Tesla se umístila na prvním místě ve zprávě o nespokojenosti

Podle výzkumu Čínské asociace spotřebitelů se Tesla umístila na prvním místě v žebříčku nespokojenosti s ochranou práv spotřebitelů v Číně. Hlavním důvodem špatného umístění Tesly je velmi diskutovaný incident na autosalonu v Šanghaji.

19. dubna 2021 na 19. mezinárodním autosalonu v Šanghaji stála žena v bílém tričku s potiskem „selhání brzd“ na střeše předváděcího vozu Tesla a křičela: „Tesle selhaly brzdy.“ Majitel tvrdil, že Model 3 náhle zrychlil a že sešlápnutí brzdového pedálu vozidlo nezastavilo. Přečtěte si více podrobností zde .

carnewschina

Té noci se Tesla veřejně omluvila za to, že rychle nevyřešila obavy majitele vozu. Tesla oznámila, že respektuje a souhlasí s rozhodnutími přijatými vládními agenturami a spolupracuje s vládními agenturami při provádění jakýchkoli vyšetřování.

Čínská Ústřední komise pro kontrolu disciplíny reagovala na Teslovu omluvu, že „ve srovnání s předchozími prohlášeními Tesly, Tesla konečně prokázala upřímnost a skromné pohledy.

Čínský trh vítá účast zahraničních společností pouze tehdy, pokud dodržují čínské zákony a předpisy, tržní pravidla a respektují práva spotřebitelů,“ jinak nastává nespokojenost.

Vyšetřování stále probíhá, ale od incidentu právní tým společnosti Tesla úspěšně zažaloval několik čínských influencerů za předstírání selhání brzd a natáčení videí o tomto „problému“. Jiný čínský řidič prohrál soudní bitvu proti Tesle, když se zjistilo, že své špatné řízení maskoval za selhání brzd Tesly.

Zpráva o nespokojenosti s právy na ochranu spotřebitele

Dne 24. ledna vydala Čínská spotřebitelská asociace zprávu „Top 10 ochrany práv spotřebitelů a nejvlivnějších incidentů v roce 2021“. Tato zpráva uvádí 10 nejdiskutovanějších a nejvlivnějších incidentů porušování práv spotřebitelů vypočítaných na základě velkých dat výzkumu online sociálního vlivu a veřejného mínění. V této zprávě byl „incident střechy“ na prvním místě v seznamu.

Mezi další události v top 10 seznamech nespokojenosti patří:

  • špatně řízené vzdělávací a doučovací instituce, které buď uzavřely nebo změnily svůj obchodní model, odmítly vrátit nevyužité poplatky rodičům, protože studenti již nedostávají žádné doučovací služby (č. 2 na seznamu)
  • Nadnárodní společnosti, včetně švédské módní značky H&M, byly kritizovány sítěmi za bezdůvodné odmítnutí bavlněných produktů Xinjiang (č. 3 na seznamu)
  • Aplikace včetně WeChat porušovaly předpisy tím, že nadměrně shromažďovaly osobní údaje, což uniká soukromí spotřebitelů a porušuje osobní údaje (č. 6 na seznamu)
  • Zásady vrácení zboží Canada Goose nejsou konzistentní mezi Čínou a cizími zeměmi, ve kterých obchody v pevninské Číně neumožňují vrácení produktů (č. 9 na seznamu)

Vládou podporovaná Čínská spotřebitelská asociace se skládá z 3 193 spotřebitelských organizací zřízených na okresní nebo vyšší celostátní úrovni, s 16 351 pod sdruženími, 80 444 kancelářemi pro vyřizování stížností a 22 952 styčnými stanicemi zřízenými ve výborech vesničanů, komunitních výborech, odděleních průmyslové správy, vysoké školy a univerzity, továrny a těžařské podniky v městských a venkovských oblastech a více než 72 461 dobrovolných dozorců a účastníků se zabývá ochranou práv spotřebitelů.

The People’s Daily Online Public Opinion Data Center vlastní People’s Daily – tisková agentura plně vlastněná vládou.

Tesla měla v roce 2021 rekordně vysoký počet svolávacích akcí

Odvětví nových energetických vozidel zaznamenalo v roce 2021 explozivní růst. Tesla v Číně prodala 320 743 vozidel, což je o 133,3 % více než v roce 2020. Model 3 a Model Y měly celkový roční objem prodeje 150 890 a 169 853 kusů. 

Cena akcií Tesly během roku 2021 také prudce vzrostla ze 729 dolarů (15 500Kč) 4. ledna na 1 056 dolarů (22 400Kč) 31. prosince, přičemž její tržní hodnota poprvé přesáhla 1 bilion dolarů. Tady nespokojenost rozhodně, neplatí.

Za tímto prudkým růstem je stále mnoho problémů, které je třeba vyřešit v oblasti doplňování energie baterie, zabezpečení informací, dodržování dat a bezpečnosti funkcí asistovaného řízení. 

Vzhledem k tomu, že prodeje Tesly agresivně rostly, svolávací akce modelů Tesly také dosáhly rekordního maxima v roce 2021. Podle čínské státní správy pro tržní regulaci svolala Tesla v roce 2021 v Číně 543 811 elektrických vozidel. Čímž v roce 2020 překročila svolávací úroveň.

Zdroje: carnewschina, Vapol