5 příchutí Toulouse, od cassoulet po fialky

Toulouse ,,růžové město" ve Francii

Ve slunném „růžovém městě“ jihozápadní Francie je kuchyně s 5 příchutí Toulouse – požitkářská a plná chutí. Od jemného pečiva s fialovou příchutí až po vydatnou toulouskou klobásu, která dominuje typickému cassouletu regionu Occitanie.

V Toulouse je hmatatelný romantismus. La Ville Rose („růžové město“), pojmenované na počest svých červeně zbarvených budov, se rozkládá kolem řeky Garonne, vodní tepny křižované středověkými mosty, jejichž listnaté břehy poskytují studentům letní odpočinkové místa (město má druhou největší studentskou populaci ve Francii, po Paříži). Úzké uličky jeho starého města hučí příběhy o katarských rytířích. Zatímco jeho předměstí, centrum vesmíru a leteckého průmyslu, dalo vzniknout Concorde. A pak je tu jídlo. 

Toulouse je domovem devíti restaurací oceněných michelinskou hvězdou, ale díky silné studentské demografické skupině a silným španělským vlivům není dobré jídlo zdaleka jedinou možností. Bohaté a chutné jídlo je dostupné pro všechny rozpočty – od plněných chobotnic a ústřic z nedalekého Středomoří až po požitkářský modrý sýr ze sousedního Roquefortu a takové barevné lahůdky, jako je růžový česnek a černé lanýže. Zde vybíráme pět nezbytně nutných chutí Toulouse.

1 – 5 příchutí: Toulouse klobása 

Přihlaste se na skvělé prohlídky Taste of Toulouse Jessicy Hammer a budete se moci najíst na nejlepším trhu s potravinami ve městě, Marché Victor Hugo. Jedním ze stánků, na který se můžete vydat, je Maison Garcia, rodinný uzenář. Ten se specializuje na saucisse de Toulouse, městskou slavnou černou pepřovou klobásu, která se prodává ve velké spirále a zdá se tak ideální pro grilování. Můžete také vyzkoušet nebo koupit sušenou verzi, saucisse sèche, která se jeví ideální na pikniky nebo aperitivy. Jinde si ho objednejte na vydatnou večeři v Bistroquet À La Une, kde se podává s drcenými bramborami a džusem z červeného vína.

Saucisse de Toulouse na podnose
Slavná městská černá papriková klobása se prodává ve velké spirále a je ideální na grilování

2. Cassoulet 

Pokud existuje jedno jídlo, které musí každý milovník masa ochutnat, když navštíví tento jihozápadní kout Francie, je to typický bohatý bublající guláš v tomto regionu. Cassoulet, vyrobený z toulouské klobásy, bílých fazolí, vepřové kůže a klusu, konfitované kachny a místního česneku, získal své jméno podle hliněného hrnce, ve kterém se vaří. I když je toto jídlo Occitanie staré po staletí, Toulouse teprve nedávno – v dubnu 2022 – vytvořilo své vlastní Bratrstvo Toulouse Cassoulet, které jej bude propagovat spolu s dalšími dvěma městy. A to Carcassonne a Castelnaudary – která jej také prohlašují za svůj typický pokrm. V Toulouse kuchaři přidávají jehněčí maso, aby si ho připravili podle svého, ale každý má svou preferovanou metodu. Jedna z nejprestižnějších adres města, kde to můžete vyzkoušet, se nachází v opulentních jídelnách Le Bibent na Place du Capitole.

3. Fialky – charakteristická květina Toulouse

Toulouse může být známé jako ,,růžové město“, ale jeho charakteristická chuť je fialová. Květiny se staly oblíbenou plodinou ve městě v 19. století, protože se jim dařilo v zimních měsících. Zatímco levnější verze chutnají spíše mýdlově, nejkvalitnější fialová příchuť propůjčuje jemnou vůni zmrzlině, macaronům a cukrárnám, jako je Paris-Toulouse, riff inspirovaný fialkou na Paris-Brest (pečivo z choux plněné pralinkami). Voňavým přístavem je La Maison de la Violette. Ta se nachází na břehu Canal du Midi v centru Toulouse. A nabízí výběr lahodných fialkových pochoutek, od krystalických okvětních lístků až po fialovější čokoládové mandle se skořápkou.

fialovo-krémově plněný dezert s různými polevami.
Fialová je charakteristická chuť 5 příchuti Toulouse, často začleňovaná do pečiva a sladkých dobrot, jako je tato fialová inspirovaná Paris-Toulouse z Patisserie B. Authié

4. Pavé Toulousain 

V Xavier, sýrárně vedle Marché Victor Hugo, máte všechny dovednosti a talent dvou mistrných generací: otce a syna Xaviera a Françoise Bourgona. Tento dobře zásobený obchod shromažďuje úžasnou škálu sýrů z celé Francie i mimo ni. Ty různými způsoby zrají ve vlastních sklepích. Hvězdným produktem je Pavé Toulousain, syrový sýr z kravského mléka ve tvaru kostky, který představuje růžové cihly z Toulouse. Je vzácným úspěchem vytvořit sýr ve tvaru krychle, protože musí být metodicky otočen na každou ze šesti stran, jak zraje.

5. Vynikající dorty 

Chcete-li zažít cukrárnu, která vypadá jako Snídaně u Tiffanyho, navštivte Sandyan, obchod s klenoty, kde se dorty prezentují v nádherných skleněných vitrínách. Talentem za tímto konceptem je šéfkuchař Yannick Delpech. Ten se stal nejmladším francouzským šéfkuchařem, který získal michelinskou hvězdu v roce 2000, když mu bylo 24 let. Od té doby se vzdálil od světa degustačních menu, aby se soustředil na svou cukrárnu a restauraci s příležitostným jídlem. Des Roses et Des Ortiles. Jedním z jeho typických pečiv je trompe l’oeil z vajíčka uvařeného naměkko: chytrá kombinace smetany, manga a zeleného čaje. Vystupuje na turné Chocolate and Patisserie Taste of Toulouse.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol