Renault Twingo 2026 je dokonalý prototyp nového elektromobilu

Renault ve středu odhalil prototyp nové generace hatchbacku Twingo. Vzhled je inspirovaný modelem z 90. let

Renault ve středu odhalil prototyp nové generace hatchbacku s názvem Twingo, který se má začít prodávat v roce 2026. Nové Twingo má být plně elektrické a podle designu tohoto prototypu se nechal vzhled inspirovat původním hatchbackem Twingo z devadesátých let minulého století.

Prototyp Renault Twingo 2026

Vzhled tohoto prototypu Twinga se značně liší od odcházejícího modelu. Ten používal korporátní masku a unikátní uspořádání s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Celkové tvary jsou společné s první generací modelu Twingo, zatímco maska je okouzlujícím, moderním pojetím svérázného, radostného designu světlometů původního vozu. Nový vůz má dokonce i odsazené trojité ventilační otvory na kapotě, ale zde jsou mnohem výraznější a vystupují z karoserie, místo aby byly v jedné rovině.

Vzhled tohoto prototypu Twinga se značně liší od odcházejícího modelu
Prototyp Twingo 2026 se nechal inspirovat modelem Twingo z 90. let

Pod kapotou malého elektromobilu

Renault zatím nezveřejnil žádné specifikace chystaného modelu Twingo, ale slibuje neuvěřitelné číslo účinnosti až 10.02 kWh/100km. Pro představu, to by z něj dělalo nejefektivnější elektromobil prodávaný v USA. Překonalo by tak model Ioniq 6 s pohonem zadních kol, který dosahuje pouze 14.79 kWh/100km.

Nový Renault Twingo se zařadí pod nový elektrický hatch Renault 5 a kompaktní SUV Renault 4. Začne rovněž využívat stejnou modulární architekturu „AmpR Small“. Za design, konstrukci a výrobu má být zodpovědná společnost Ampere, divize malých elektromobilů skupiny Renault.

Cena nového modelu Renault Twingo 2026

Renault uvádí, že nové Twingo 2026 se začne prodávat za cenu „pod 20 000 eur“. Tedy přibližně 489 000 korun podle současného kurzu. To je obzvláště lákavá vstupní cena, když uvážíme, že většina dnes prodávaných elektromobilů je pro běžného kupujícího příliš drahá.

Tato kombinace atraktivního designu, působivé účinnosti a cenové dostupnosti činí skutečnost, že se nového Twinga v Severní Americe pravděpodobně nikdy nedočkáme, o to tragičtější. Nejvíce můžeme doufat, že tento vůz inspiruje automobilky s dealerstvím na této straně rybníka, aby začaly brát malé a levné elektromobily vážněji.

Zdroje: motor1, Vapol