Automobilová historie díky rekordní aerodynamice

Neuvěřitelně energeticky účinný, aerodynamický a solárně poháněný Lightyear 0 právě vytvořil to, čemu říká „automobilová historie“, a dosáhl rekordního koeficientu odporu vzduchu.

Je logické, že vozidlo na solární pohon také nejlépe využívá energii. Elegantní design Lightyear 0 tedy není jen o vzhledu: jde o to, být co nejlehčí z hlediska spotřeby energie.

Po oficiálním odhalení Lightyear 0 v červnu jej nizozemská společnost účtovala jako vůz s „větším dojezdem, menší baterií“. Pokrytý solárními panely integrovanými do jeho aerodynamické střechy a kapoty slibuje zachytit dostatek solární energie k ujetí až 11 000 km ročně v závislosti na podmínkách jižní Evropy.

Společnost odhaduje, že na jedno nabití ujede 625 km (WLTP).

Nový rekord – zasazený do aerodynamického tunelu – nastavuje Lightyear 0 jako nejaerodynamičtější sériové vozidlo v automobilové historii.

S koeficientem aerodynamického odporu 0,175 překonává přední Teslu Model 3 s hodnotou 0,23, luxusní Mercedes-Benz EQS s hodnotou 0,20. A dokonce i limitovanou edici plug-in diesel-elektrického hybridu Volkswagen XL1, který zaznamenal koeficient odporu 0,186.

Klíčem k rekordnímu úspěchu je vysoce účinný systém vytápění, nízký valivý odpor a samozřejmě elegantní aerodynamika. O které Lightyear poznamenává, že je největším zabijákem účinnosti a tím i dojezdu.

„Ve skutečnosti při rychlostech na dálnici odpovídá aerodynamika asi 60 % celkové spotřeby energie. Většina řidičů elektromobilů pociťuje omezení dojezdu, zejména při vyšších rychlostech,“ poznamenala společnost v blogovém příspěvku týkajícím se rekordu.

„Dobrý (nízký) koeficient aerodynamického odporu znamená hospodárnější auto, které spotřebuje méně energie. A díky tomu může jet dál na jedno nabití. Náš koeficient aerodynamického odporu je velkým přispěvatelem k celkové efektivitě, díky níž je Lightyear 0 průkopníkem na trhu,“ říká.

test aerodynamiky lightyear 0
Test aerodynamiky Lightyear 0

Jak se měří aerodynamika auta?

Lightyear říká, že existují čtyři způsoby měření aerodynamiky vozu: měřením tlaku, aeroakustiky, síly a bdění.

K určení rozložení tlaku po celém povrchu automobilu odebírají tlakové kohouty připojené k senzoru a namontované na různých místech zájmu na vozidle hodnoty tlaku.

Aeroakustická měření se provádějí pomocí mikrofonů uvnitř a vně vozu, aby se zaznamenal hluk produkovaný větrem obklopujícím vozidlo.

Primárním úkolem je měření sil, aby se určily odporové a vztlakové síly a následně různé silové koeficienty. K testování citlivosti vozu se použily různé okolnosti vybočení, sklonu a rychlosti vzduchu.

Měření bdělosti se provádí pomocí mřížkových struktur se sondami instalovanými na různých místech ve vozidle. Proto aby detekovaly tlak a rychlost v konkrétních oblastech. Poskytují nejpřesnější obraz proudění vzduchu kolem vozu.

Jak aerodynamický rekord udělá z Lightyear 0 lídra na trhu?

Zatímco Volkswagen XL1 byl omezen na 250 vozů a Mercedes-Benz EQS je rovněž předurčen k prodeji v malých objemech čistě proto, že se jedná o špičkový prémiový manažerský sedan s vysokou cenou, Tesla Model 3 ukázaly, že aerodynamika v kombinaci s konkurenční cenou může být vítěznou kombinací.

Není žádným tajemstvím, že elektrická vozidla, která k provozu vyžadují nejméně energie, mají na trhu výhodu, protože globální krize tlačí ceny energie nahoru.

A Lightyear 0 říká, že poslední kolo testů přivedlo společnost o krok blíže k tomu, aby mohla předat svůj rekordní design společnosti Valmet Automotive. Ta postaví Lightyear 0 ještě před jeho uvedením na trh.

Dalšími kroky, říká expertka na oblast aerodynamiky Annemiek Koers, je provedení certifikačního testu WLTP na testovací dráze, aby se ověřila a certifikovala účinnost celého vozu.

Testem v aerodynamickém tunelu jsme se ujistili, že byly splněny všechny naše aerodynamické požadavky. A jsme si docela jisti, že výsledek certifikace WLTP bude očekávaný,“ uvedla na blogu společnosti.

Lightyear 0 je k dispozici k předobjednání ve Spojeném království, Švýcarsku, Norsku a Evropské unii za poplatek 6 100 Kč.

Zdroj: thedriven, TowPoint