Saint-Malo: francouzské přímořské městečko

Saint-Malo, historické přímořské město v Bretani, je dějištěm románu a minisérie All the Light We Cannot See; cestovatelé mohou prozkoumat malebné hradby starého města, dlážděné uličky a proslavený zámek

Saint-Malo, téměř zničené během druhé světové války, bylo dlouho majákem námořního dobrodružství – a silného povstání.

V srpnu 1944 se pobřežní bretaňské město Saint-Malo téměř vymazalo z mapy. Úvodní scéna limitované série Netflix All the Light We Cannot See vykouzlí zuřivost bitvy: americká eskadra překročí Lamanšský průliv ve tmě, uhne protiletadlové palbě a poté vypustí své bomby na nacisty okupovaný francouzský přístav.

Pobřežní bretaňské město Saint-Malo, téměř vymazané z mapy

Toto zobrazení může být hollywoodské a dramatické, ale destrukce byla skutečná. Přestože hradeb a zámku Saint-Malo se prakticky nedotkly, 80 % rezidencí se během druhé světové války zničilo.

Poválečná rekonstrukce byla skličující. Místo rychlé přestavby do betonu jako podobně zdecimovaná města Le Havre a Brest bojoval tehdejší starosta Guy La Chambre za dědictví. Když se sutiny odklidily, kameny se pečlivě očíslovaly, jako dílky skládačky, pro identickou rekonstrukci Intra-Muros (starého města). Čísla napsaná na kamenech můžete ve skutečnosti stále vidět na č. 25 Rue de Toulouse.

Nyní Saint-Malo poskytuje skvělé filmové prostředí pro filmovou verzi románu Anthonyho Doerra z roku 2014, který získal Pulitzerovu cenu a po více než 200 týdnů triumfoval na seznamu bestsellerů New York Times. (Mini-série získala protichůdné recenze, i když její vysoká sledovanost popírá kritiky.)

Příběh sleduje dva teenagery: německého vojáka (Werner Pfennig), který je rádiovým géniem, a slepou francouzskou dívku (Marie-Laure Leblanc) pracující pro odboj v Saint-Malo. Návštěvníci se dnes mohou vydat po stopách fiktivních postav a zároveň odhalit skutečné vrstvy dobrodružné námořní historie města.

Lidé při procházce po hradbách St. Malo; Saint-Malo: francouzské přímořské městečko
Věže, hradní zdi a kamenné bašty postavené od 14. do 18. století tvoří obranné hradby Saint-Malo ve Francii; nyní je to příjemné místo na procházky s krásnými výhledy na moře

Prohlížení stránek ‚All the Light‘

Názvy ulic příběhu jsou přesné, stejně pečlivě zmapované jako dřevěný model města vytvořený otcem Marie-Laure. Přesto je jeho kartografie zaplněna smyšlenými adresami: Nenajdete modře zastřený Hotel včel na Rue de la Crosse ani pekárnu madame Ruelle na Rue Robert Surcouf. Ale vedle katedrály je skvělá boulangerie, která získala ocenění za místní speciality, jako je Far Breton (ovocný dort podobný clafouti). Dům strýce Marie-Laure, který se nachází na adrese 4 Rue Vauborel, je poválečným obytným blokem. (Mapy Google chybně uvádí adresu jako knihkupectví.)

Nikdy neprolomené pochozí opevnění obklopující město se od 12. století bránilo nájezdníkům. Na pobřežní ostrov Grand Bé – kde Marie-Laure sbírá poklady v přílivových bazénech – se při odlivu dostanete po hrázi. Zde na erodujícím útesu je hrobka autora Françoise-René de Chateaubriand. Jehož posledním přáním se stalo spočinout tam, kde mohl „slyšet pouze moře a vítr“. 

Sousední malý ostrůvek Petit Bé se jeví součástí řady pobřežních opevnění ze 17. století, které vyvinul Vauban, vojenský inženýr Krále Slunce. Fort National, přístupná také za odlivu, se jeví místem, kde se během druhé světové války věznili bojovníci odporu.

Německá posádka se umístila v Cité d’Alet, sousedním poloostrově, kde se pevnost z 18. století začlenila do Hitlerova Atlantického valu. Dnes je tento soubor německých bunkrů sezónně otevřeným muzeem s názvem Mémorial 39-45. Pod srubem se téměř kilometr táhnou tunely, do kterých je zcela nelegální přístup, i když někteří městští průzkumníci své tajné činy nafilmovali. Německo-italské síly se také soustředily na ostrově Cézembre, kde se vzdaly až po napalmových náletech. V současné době je většina ostrova nepřístupná kvůli přítomnosti dolů.

Pevnost, kterou nacisté během války používali jako vězení

Jeskyně, která je ústředním bodem děje příběhu, posetá mušlemi a šneky, neexistuje. Fiktivně se umístila vedle Bastion de la Hollande, v kotci používané do roku 1772 pro hlídací psy.

Turisté zkoumající národní pevnost St. Malo a okolní tůně se tvořili při odlivu.
Na skalnatém výběžku sousedícím s Saint-Malo byla v roce 1689 postavena pevnost Fort National; během druhé světové války ji nacisté používali jako vězení

Přestavba katedrály Saint-Vincent si vyžádala dvě desetiletí, vybitá vitrážová okna se nahradila pozoruhodnými současnými díly. Ty evokují karmínový plamen hořícího města. Uvnitř je hrobka mořeplavce (a domorodého syna) Jacquese Cartiera ze 16. století, který prozkoumal a prohlásil území, které nazýval „Kanada“, pro francouzské království. V poválečných troskách se znovu získala pouze jeho lebka, „ověřená vědci, kteří našli důkazy o kurdějích a moru, kterými trpěl během svého života,“ říká Mélanie Gerligand z Musée Jacques Cartier.

Brána v hradbách skutečně vede na Plage du Môle, písečnou pláž omývanou jedním z nejvyšších evropských přílivových rozsahů, „portál zvuku“ – popsaný Doerrem – „větší, než co kdy Marie-Laure zažila.“ Ačkoli se město po staletí uzavřelo pro cizince, chráněno za svými hradbami, Saint-Malo se vždy otevřelo oceánu – uličce. Tou se průzkumníci města plavili do čtyř koutů země.

Vzpurný duch Saint-Malo

Ještě předtím, než bojovníci francouzského odporu zdokonalili svá špionážní plavidla, měl přístav pověst rebela. „Říká se, že nejsme Francouzi, ani Bretonci, ale Malouinci,“ říká průvodkyně Alexandra Durandová. ,Saint-Malo má povoleno vyvěšovat svou obecní vlajku výše, než je francouzská vlajka. To se datuje od povstání Saint-Malo proti králi v roce 1590 – čtyři roky to byla nezávislá republika.“

Zlatý věk průzkumu proměnil Saint-Malo v ekonomickou velmoc – nejbohatší přístav ve Francii 17. století. Zbrojáci, majitelé lodí, kteří vybavili plavidla a zahájili expedice, založili obchod po celém světě: Čína s porcelánem, Indie s kořením, Jemen s kávou, Peru se zlatem a stříbrem. Výměnou za to vyměnili plátno a konopnou látku, jemnou krajku z Calais i módní klobouky. (Saint-Malo se také zapojil do nechvalně známého trojúhelníkového obchodu s otroky, i když v menší míře než Nantes.)

V dobách války se mnoho z těchto zbrojařů rozhodlo pracovat jako lupiči pro krále. Nebyli to piráti – stali se královsky schváleni k boji s nepřátelskými loděmi. A nosili oficiální dopis značky, cennější než ostatní kořist. Ve skutečnosti soukromá činnost nebyla zisková; byl to politický tah. ,,Moderní termín by byl ‚lobování‘. V dobách míru, kdy se obchod obnovil, královská administrativa dohlížela na vaše podnikání,“ říká historik Olivier Chereil de la Rivière, majitel Demeure de Corsair.

Posouvání limitů

Dnešní malouinští dobrodruzi pokračují v posouvání limitů. Profesionální námořníci ze Saint-Malo soutěží v prestižních závodech na otevřeném oceánu, jako je Route du Rhum. Ta odplouvá ze Saint-Malo na Guadeloupe v Karibiku. A podnikatelé nasměrují městského avantgardního ducha do námořních inovací: Energy Observer je první plavidlo na vodíkový pohon na světě. Zatímco Grain de Sail je nákladní loď s nulovými emisemi uhlíku, která pluje do New Yorku s organickým vínem.

Když se tito námořníci vrátí do svého domovského přístavu, věž kostela se tyčí nad impozantními hradbami, podobně jako město – obnovené po druhé světové válce – vypadající jako ze 17. století. „Bylo důležité zachovat toto dědictví,“ vysvětluje Durand o poválečné rekonstrukci, „ducha navigátorů a majitelů lodí, kteří přinesli slávu Saint-Malo.“

CO VĚDĚT

Kde se ubytovat: La Maison des Armateurs, jen co by kamenem dohodil od hlavní brány starého města. A nabízí 45 stylových pokojů s moderní výzdobou.

Demeure de Corsair, který je otevřen pro prohlídky s průvodcem a soukromé akce, je nezbytným sídlem mocného zbrojaře z 18. století. Hosté s přenocováním jsou vítáni na základě B&B ve vyhrazené ložnici. Snídaně zahrnuje chléb upečený majiteli v peci ze 17. století vytápěné dřevem.

Kde jíst a pít: Maison Bordier, renomovaná značka bretaňského másla, provozuje Bistro Autour du Beurre, kde čerstvým sezónním pokrmům předchází degustační talíř s osmi ochucenými másly. (Přemýšlejte o mořských řasách, Roscoffově růžové cibuli a pohance.)

Bretonský kulinářský ambasador Bertrand Larcher, stojící za miniimpériem Breizh Café, má zástup gurmánských adres Saint-Malo. Palačinky v Le Comptoir předvádějí organické, místní suroviny.

Ekologická Distillerie de Saint Malo, vybavená degustační místností, vyrábí vysoce kvalitní lihoviny včetně ginu napuštěného mořskými řasami.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol