Sono začíná testovat solární přívěs pro elektrické autobusy

Start-up solárně-elektrických vozidel Sono Motors zahájila zkoušky „solárního přívěsu“, který může přidat více míst k sezení a zlepšit dojezd a účinnost elektrických autobusů.

Společnost Sono – nejlépe známá díky solární technologii, kterou lze zabudovat do střechy a/nebo boků užitkových vozidel – uzavřela partnerství s Mnichovským dopravním podnikem (MVG), aby zahájila provoz solárního autobusového přívěsu.

Provoz solárního autobusového přívěsu

Přívěs solárního autobusu otestuje energetické výnosy v reálných podmínkách. Ale mohl by také nabídnout úsporu až 2 500 litrů nafty za rok a roční potenciál místní úspory CO2 více než 6,5 metrických tun na autobus.

„Partnerství s MVG ilustruje obrovský potenciál naší unikátní solární technologie. Ta se nyní poprvé v historii společnosti používá ve veřejné dopravě,“ řekl Laurin Hahn, spoluzakladatel a generální ředitel Sono Motors.

„Toto je milník v poslání Sono Motors vyrábět solární každé vozidlo.“

Řekl, že městské autobusy a autokary, ať už elektrické nebo naftové, nabízejí spoustu prostoru pro montáž solárních článků. A vyjíždějí na cesty každý den.

Úspory vozových parků

Říká, že potenciální úspory CO2 vozidel na solární pohon, zejména u komerčních vozových parků, jsou značné. U středně velkého vozového parku s přibližně 300 autobusy Sono Motors se počítá, že lze dosáhnout úspor až 2 000 metrických tun CO2 ročně.

Podobně by se po krátké době provozu, přibližně po roce, mohl kompenzovat takzvaný „CO2 paypack“ emisí z konstrukce solárního autobusu nebo autobusového přívěsu.

Sono začíná testovat solární přívěs pro elektrické autobusy
,,Nasávám slunce“ aneb solární autobusový přívěs

Jak je znázorněno na obrázku výše, 20 poloflexibilních solárních fotovoltaických modulů pokrývá autobusový nástavec/přívěs. A poskytuje nejen další místa k sezení, ale také více než 2 000 wattů energie pro baterii vozidla a elektrickou zátěž.

Přívěs solárního autobusu se může pochlubit solárními moduly o celkové ploše dvanácti metrů čtverečních. Kromě výkonu přes 2 000 wattů, který šetří naftu, se vyrobená solární energie využívá také k provozu topení. Dále pak ventilace a klimatizace a k podpoře systému řízení přívěsu.

„Potřebujeme změnu kurzu v sektoru dopravy,“ řekla mnichovská vicestarostka Katrin Habenschaden. „Doprava stále výrazně míjí cíle ochrany klimatu, a to má také přímý dopad na kvalitu ovzduší v Mnichově.

„Solární autobusy se mohou stát základním kamenem této naléhavě potřebné změny směrem k mobilitě šetrné ke klimatu. Jsem o této myšlence přesvědčen, protože zde lze ušetřit spoustu paliva a výrazně snížit emise CO2.“

Zdroj: thedriven, Vapol