Swarm data můžou být klíčem k autonomnímu řízení

Volkswagen přišla s novou aktualizací pro navigaci Travel Assist s názvem Swarm Data

Swarm data je název nejnovější aktualizace softwaru Travel Assist společnosti Volkswagen. Ta naznačuje budoucí funkce samořízení.

„Swarm data“ je termín, který se v posledním roce nebo dvou objevuje čím dál častěji. Týká se dat shromážděných z více zdrojů a dat sdílených prostřednictvím cloudu se všemi jedinci těchto zdrojů. Může být použitý pro všechny druhy věcí. Třeba včetně varování řidičů před nadcházejícími nebezpečími a nepříznivými podmínkami na povrchu vozovky.

Minulý měsíc Volkswagen oznámil nejnovější verzi svého Travel Assist s Swarm Data. Tato technologie je součástí sady ADAS koncernu Volkswagen. I přestože její oznámení vypadalo relativně nenápadně, technologie má za cíl podpořit nové navigační standardy pro autonomní řízení.

Vývoj nové funkce

V roce 2017 Volkswagen podepsal dohodu s izraelskou technickou firmou Mobileye o vývoji funkce. Funkce je založená na systému Mobileye Road Experience Management. REM je mapová a lokalizační technologie založená na kamerách, která získává data o tratích jednotlivých vozů ve vysokém rozlišení.

Dvě přední kamery „vidí“ značení jízdních pruhů a informace o silnici, které jsou interpretované systémy Mobileye, komprimované a poté proudí do cloudu. Jak úložiště dat roste, používá se k vytváření a neustálému vylepšování digitálních map. Mapy se vyznačují vysokým rozlišením a s velmi přesnými informacemi o lokalizaci.

„Lokalizace“ je klíčové slovo v oblasti autonomního řízení. To odkazuje na skutečnost, že aby vozidlo vůbec fungovalo autonomně, musí nejprve znát svou polohu. A to v libovolném okamžiku s přesností na několik centimetrů.

Travel Assist s Swarm Data

Nový Travel Assist s Swarm Data dělá věci spojené s jakýmkoli slušným systémem adaptivního tempomatu (ACC). Nicméně může také jet mírně vlevo od jízdního pruhu, spíše než přesně uprostřed, přizpůsobit se stylu řidiče a přizpůsobit se místní rychlosti, limitům a rozvržení silnic. K tomu patří rohy a kruhové objezdy, v režimu ACC. Dva radarové senzory na zádi a ultrazvuk také umožňují vozu sledovat okolní provoz. Při rychlosti více než 88 km/h na dálnicích může aktivně podporovat manévry při změně jízdního pruhu, pokud si to řidič přeje.

Když je systém aktivovaný, stačí řidiči použít indikátor a vůz provede manévr, pokud je volný dojezd. Pozoruhodným detailem, který odhaluje větší důmyslnost systému je, že nová funkce Travel Assist poskytne podporu řidiči tam, kde je pouze jeden pruh. A to tím, že se vyrovná s detekovanou hranicí pruhu. To znamená, že i na venkovských silnicích bez středového značení jízdních pruhů by se vůz měl udržet se ve stopě. Techniku s aktualizací Swarm Data ​​využije i značka Seat a Škoda.

Začátkem tohoto roku na tech show CES v Las Vegas se k Mobileye připojil Ford a značka EV Zeekr vlastněná společností Geely. Společnost zde oznámila programy zahrnující mapovací systém firmy. Ford si klade za cíl začlenit REM do svého systému hands-free řízení Bluecruise. Využije se na na 209 000 km „předkvalifikovaných“ silnic v Severní Americe. Modré osvětlení přístrojů dává řidiči vědět, že se vůz nachází v zóně hands-free. Jedním z prvních vozů, které jej dostaly, je Mustang Mach-E.

Průlom s grafitem

Americká materiálová společnost Urbix přišla s metodou zpracování grafitu. Tvrdí o ní, že využívá 10 % energie, 6 % kyseliny za 7 % času a s dvojnásobným výtěžkem oproti grafitu s lithium-iontovou anodou u stávajících procesů.

Díky lepší metodě zpracování grafitu se sníží dodávky z Číny
Grafit

Cílem jsou dodávky 30 % veškerého materiálu na baterie pro elektromobily v Evropě. Tím se sníží závislost na Číně, která dodává téměř veškerý grafit pro dnes používané baterie pro elektromobily.

zdroje: autocar, Vapol