Automatické nouzové brzdění musí mít všechna nová auta do roku 2029

Nový předpis Národního úřadu pro bezpečnost silniční dopravy nařizuje automatické nouzové brzdění u všech nových vozidel

Senzory a software radikálně změnily bezpečnost automobilů. Moderní vozidla vidí svět kolem sebe a dokáží rozpoznat značení jízdních pruhů, dopravní značky, ostatní vozidla a chodce. To však ještě není konec. Nový předpis Národního úřadu pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) nyní nařizuje automatické nouzové brzdění se zvýšenými standardy u všech nových vozidel.

Nové pravidlo: Automatické nouzové brzdění

Nové pravidlo ohledně automatického nouzového brzdění by vyžadovalo, aby do roku 2029 měla všechna nová lehká vozidla prodávaná ve Spojených státech ve výbavě tři technologie. Jedná se konkrétně o varování před čelním nárazem, automatické nouzové brzdění a automatické nouzové brzdění pro chodce.

Podle výpočtů Národního úřadu pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) by zavedení těchto technologií zachránilo nejméně 360 životů ročně. Dále by zabránilo nejméně 24 000 zranění. A to už nejsou malá čísla.

Výrobci automobilů jsou naštěstí na dobré cestě k tomu, aby tyto prvky nabízeli ve standardní výbavě ve svých budoucích vozech. Avšak tlak na zvýšení bezpečnosti přichází z mnoha stran.

Automobilky plní své závazky

Koncem loňského roku splnilo 20 automobilek závazek Insurance Institute for Highway Safety, že vybaví více než 95 % vozidel, která v USA vyrábějí, automatickým nouzovým brzděním. V roce 2019 Consumer Reports sdělil automobilkám, které chtějí získat ocenění Top Picks, že musí nabízet své vozy s automatickým nouzovým brzděním pro chodce.

Nové pravidlo Federálního standardu pro bezpečnost motorových vozidel tyto funkce nejen vyžaduje. Uvádí také konkrétní podmínky, za kterých musí být systémy schopné fungovat.

Pravidlo vyžaduje, aby všechny vozy uměly zastavit při rychlosti do 100 km/h a mohlo se zabránit tak střetu s vozidlem. Musí také detekovat chodce ve dne a v noci. Pravidlo má také vyžadovat, aby brzdící systém aktivoval brzdy při rychlosti až 144 km/h, pokud detekuje hrozící srážku s jiným vozidlem. Dále by mělo umět zastavit rychlosti až 72 km za hodinu, pokud se jedná o možnou srážku s chodcem.