k objednání.

Dodávání baterií pro elektromobily

Elektrické křídlové čluny Candela
Polestar/Candela

Očekává se, že Candela C-8 „poháněná Polestarem“ nabídne dojezd až 105 kilometrů a to za použití stejné 69 kwh baterie a především technologie stejnosměrného nabíjení. Ta se používá u jednomotorové řady Polestar 2 Standard na jedno nabití.

Díky schopnosti plavby rychlostí 22 uzlů se tak C-8 staví do stejné kategorie jako tradiční motorové čluny s vnitřním spalováním. A skutečně tak dominuje konvenčním elektrickým motorovým člunům.

„S bateriemi od Polestaru se tak Candela C-8 stává prvním elektrickým plavidlem, které může cestovat do destinací, kam se dříve dalo dostat pouze čluny pouze se spalovacím motorem,“ řekl Gustav Hasselskog, generální ředitel a zakladatel společnosti Candela.

,,Candela C-8 poháněná společností Polestar tak představuje bezmála významný průlom v elektrifikaci na moři.“

Elektrický křídlový člun s bateriemi od Polestaru se Candela C-8

Polestar také dodává svou technologii rychlého nabíjení DC s C-8. A taky zároveň spolupracuje s Candelou na integraci technologie, ale i softwaru do námořních aplikací.

„Sdílení know-how v oblasti baterií a konstrukce vozidel se společností Candela pomůže dosáhnout našeho společného cíle přechodu do budoucnosti, kde budou všechny tyto formy dopravy udržitelné,“ řekl Thomas Ingenlath, generální ředitel společnosti Polestar.

Cena základního modelu C-8 začíná v přepočtu na 7 900 000 Kč. A odhadovaná dodávka se aktuálně naplánovala na doručení ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Zdroj: thedriven, Vapol