Poptávka po hybridech a EV na americkém venkově stoupá

The 2023 Chevrolet Bolt EUV Redline Edition includes 17-inch black-painted aluminum wheels.

Celkově prodeje hybridních, plug-in hybridů a elektromobilů (EV) ve Spojených státech v posledních letech neustále rostly. Ale podle nové analýzy iSeeCars došlo k nejsilnějšímu nárůstu elektrifikovaných vozidel na venkově v Americe. Poptávka prostě a jednoduše prudce stoupá.

Analýza se zabývala tržním podílem ojetých vozidel pro hybridy, plug-in hybridy a elektromobily na baterie v letech 2014 až 2022. A zjistila, že poptávka roste rychleji v oblastech mimo pobřežní městská a předměstská centra, která byla rájem pro první uživatele.

Studie, stejně jako ostatní z iSeeCars, byla založena na neobvyklé metodice agregace prodejů ojetých vozů. Zjištění jsou založena na více než 16,3 milionu jedno až pětiletých ojetých vozů prodaných od května 2021 do dubna 2022. Stejně jako za kalendářní rok 2014, s podíly na trhu vypočtenými z tohoto souboru dat.

Největší poptávka ve státě Mississippi

Státem s největším růstem prodejů během sledovaného období bylo Mississippi. Tam se poptávka po hybridech a EV mezi lety 2014 a 2022 zvýšila o 241 %. Za ním následovala Havaj, která zaznamenala nárůst poptávky o 116,5 %. A Utah, kde u hybridů a elektromobilů podíl na trhu vzrostl během sledovaného období o 97 %.

Pro srovnání, Kalifornie se umístila na devátém místě. Přičemž podíl na trhu hybridů a elektromobilů vzrostl mezi roky 2014 a 2022 o 75,2 %. Do dnešního roku však měla Kalifornie nejvyšší podíl na trhu elektrifikovaných vozidel, a to 8,3 % z celkového trhu. Navzdory působivému růstu dosáhly hybridy a elektromobily v Mississippi pouze 3,1% podíl na trhu.

Poptávka prudce stoupá

Ani tento trend není univerzální. Florida měla dříve nadprůměrnou míru přijetí EV, ale růst podílu na trhu podle iSeeCars stagnoval. V Jižní Dakotě a Jižní Karolíně se mezitím podle analýzy v posledních letech snížila poptávka po hybridech a EV.

Z pohledu analýzy

Tato analýza se svým důrazem na údaje o prodeji ojetých vozů nabízí pouze jeden způsob, jak se podívat na tržní podíl elektrifikovaných vozidel. Při pohledu na údaje podle kumulativních registrací EV společnost Experian Automotive nedávno poskytla jiný obrázek o národních trendech EV.

Ale to už jsme viděli dříve – že mnoho států s největším zájmem o elektromobily (a někdy i prodeje) nemá mandát pro prodej vozidel s nulovými emisemi. A víme, že prodeje byly na národní úrovni silné. Elektromobily již mají na národním základě asi 5% podíl na trhu a podle řady odhadů jsou na cestě k dosažení asi 10 % do roku 2025.

Federální dobíjecí síť, která se začíná formovat, pomůže obsloužit některé venkovské regiony, které, jak se zdá, zažívají silný růst prodeje aut do zásuvky. Bidenova administrativa si klade za cíl nainstalovat do roku 2030 500 000 nabíječek se čtyřmi 150kw konektory každých 80 km podél dálnic. A další sektory, jako je průmysl obchodů se smíšeným zbožím, zdůraznily, že chtějí pomoci přivést nabíjení na venkov v Americe.

Zdroje: greencarreports, Vapol