Rex plánuje přejít na elektrický pohon s přestavbou letadel

Regionální australská letecká společnost Rex by mohla začít nabízet plně elektrické lety brzy poté, co uzavřela dohodu o dovybavení některých svých stávajících letadel elektrickým pohonem.

Společnost Rex tento týden oznámila partnerství s australskou společností Dovetail Electric Aviation s cílem „průkopníka“ přeměny turbínových letadel na elektrický pohon s nulovými emisemi.

V rámci partnerství se mají některé ze starších letadlových parků společnosti Rex dovybavit elektrickými motory vyrobenými společností MagniX. A mají zahrnovat instalaci elektrického pohonu, bateriových systémů a vodíkových palivových článků do letadel.

Podle Dovetailu by modernizovaná letadla těžila ze 40 procentního snížení provozních nákladů a také ze 30 až 40 procentního snížení hluku.

Společnost Rex uvedla, že poskytne letadlo, které se má použít jako pilotní přestavba na elektrické. Rozumí se, že se má čerpat z její flotily letadel Saab 340 – spolu s podpůrnými službami. Ty čerpají z jejích stávajících inženýrských a technických znalostí.

Zástupce předsedy Rex Airlines, John Sharp, řekl, že partnerství pomůže této letecké společnosti stát se „v čele“ dekarbonizace letecké dopravy.

„Rex je hrdý a nadšený, že stojí v čele vývoje udržitelného regionálního letectví.A zároveň pomáhá našemu národnímu úsilí dosáhnout cíle nulových čistých emisí do roku 2050,“ řekl Sharp.

Přestavba letadel

Letadlo REX Airlines na letišti v Sydney.  (AAP Image/Dean Lewins)
Letadlo REX Airlines na letišti v Sydney

„Regionální letecké společnosti provozující krátké sektory, stejně jako hydroplány a cvičná letadla budou prvními uživateli elektrického bateriového pohonu. Austrálie se svým velmi vysokým využitím regionálního letectví a velkým počtem letadel schopných přestavby je dokonalým inkubátorem pro průmysl elektrického letectví.“

,,Výrazně nižší provozní náklady na elektrická letadla také pomohou stimulovat regionální letecké služby mezi komunitami, které v současné době neobsluhují pravidelné lety.“

Cestování letadlem

Cestování letadlem se obecně považovalo za odvětví, které lze jen stěží omezit. Protože technologie s nulovými emisemi, jako je elektrický pohon, stále zůstávají relativně neosvědčené. Některé letecké společnosti experimentovaly s používáním biopaliv, aby kompenzovaly používání leteckých paliv na bázi fosilních paliv. Ale vyšší náklady a nedostatečná dostupnost v měřítku také omezily jejich použití.

Hlavní výrobci leteckých společností aktivně zvažují vývoj technologií pro letadla s nulovými emisemi. A to včetně evropského giganta Airbus, který aktivně zkoumá vývoj letadel poháněných zeleným vodíkem.

Australský letecký gigant Qantas však připustil, že elektrifikace jeho vlastní flotily může být vzdálena „několik desetiletí“. Mnoho odborníků však tvrdí, že elektrická letadla budou omezena na krátké regionální trasy.

Rex v současnosti provozuje flotilu malých až středních letadel. Ta obsluhují především regionální letiště, včetně letů spojujících regionální centra s velkými hlavními městy.

Generální ředitel Sydney Aviation Holdings, Aaron Shaw – která vlastní Dovetail – řekl, že společnost doufá, že pronikne do významného globálního trhu pro leteckou dopravu. A po úspěšné certifikaci jejích technologií elektrického pohonu se hodlá otevřít konverzní centra v Austrálii, Evropě a Singapuru. A to s možnou další expanzí do Spojených států a na Střední východ.

„Naší vizí je vést regionální letectví po celém světě do vzrušující, nové udržitelné éry, než využijeme IP, schválení a zařízení, která zavádíme do větších letadel a delších letů, jak to umožní zlepšení technologie elektrického pohonu.“

Dovetail uvedl, že modernizace elektrického pohonu na stávající letadla by mohla urychlit certifikační proces pro elektrická letadla. Čehož se má dosáhnout během pouhých čtyř let. A to ve srovnání s očekávaným osmi až desetiletým certifikačním procesem pro elektrická letadla vyvinutá a vyrobená od nuly.

Zdroj: thedriven, Vapol