Nové vozy společnosti KIA

Kia právě tento týden prozradila své skupině investorů co nejvíce ze svých budoucích plánů. To znamená, že máme možnost veřejně nahlédnout do toho, jaké nové vozy můžeme očekávat v příštích letech. Korejská automobilka plánuje, že do 2027 bude mít v prodeji nejméně 15 plně elektrických vozů. A také do té doby představí nejméně šest nových hybridních modelů. Tyto plány zahrnují již dříve oznámené vozy a SUV, jako jsou Kia EV3, EV4 a EV5, a pravděpodobně se týkají i chystaných odhalení včetně refreshe EV6, kompaktního EV2 a vlajkového sportovního sedanu EV8. Zde je vše, co víme z nové prezentace společnosti.

Přestože se nový vůz Kia EV5 SUV již prodává jinde, letos ho v USA neuvidíme. Nicméně zpráva společnosti naznačuje, že by se tak mohlo stát v budoucnu. „Kia uvede do roku 2026 na trh šest modelů EV, počínaje připravovaným modelem EV3 v roce 2024, následovaným modely EV2, EV4 a EV5 na hlavních trzích, včetně USA, Evropy a Jižní Koreje.“ Pro rok 2025 a dále zní nyní očekávaný cenově dostupný kompaktní model EV2 lákavě. Stejně jako údajně uniklá plně elektrická náhrada sedanu Kia Stinger s označením EV8.

Nové vozy KIA EV

Podle dokumentů společnosti Kia v roce 2023 celosvětově představili tři zcela nové elektromobily, myslíme, že Kia má na mysli nové Niro EV, EV5 a EV9. Na letošní rok společnost plánuje uvedení jednoho nového elektromobilu do výroby EV3, v roce 2025 pak dojde k uvedení pěti nových globálních elektromobilů, v roce 2026 bude v nabídce další elektromobil a v roce 2027 pak další dva. Další dva nové vozy budou PBV neboli osobní služební vozidla určená pro komerční využití, což Kia oznámila na veletrhu CES na začátku tohoto roku, přičemž jeden přijde v roce 2025 a další v roce 2027.

Pozornosti se dočkají nejen nové vozy

Minimálně jeden, možná dva elektrické pick-upy jsou údajně ve vývoji. Údajně jeden pro USA a jeden na dalších trzích, s uvedením na trh do roku 2027. Mezi tyto vozy nepočítáme upravené verze nové platformy Kia PBV, která může být zároveň truckletem). Zbývá tedy několik dosud neoznámených záhadných elektromobilů, nad kterými můžeme přemýšlet.

Pozornosti se dočkají i stávající modely na plyn a elektřinu. Osvěžené SUV EV6 se má objevit později v roce 2024 a výkonově orientovaná výbava Kia EV9 GT na začátku roku 2025. V tomto roce se má také objevit osvěžené SUV Kia Sportage. Do konce roku 2024 má být v prodeji šest hybridních modelů. Hybridy Niro, Sportage a Sorento se již prodávají. Kia nyní uvádí, že většina jejích hlavních nových vozů dostane alespoň hybridní variantu, a to někdy v příštích několika letech.

Řada hybridních modelů se rozšíří na devět elektrifikovaných modelů nabízených do roku 2028. Do konce desetiletí Kia doufá, že prodejní mix v USA bude tvořit 40 % elektromobilů a 35 % hybridů. V závislosti na změnách na trhu nebo v plánu, a to při širší modelové řadě a pravděpodobném růstu prodejů, takže konečný mix se může změnit.