Revoluce v cestování s GPS – digitální mapa

GPS pro potápěče, auta s vestavěnými holografickými mapami a další nové technologie znamenají, že se už nikdy neztratíte.

Historická GPS v podobě papírové mapy

Před elektronickými navigačními systémy nebylo cestování vždy snadné. Papírové mapy, autoatlasy, pamatujete si na ně? Pomáhaly lidem najít cestu, ale nebylo to vždy snadné. Rozkládací mapy byly těžkopádné a přiznejme si to: Museli jste vědět, odkud máte začít navigovat. Nyní stačí otevřít aplikaci a hned se vám ukáže modrá tečka s aktuální polohou.

Žádný signál? Tato hláška je minulostí

Navigace pomocí mobilních technologií udělala obrovský krok vpřed v roce 2000, kdy vláda Spojených států přestala kódovat signály ze sítě Global Positioning Satellite (GPS). To vedlo k tomu, že kdokoli s přijímačem mohl získat přesné informace o poloze. Nedlouho poté poskytly chytré telefony uživatelům přístup k přesným informacím o poloze.

I když nemáte žádný mobilní signál, váš telefon ví, kde jste. A to díky GPS konstelaci 24 satelitů, které vlastní a provozuje americká armáda. Předchůdce systému, NAVSTAR, byl nedostupný pro civilisty až do roku 1983. I tehdy byl civilní signál nepřesný, dokud ho vláda v roce 2000 nepřestala dešifrovat.

Navigace v budově?

Cestovatelé, kteří se ztratí na letištích nebo v nákupních centrech, vědí, že elektronická navigace v uzavřených prostorách funguje jen zřídka. Je to proto, že rádiové signály GPS neprostoupí stěnami. Řešení? Vnitřní „majáky“ – zařízení Bluetooth, která neustále vysílají svou aktuální polohu. Tato technologie, kdysi vzácná a drahá, je nyní zabudována do mnoha chytrých zařízení a WiFi routerů.

Zatímco rádiové vlny jsou užitečné, největší pokroky v navigaci v interiéru mohou pocházet z viditelného světla. Chytré telefony využívají své fotoaparáty a strojové učení k interpretaci scén, čímž se v podstatě stanou náhradou za lidské oko a mozek.

Google již implementoval právě takový systém se svou funkcí „Live View“, která je k dispozici na letišti v Curychu ve Švýcarsku, v některých japonských nákupních centrech a na australských tranzitních stanicích.

Funkce Live View v GPS

GPS pro potápěče?

I přes tyto pokroky zůstává jedna hlavní mrtvá zóna pro navigaci: cokoli, co je pod hladinou hluboké vody. Satelitní signály GPS se nedostávají pod hladinu oceánům nebo velkých jezer. Potápěči tak zůstávají uvězněni v temných dobách a k navádění používají pouze kompasy. V podmínkách nízké viditelnosti to může být skutečný problém, říká Gene Bivol, spoluzakladatel podvodní GPS společnosti DiveNET.

Americká armáda pracuje na systému sonarových bójí, které mohou fungovat jako satelity GPS, ale odborníci tvrdí, že tento druh sonarové mřížky je nepraktický.

Problémem sonaru je, že vydávání akustického signálu vyžaduje hodně energie z baterie. Vědci z MIT pracují na řešení: piezoelektrické materiály, které selektivně odrážejí zvuky, které se již v prostředí nacházejí. Tyto senzory jsou napájeny zvukovými vlnami, takže nebudou potřebovat baterii.

V extrému raději bez GPS

Ve výsledku extrémní cestovatelé a outdooroví dobrodruzi vědí, že potřebují mít i papírovou mapu. Často se pohybují daleko od zdrojů energie, jdou do extrémních prostředí a vědí, že by měli mít spolehlivou zálohu.

Zdroje: NationalGeographic, top-nosiče