FTC Solar – nový samonapájecí sledovací systém

Americká inženýrská firma FTC Solar představila nový samonapájecí solární sledovací systém, který podle ní vyžaduje až o 36 % méně základů než stávající technologie a umožňuje odhadem o 5 % vyšší energetický výstup pro daný pozemek.

S dohodou o výkonu 500 MW, která již byla zajištěna pro několik velkých projektů využívajících svou novou technologii Pioneer tracker, FTC Solar oznámila spuštění řešení solárního trackeru s jedním modulem na výšku (1P).

Společnost FTC Solar, která působí na australském trhu od založení kanceláře v roce 2019, uvedla, že patentovaný design Pioneer snižuje hromady o 18 % nebo více a přináší snížení nákladů na kapitál a práci. Vyznačuje se také kratší délkou řady, která údajně umožňuje vyšší hustotu energie pro daný blok půdy.

„Společnost Pioneer dosahuje úplného snížení počtu hromad na megawatt o 18 až 36 %. A to proti současným špičkovým řešením podle objemu,“ řekl technologický ředitel FTC Nagendra Cherukupalli. „Díky designu s vysokou hustotou umožňuje Pioneer až o 5 % vyšší energetický výkon. A to na stejném místě ve srovnání s konkurencí.“

Samonapájecí sledovací systém

FTC Solar odhaluje nový samonapájecí sledovací systém
Nový sledovací systém Pioneer společnosti FTC Solar

Sledovací systém Pioneer, navržený pro instalace v užitkovém měřítku, pojme širokoformátové moduly 550 W a 600 W. FTC uvedl, že systém podporuje všechny modulové faktory, včetně těch, které jsou delší než 2,4 metru.

Kromě toho společnost uvedla, že k naklonění modulu k TT nejsou zapotřebí žádné prohlubně torzní trubky (TT) nebo průchozí šrouby. Což umožňuje výměnu a dovybavení modulu. FTC uvedl, že charakteristický tvar TT společnosti Pioneer umožňuje delší rozpětí, zlepšenou torzní tuhost a správné vyrovnání součástí bez potřeby prostupů.

FTC uvedla, že systém Pioneer se přizpůsobí sklonu 17,5 %, zatímco nulový stupeň uložení umožňuje snížit hloubku zapuštění piloty. Konstrukce také umožňuje použití upevňovacích systémů zemních šroubů k překonání náročných podpovrchových podmínek.

Tracker má během výpadků fungovat nezávisle na síti a napájí se z baterie až na tři dny.

Dohoda o výkonu 500 MW podepsaná s americkým vývojářem Primoris Renewable Energy stanoví, že FTC má dodávat svou technologii solárního sledovače pro několik projektových míst v USA. Očekává se, že společnost Primoris má používat novou sledovací technologii Pioneer 1P na více projektech.

Sledovací systém Pioneer bude veřejně představen na výroční výstavě RE+ Power v Kalifornii. Zatím nebyly poskytnuty žádné jiné podrobnosti.

Zdroj: pv-magazine, Vapol