Savannah Energy plánuje solární energii v Čadu

Savannah Energy plánuje instalovat až 300 MW solární energie. A baterie pro provoz ve svém nedávno získaném projektu Doba Oil v Čadu. Rovněž přislíbila až 100 MW solární energie a stejné množství větru k výrobě elektřiny pro hlavní město N’Djamena.

Savannah Energy

Savannah Energy podepsala dohodu s vládou Čadu o rozvoji až 400 MW solárních projektů a baterií v zemi.

Agentura Reuters v lednu uvedla, že londýnská Savannah Energy zaplatila milióny dolarů společnostem Exxon Mobil a Petronas. A to za získání podílů v Čadu. A zároveň sousedním Kamerunu, včetně 75% podílu v projektu Doba Oil. Dohoda, kterou společnost oznámila, zahrnovala závazek vyvinout až 300 MW solární kapacity plus bateriový systém pro napájení ropného projektu a blízkých měst Moundou a Doba.

Savannah Energy plánuje solární energii v Čadu
Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii říká, že Čad měl do konce roku 2021 1 MW solární energie připojené k síti

Savannah Energy neuvedla, jaký podíl elektřiny, která má být vyrobena projektem solárního plus úložiště Centrale Solaire de Komé, by poháněl operace na ropném poli. Neupřesnila velikost bateriového systému.

Společnost také souhlasila s instalací až 100 MW solární kapacity. A stejného objemu větrných turbín pro výrobu elektřiny pro čadské hlavní město N’Djamena. Tisková zpráva vydaná společností Savannah Energy uvedla, že projekt Centrales d’Energie Renouvelable de N’Djamena „očekává, že bude mít prospěch z instalace. A to (systému pro ukládání energie z baterií)“.

Zvýšení energetické kapacity

Pokud posledně jmenované projekty dosáhnou 200 MW v rozsahu, Savannah Energy uvedla, že by to více než zdvojnásobilo kapacitu výroby elektřiny připojené k síti hlavního města. A zvýšilo by to energetickou kapacitu celé země o přibližně 63 %. Zařízení Centrale Solaire de Komé s výkonem 300 MW bude podle energetické společnosti „největším solárním projektem v subsaharské Africe“ (kromě Jižní Afriky). Uvedla, že by to také představovalo „největší projekt úložiště baterií v Africe“.

Generální ředitel Savannah Energy Andrew Knott uvedl, že dohoda podepsaná s čadským ministerstvem pro ropu a energetiku znamenala jednu z největších dohod. Zejména o přímých zahraničních investicích v Africe. Řekl, že je pravděpodobně ,,největší, jaký kdy britská společnost“ v Čadu.

Energetická společnost uvedla, že projekt Centrale Solaire de Komé bude pravděpodobně schválen v roce 2023. Očekává se, že první elektřinu vyrobí v roce 2025. Pro zařízení Centrales d’Energie Renouvelable de N’Djamena se mají uvést data 2023-24 a 2025-26.

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii odhaduje, že v Čadu měli na konci roku 2021 pouze 1 MW solární kapacity připojené k síti. A 227 kW polí mimo síť.

Zdroj: pv-magazine, Vapol