Nissan Micra – další model bude již elektrický

Příští model Micra od Nissanu bude pouze elektrický. Na trh dorazí v roce 2024 a bude mít hodně společného s novým Renaultem 5. Bude se vyrábět ve stejném závodě ve Francii.

Nissan dnes dokonce ukázal několik upoutávkových snímků. Ukazují vůz s oblými tvary některých Micra staré generace, ale sotva působí retro dojmem. Má kontrastní střechu, roztomilá kruhová světla a výrazná ramena vzadu jako Nissan Z a Juke.

Roztomilá kruhová světla modelu Nissan Micra
Roztomilá kruhová světla modelu Nissan Micra

Technické specifika Nissanu

Jeho dojezd bude 400 km. To je baterie o kapacitě „něco málo přes“ 50 kWh.

Nejsou ale malé elektromobily drahé? Nissan a partnerský Renault tvrdí, že ne. Modely 5 a Micra využívají novou elektrickou platformu nazvanou CMF-B EV, kterou již Renault vyvíjí. Obě společnosti tvrdí, že budou mít podobné ceny jako benzínové supermini. Bez dotací. Připomeňme, že s novými emisními kontrolami budou benzínová auta dražší. Vyšší cena, aby se vyrovnala elektromobilům.

Provozní ředitel Nissanu Ashwani Gupta říká, že „musíme vytvořit přitažlivost pro zákazníky“ pro elektromobily. Jinými slovy, ne jen automobily, ke kterým lidi nutí legislativa nebo daně. Elektromobily musí být žádoucí.

Společnosti Renault a Nissan již prodaly milion elektromobilů a vědí, jak snížit cenu baterií. Kromě toho je nová platforma navržena speciálně pro elektromobily, takže sdílí některé části s většími elektrickými modely Megane a Ariya a příštím Leafem, ale má levnější typ chemie baterií.

Využívá propojený systém Megane/Ariya založený na systému Google. Sdílí s Cliem a současnou Microu díly zavěšení, sedadla atd., čímž šetří další náklady.

Má také vynikající aerodynamiku, tvrdí společnosti. Díky tomu všemu jsou nové modely 5 a Micra o třetinu levnější na výrobu a o 10 % úspornější na provoz než Zoe.

Elektrická Micra bude supermini Nissanu pro Evropu a bude pouze elektrická. V ostatních částech světa budou k dispozici malé Nissany s benzinovým motorem a PHEV.

Zaujal vás tento model?

Zdroje: TopGear, Vapol