Traktory mohou poškodit půdu

Dnešní traktory a další zemědělská technika dosahuje daleko větší hmotnosti, než v 60. letech minulého století. To způsobuje poškození orné půdy

Traktory, pomalu tak velké jako kdysi bývali dinosauři, mohou poškodit půdu do hloubky. Intenzivní mechanizace je účinná, ale může rozdrtit kořeny a snížit celkovou sklizeň.

Špičkový zemědělský traktor je vyšší než africký slon. Kombajn plně naložený obilím váží až 36 tun – tolik váží také malé stádo tlustokožců.

Jak tato mechanická zvěř dře po polích, jejich extrémní hmotnost může pomalu drtit půdu a ztěžovat růst kořenů rostlin. Tyto účinky, jak naznačuje nová studie, by mohly v nadcházejících desetiletích snížit sklizeň na 20 % celosvětové zemědělské půdy.

„Těžká technika je něco, co bychom neměli ignorovat,“ říká Rattan Lal, půdní vědec z Ohio State University, Columbus. „Opravdu to může způsobit škody.“

Traktory jako dinosauři

Traktory se od 60. let 20. století stále zvětšují a ty největší nyní váží téměř 10 krát více než tehdy. To je těžší než někteří dinosauři. To byli největší tvorové, kteří kdy chodili po zemi. I když jsou stroje díky své velikosti efektivnější, veškerá další hmotnost něco stojí.

Aby zjistili, jak se zemědělská vozidla změnila a jak by mohla ovlivnit půdu, Thomas Keller ze Švédské univerzity zemědělských věd a Dani Or z Desert Research Institute shromáždili publikovaná průmyslová data sahající až do roku 1958. Poté modelovali působící síly pneumatik na půdě v různých hloubkách.

V mechanizovaném zemědělství dlouho docházelo ke zhutňování v horní části půdy, ve vrstvách mělčích než 50 centimetrů. Na mnoha farmách se tato půda orbou každou sezónu připravuje pro výsadbu, takže takové tlaky většinou nejsou problémem. Problém je nyní hlubší, říkají vědci. Protože zhutnění ve vrstvách pod 50 centimetrů často překračuje bezpečné limity.

Snížení vypěstovaných plodin

Toto stlačení traktory a těžkou technikou může zbortit malé prostory mezi částicemi půdy, čímž se do hluboké půdy dostane méně vody a vzduchu. Celkově vzato, tyto změny by mohly snížit množství vypěstovaných plodin o 10 % až 20 %. A účinky by pravděpodobně mohly být dlouhodobé. Může trvat desetiletí, než žížaly a další organismy uvolní hlubokou půdu.

Váha zemědělských nebo dřevařských strojů může vážně ohrozit půdu a snížit i množství vypěstovaných plodin
Farmářský traktor

Nejde jen o traktory kombajny. Také další zemědělské stroje používané k orbě a rozmetání hnojiv jsou stále těžší, stejně jako vozidla používaná pro těžbu dřeva. Zhruba 20 % zemědělské půdy na celém světě se vystavuje vysokému riziku nižších výnosů z hlubokého zhutnění půdy, uvádějí dnes autoři v Proceedings of the National Academy of Sciences. Tyto oblasti, jako je savana Brazílie a jihovýchodní Austrálie, mají zranitelnou půdu a těžké vybavení. Tyto dvě země jsou světové obilnice a podle toho by se k nim mělo přihlížet.

Thomas Way, zemědělský inženýr z Ministerstva zemědělství USA, říká, že existují způsoby, jak minimalizovat zhutnění půdy. Jedním z nich je nejezdit na polích, když jsou mokré. To činí půdu zranitelnější. A během suchého počasí může GPS pomoci farmářům projíždět traktory a kombajny stejnou trasou pokaždé, aby se zmenšila celková plocha, která je pod tlakem.

Nová studie také vyvolává to, co autoři článku nazývají „prehistorický paradox“. Pokud traktory a moderní zemědělské vybavení snižuje produktivitu rostlin do takové míry, co se stalo, když se dinosauři potulovali po Zemi? Vědci spekulují, že se drželi dobře prošlapaných cest nebo se možná brodili ve vodě podél pobřeží. Ať už je odpověď jakákoli, je jasné, že moderní zemědělské stroje by měly být navržené s ohledem na pevnost půdy. Jinak riskují, že se vydají cestou dinosaurů.

zdroje: science, Vapol