Oblíbený míchaný nápoj – margarita

Opravdová koktejlová klasika, margarita, se stala skvělou vstupní branou do agáve. Je to jeden z oblíbených amerických míchaných nápojů za posledních 10 let.

Jaký je nejlepší způsob, jak si užít tequilu?

Snadný. Dejte si jej v margaritě. Je to jeden z oblíbených amerických míchaných nápojů za posledních 10 let. A co víc, je to skvělý nápoj na léto, je jednoduchá na přípravu a snadno se pije – i když se bojíte lihovin z agáve. Musíte však vpustit do svého života duchy agáve. Byli to jediné lihoviny, které zaznamenaly nárůst prodeje ve Spojeném království za minulý rok.

Co je to?

V závislosti na tom, kterého barmana se zeptáte, margarita tequila twist se skládá ze základní lihoviny, kyselé složky (citron, limetka) a sladké přísady (likér). První psaný recept, publikovaný v roce 1953 v Esquire, doporučoval unci tequily, špetku triple sec a limetkovou nebo citronovou šťávu – a puristé tvrdí, že kromě přidání solného okraje by se pravá margarita neměla odklonit se od tohoto základního tria.

Kdo to vymyslel?

Žádný jiný koktejl není ponořen do většího tajemství. Všemožných teorií je mnoho – mnohé z nich, stejně jako samotnou margaritu, je třeba brát s velkou ‚špetkou soli‘.

Několik barů na obou stranách mexické hranice tvrdí, že se staly rodištěm tohoto nápoje. A někteří věří, že to byl texaský nápoj, vytvořený na poctu buď herečce Ritě Hayworthové (jejíž skutečné jméno bylo Margarita Cansino) nebo zpěvačce Peggy (Margaret) Lee, známé koncem 40. let 20. století.

Dalším oblíbeným příběhem je: texaská družka jménem Margaret ‚Margarita‘ Sames, která, když žila v Acapulcu, smíchala tequilu s Cointreau a přidala limetku a solný okraj. Známý zpočátku jako ‚Margaritin nápoj‘, jeho popularita se rozšířila prostřednictvím Johny Wayne a Tommy Hilton, kteří jej přidali do koktejlového menu v jeho stejnojmenném hotelovém řetězci.

Zatímco marketingoví lidé v Cointreau prosazují Samesův příběh, někteří oslavují barmana Carlose ‚Dannyho‘ Herreru jako tvůrce a tvrdí, že poprvé nalil drink v restauraci u silnice v Tijuaně mladé tanečnici jménem Marjorie King. Danny naservíroval nápoj Majorii, která tvrdila, že má alergii na každou lihovinu kromě tequily, ve sklenici na stopce lemované kamennou solí a pokřtil ji „margarita“ – nejbližší jméno ve španělštině k Marjorii. Když se Danny dotkl přesného data, kdy se to stalo, zakolísal se tak mezi lety 1947 a 1948.

Co když vám tequila a mezcal budou připadat trochu „náročné“?

Stejně jako martini a daiquiri, popularita margarity zaznamenala mutaci. Některé nápoje používají další nebo alternativní přísady, od chilli a amaretta po červené víno, Chartreuse a dokonce i single malt skotskou whisky.

Tommyho margarita se stala však nejikoničtějším obratem klasiky. Vytvořil ji v Tommy’s Mexican Restaurant v San Franciscu koncem 80. let minulého století majitel a legendární milovník agáve Julio Bermejo, jde o o něco sladší verzi (kvůli použití agávového sirupu místo triple sec).

Pohovka a židle v mexickém baru; Oblíbený míchaný nápoj - margarita
Návštěvníci 400 Rabbits, první Mezcaleria v Nottinghamu, si mohou vychutnat autentické lihoviny z agáve za rozumnou cenu až do ranních hodin

Recept na dokonalou a velmi oblíbenou margaritu

od odborníka na lihoviny agáve Jesse Estese

Ingredience
50 ml Ocho Blanco tequila
25 ml Pierre Ferrand suché curaçao
25 ​​ml čerstvě vymačkané limetkové šťávy
Vločky soli (ideálně Maldon)
Limetka (volitelně)

Metoda
Všechnu tequilu, suché curaçao a limetkovou šťávu důkladně protřepejte v koktejlovém šejkru před dvojitým scezením (nalitím směsi přes dvě sítka) do sklenice s polovičním okrajem soli na kostky ledu. Pokud chcete, ozdobte měsíčkem limetky.

Kde pít margaritu?

1. Hacha, Londýn
Tato úžasná agaveria v Brixton Village na jihu Londýna se stala duchovním domovem senzační margarity. Navrhl ho majitel a barmanská legenda Deano Moncrieffe, je zcela průhledný a vyrobený z olejů z červených, bílých a růžových grapefruitů.

2. Tommy’s Mexican Restaurant, San Francisco
Tuto ikonickou, ale nenápadnou mexickou restauraci vlastní Julio Bermejo, který neúnavně vedl kampaň za kvalitní 100 % agávové tequily v USA.

3. Cantina OK!, Sydney
Je to všechno o agáve v tomto malém baru. Jeho legendární margarity se vyrábí z ručně vyráběných tequil a mezcalů, ručně sekaného ledu a čerstvé ručně lisované limetkové šťávy.

4. 400 Rabbits, Nottingham
Praskající koktejlový bar inspirovaná Mayaheulem, aztéckým božstvem rostliny agáve, o kterém se říkalo, že zrodil bohaté potomstvo. Očekávejte zábavné časy, znalý personál a skvělé nápoje za rozumné ceny.