Mohou písně zachránit ohrožený jazyk?

Zpěváci, tanečníci a bubeníci Garifuna vystupují v Hopkins, malé vesnici v okrese Stann Creek v Belize; lidé z kmene Garifuna používají hudbu k oživení svého ohroženého jazyka; nová kulturní stezka umožňuje cestovatelům zažít a podpořit důležité kulturní hnutí

Hnutí vedené hudbou oživuje jazyk garifuna ve Střední Americe. V Belize jsou cestovatelé zváni, aby se připojili.

Biologicky rozmanitá a známá místa pro šnorchlování a potápění přitahují dobrodruhy k Belize Barrier Reef, jednomu z úspěšných ochranářských příběhů Střední Ameriky. Ale na suchu probíhá další působivé hnutí obnovy: boj za oživení ohroženého jazyka.

Ohrožený jazyk

Po staletí udržovali afro-domorodí Garifuna ze Střední Ameriky živou ústní historii kultury prostřednictvím rodného jazyka svých předků. Desítky let modernizace, nahodilá výuka mateřského jazyka ve školách Garifuna, sňatky mezi kulturami a zesměšňování mladých lidí, kteří tímto jazykem mluví, však společně vedly k tomu, že Garifuna byla v roce 2001 zapsána do Atlasu ohrožených jazyků UNESCO. Dnes lingvisté odhadují, že zbývá asi 100 000 mluvčích.

Chlapec jede na kole kolem výloh v Belize
Hopkins, malá rybářská vesnice na pobřeží okresu Stann Creek, je často považována za epicentrum kultury Garifuna v Belize

Hrozba vyhynutí jazyka není nová. Někteří lingvisté odhadují, že jazyk zemře každé dva týdny, protože některé jazyky se stávají dominantními nástroji společenské a ekonomické výměny, zatímco jiné jsou odsouvány na okraj.

Existují však způsoby, jak mohou zachránit i rizikové jazyky. Klíčem je, že jazyk je třeba považovat méně za chráněný, „ale skutečně jako součást jejich současnosti a budoucnosti,“ říká Liliana Sánchez, lingvistka a profesorka na University of Illinois v Chicagu.

To je přesně to, co dělají Garinagu (lidé Garifuna). V posledních dvou desetiletích umělci z Garifuny používali základní kulturní kámen – temperamentní taneční hudbu – k tomu, aby inspirovali mladého Garinagua, aby se učil a sdílel svůj rodný jazyk. Nyní, s novým projektem Garifuna Tourism Trail v Belize, mohou i cestovatelé zažít a podpořit kulturní renesanci.

Hrdá kultura

Podle orální historie pochází Garinagu ze skupiny Západoafričanů, kteří přežili převrácení své otrokářské lodi v Karibském moři v 17. století. Přeživší doplavali na břeh na ostrov Svatý Vincent, který je nyní součástí karibské země Svatý Vincent a Grenadiny. Strávili více než století usazováním a sňatky s domorodým obyvatelstvem Carib-Arawak na ostrově, čímž nakonec vytvořili kulturu Garifuna. 

Wanaragua tanečnice s maskou garifuna tančící v kruhu v Dangriga, Belize; Mohou písně zachránit ohrožený jazyk?
Tanečnice Garinagu předvádí jankunu pro dav v Dangriga v Belize; satirické představení je směsí zpěvu, mimi a tance

Téměř sto let bojovali Garinaguové proti kolonizaci svatého Vincenta. Britové obsadili ostrov koncem 18. století a poté přeživší Garinagu vyhnali do Hondurasu. Odtud se rozptýlili do Nikaraguy, Guatemaly a Belize, kde se jako kultura zaměřená na rybolov usadili v pobřežních komunitách.

Alvin Laredo, průvodce Garifunou z vesnice Barranco v jižním Belize, říká, že moderní Garinagu potřebuje víc než příběhy, ale skutečný jazyk, aby mohli pochopit statečný postoj svých předků proti otroctví. Bez toho prý jejich kultura nikdy nebude celistvá. ,,Pokud ztratíte jazyk, ztratíte své kořeny,“ říká. ,,Rozebere všechny předky, na kterých pracovali.“

The Garifuna Collective vystoupí na New Orleans Jazz & Heritage Festival na Fair Grounds Race Course dne 24. dubna 2016 v New Orleans, Louisiana.
The Garifuna Collective vystupuje na New Orleans Jazz & Heritage Festival na Fair Grounds Race Course v dubnu 2016; během vystoupení 
jankuku muži nosí koloniální oděv a bílé masky, aby se vysmívali svým britským zotročovatelům

Laredo dodává, že velká část historie předků se předává nejen slovy, ale také písní a tancem, jako je jankunu. V tomto satirickém tanci, který se hraje s bubny během vánočních a novoročních svátků, nosí Garinaguové bílé obličejové masky a koloniální oděvy. Proto aby zesměšnili anglické otrokáře.

Síla písně

Prvky kultury Garifuna – včetně hudby, tance a jazyka – byly v roce 2001 zapsány na seznam UNESCO Mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva. Zhruba ve stejné době vymysleli hudebníci a kulturní aktivisté Garifuny plán. A to vytvořit neodolatelné melodie, které se mají stát zcela zpívané. v Garifuně, aby shromáždili mladé Garinagu, aby přijali kulturu a naučili se jazyk.

Kapela doprovázející tradiční tanečníky junkanoo v Belize vánoční oslavu na biotrhu v Belmopan prosince; Mohou písně zachránit ohrožený jazyk?
Představení Jankunu se často konají během vánočních a novoročních oslav; ženy mohou zpívat se skupinou, ale hraní na bubny a tanec je výhradně pro muže Garifuna

Nebo, jak řekl zpěvák Garifuna, skladatel a umělec míru UNESCO Andy Palacio z Belize v rozhovoru v roce 2007: Udělejte z kultury Garifuna „cool“.

Punta rock to udělal. Tradiční punta silně spoléhá na bubny a maracas se zvuky, které odrážejí zvuky afrických předků Garinagu. Paranda, další klasický hudební styl Garifuny, přidává k melodiím kytaru, což naznačuje středoamerický vliv kultury.

Punta rock je „ten, který opravdu vybuchne,“ říká Laredo. Je to podobné jako punta, ale s klávesami, elektrickou kytarou a lesními rohy. Tedy perfektní mix, který vás ohromí na světové scéně.

Palacio, lídr v oblasti kulturní renesance, shromáždil v roce 2007 hudebníky Garifuna po celé Střední Americe, aby vytvořili kapelu Garifuna Collective. Jejich texty Garifuna vyslaly silný vzkaz: Nastal čas bránit naši kulturu.

Po několika světových turné a mezinárodních hudebních oceněních později Garifuna Collective „umístila Garifunu na mezinárodní mapu a vzala s sebou Belize,“ říká Laredo. Ačkoli Palacio zemřel v roce 2008, jeho texty a práce hudebních aktivistů Garifuna po celé Střední Americe zažehly kulturní plamen pro Garinagu po celém světě.

Mohou písně zaujmout?

„Hudba mě zaujala kulturou; stalo se to identitou,“ říká Kevin Ramirez, hudebník a producent z Garifuny se sídlem v New Yorku, kam se jeho rodiče, oba Garifuna, přistěhovali z Hondurasu. Ramirez vyrostl a učil se o kultuře své rodiny, ale jako Američan Garifuna se snažil pochopit svou identitu. „Jsem černoch, ale Američané černé pleti mě neobjali, protože jsem mluvil španělsky; Mluvil jsem španělsky, ale Latinoameričané mě neobjali, protože jsem černoch.“

Lidé vystupují živě pod scénickými světly; Mohou písně zachránit ohrožený jazyk?
The Garifuna Collective hraje na Paleo Festivalu ve švýcarském Nyonu v roce 2017; kapelu založil v roce 2007 zpěvák Garifuna Andy Palacio, aby pomohl revitalizovat hudbu Garifuny a přinést ji mezinárodnímu publiku

Po návštěvě Hondurasu a návštěvě živých hudebních show Garifuna našel pocit sounáležitosti; tyto cesty ho inspirovaly k založení Hagucha Records, jednoho z dnešních nejlepších nahrávacích společností Garifuna. Jeho příběh o kulturní rekultivaci, zdokonalování a šíření kultury a jazyka prostřednictvím písní odráží cestu mnoha současných umělců Garifuna.

Vezměte hudebníka Jamese Lovella, který tento jazyk přijal v 16 letech, aby šel ve stopách svého oblíbeného belizského hudebníka a kulturního buditele Pen Cayetano, „krále punta rocku“. Lovell se stal součástí většího místního úsilí vyučovat jazyk v New Yorku. Stále více jazykových lekcí Garifuna je nyní dostupných online.

Další skupina hudebníků se inspirovala Palaciovým poselstvím: zakladatelé Battle of the Drums, mezinárodní hudební soutěže v Belize. Tento renomovaný tým pomáhá základním a středním školám v Belize s výukou kultury a jazyka Garifuna prostřednictvím hudby. Strategie, kterou si vypůjčili další profesoři jazyků, kteří učí Garifunu prostřednictvím písní.

Zachrání hudba jazyk Garifuna? Čas ukáže. Garifuna zůstává na seznamu ohrožených jazyků UNESCO, který se naposledy aktualizoval v roce 2010. A jak se Havajané naučili z revitalizace vlastního jazyka po kolonizaci, tento druh oživení je dlouhou, vícegenerační cestou.

Vedlejší role cestovního ruchu

Iniciativa financovaná granty, vedená Belize Tourism Board a Caribbean Tourism Organization, zahrnuje 50 podniků vlastněných Garifunou napříč Dangriga a Hopkins, dvěma kulturními centry na jižním pobřeží Belize. Jak se stezka rozrůstá, organizátoři doufají, že do směsi přidají další místní podniky. 

Zážitky sahají od hudebních lekcí v Lebeha Drumming Center v Hopkins až po obdivování tradičního umění v Garinagu Crafts and Art Gallery v Dangriga. Mezi cíle pro dokončení stezky v roce 2024 patří školení průvodců a expanze do dalších měst Garifuna.

Samotný cestovní ruch jazyk nezachrání; udržitelné oživení musí zakořenit u samotných rodilých mluvčích. Cestovní ruch však může poskytnout jednu účinnou motivaci k udržení jazyka. Mohou poskytnout příjem. Sánchez říká, že více ekonomických příležitostí spolu s hrdostí na jejich kulturní identitu by mohlo pomoci motivovat mladé Garinagu k dalšímu studiu jazyka.

Existuje další, možná nečekané místo, kde Laredo a Ramirez nacházejí naději pro budoucnost kultury svých předků. TikTok, kde punta-rocková videa s čerstvými záběry na tradiční písně a tance Garifuny společně nasbíraly 800 milionů zhlédnutí – a stále přibývají.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol