Poplatek za vstup do Benátek: Jak účinná je nová turistická daň?

Benátky 25. dubna zavedly poplatek za vstup do města s kanály pro jednodenní návštěvníky. Někdo označil poplatek za neúspěšný

Benátky 25. dubna zavedly poplatek za vstup do města s kanály pro jednodenní návštěvníky. Zkušební období tohoto poplatku se vztahuje na 29 dní v květnu, červnu a červenci, a to včetně víkendů a státních svátků. Na některých zpravodajských webech se dokonce objevily články, které vysvětlují, jak se návštěvníci mohou placení nového poplatku v Benátkách vyhnout.

Zavedení nového opatření

Opatření vzniklo s cílem omezit počet návštěvníků, kteří se zdrží pouze jeden den. Ti podle navrhovatelů poplatku přinášejí městu menší ekonomický prospěch než jednodenní turisté a způsobují problémy, jako je např. přeplněnost.

Mnozí obyvatelé Benátek však vstupné kritizují jako neúčinné při kontrole počtu návštěvníků. Zároveň odsuzují městskou radu za to, že přehlíží kritické otázky, jako je bydlení.

Zde se podívejte, jaký účinek mělo zpoplatnění jeden měsíc od jeho zavedení.

Zavedení vstupného do Benátek provází protesty a zmatek

Zavedení poplatku 25. dubna se setkalo s protesty obyvatel a zmatkem turistů. Jedním z klíčových nedorozumění bylo, že ačkoli jsou návštěvníci, kteří si v Benátkách rezervovali nocleh, od poplatku za jednodenní vstup osvobození, musí svou přítomnost stále registrovat na rezervační platformě.

Jiní návštěvníci považovali navigaci na webových stránkách za obtížnou a nákup jízdenky za zdlouhavý proces. Stevardi byli k dispozici, aby zkontrolovali, zda si turisté stáhli QR kód, a pokud ne, provedli je celým postupem.

Za prvních 11 dní platnosti návštěvnického poplatku - od 25. dubna do 5. května - město prodalo 195 000 vstupenek, čímž získalo celkem 977 430 eur
Za 11 dní se v Benátkách na vstupném vybralo 977 000 eur (24,1 mil. Kč)

Obyvatelé také protestovali proti poplatku, který podle nich nemá smysluplný vliv na snížení počtu návštěvníků a vyhýbá se řešení zásadnějších problémů, mezi které patří bytová krize.

Kritici také tvrdí, že nutnost získat QR kód (i když se od nich nevyžaduje platba) pro studenty a dojíždějící není praktická. Bývalý starosta Benátek Massimo Cacciari označil poplatek za „absurdní“. Dále vzkázal turistům, aby ho neplatili, s tím, že je v rozporu se svobodou pohybu.

Benátky vydělaly za prvních 11 dní turistické daně 1 milion eur

Vstupné se v současné době stanovuje na 5 eur (125 Kč). Vztahuje se na jednodenní návštěvníky s výjimkami zahrnujícími obyvatele regionu Benátsko, studenty a děti do 14 let.

Za prvních 11 dní platnosti návštěvnického poplatku – od 25. dubna do 5. května – město prodalo 195 000 vstupenek, čímž získalo celkem 977 430 eur (24,1 mil. Kč).

Dne 19. května 2024 město zaznamenalo 70 000 příjezdů, zatímco loni 2. června, v den státního svátku v Itálii, jich bylo registrovaných "pouze" 65 000
Vstupné neodradilo turisty od návštěvy Benátek

Tato částka výrazně překonala očekávání, ale stále je nižší než náklady na zřízení online rezervačního systému, informační kampaně a kontrolu jízdenek – tyto náklady se podle italského deníku Corriere della Sera pohybují okolo 3 milionů eur (74,1 mil. Kč).

Po skončení zkušebního období se může poplatek zvýšit na 10 eur (250 Kč) za den. Pro ty, kteří se pokusí navštívit město bez vstupenky, jsou připravené pokuty až do výše 300 eur (cca 7 400 korun).

Poplatek za vstup do Benátek počet turistů nesnížil

Pilotní projekt cestovní daně zatím nevedl ke snížení počtu turistů. Jeden z benátských radních označil opatření za neúspěch.

„Opatření týkající se vstupného v Benátkách selhalo na plné čáře, protože se počítají čísla. Říká se, že vstupné v žádném případě nesnížilo příliv turistů ani neuspořádalo příjezdy, ale naopak příjezdy početně převyšují s ohledem na předchozí roky,“ uvedl tento týden na tiskové konferenci Giovanni Andrea Martini ze skupiny městských radních All The City Together.

Pro ty, kteří se pokusí navštívit město bez vstupenky, jsou připravené pokuty až do výše 300 eur
Poplatek by se mohl zvednout na 10 eur (250 Kč) za jednoho návštěvníka

Dne 19. května 2024 město zaznamenalo 70 000 příjezdů, zatímco loni 2. června, v den státního svátku v Itálii, jich bylo registrovaných „pouze“ 65 000.

„Dnes je město zavřené kvůli politické vůli administrativy, která tímto opatřením přinesla nějaké peníze, ale nezachránila duši města,“ dodal Martini. „Benátky jsou zchátralé, protože byly opuštěny, nebo spíše jen využity k tomu, aby přinesly peníze.“

Jak se vyhnout placení nového vstupného do Benátek

Na některých zpravodajských webech se objevily články vysvětlující způsoby, jak se mohou návštěvníci placení nového poplatku vyhnout. Britský deník The Guardian uvádí, že příznivci benátského fotbalového týmu mohou navštěvovat zápasy ve městě, aniž by museli zaplatit 5 eur (125 Kč).

Obyvatelé, kteří jsou proti vstupnému, upozornili na další způsob, jak poplatek obejít. Od poplatku jsou osvobozené návštěvníci, které do Benátek pozvou obyvatelé města a poskytnou jim kód.

Někteří aktivisté údajně zřídili neoficiální internetové stránky, které usnadňují sdílení kódů přátel jednodenním návštěvníkům.